استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است

استاد دانشگاه: شر، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است

استاد فلسفه دین دانشگاه تهران هر حرکتی را در دنیا همراه با سختی توصیف کرد و گفت: فلاسفه در مواجهه با درد و رنج تحلیلی درست نداشته و آن را بعنوان شَر می‌پندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دکتر محمد محمدرضایی، استاد فلسفه دین دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با طرح این سوال که آیا درد و رنج به واقع بعنوان شر، پنداشته می‌شود و یا اینکه رنج را نمی‌توان شر دانست؟، در بیان باب مفهوم شر، مباحثی عمیق از سوی فلاسفه ارائه کرد،


وی در ادامه افزود: اگر کسی ابتدا مسئله‌ای را شر دانست، آیا متفکران و اندیشمندان بایستی از او پیروی نمایند؟

رئیس کارگروه فلسفه دین و کلام جدید شورای تحول علوم انسانی با بیان اینکه امروزه افرادی "تن آسانی" یا به تعبیری "تن آسایی" را مسئله‌ای نیکو می‌پندارند و عده‌ای دیگر، کار و رنج ناشی از علم اندوزی را نیکو می‌دانند، گفت: گروهی هم رنجِ قهرمان شدن را خوب می‌پندارند؛ اما آیا هر رنجی بد است و یا اینکه رنج کشیدن‌هایی خاص، شر و بد هستند؟

وی با اشاره به اینکه تکلیف این مهم باید روشن شود، افزود: اینگونه نیست که باید در مقابل هر رنجی تسلیم شویم و آن چه را که فلاسفه غربی در نظر گرفته‌اند.

محمدرضایی تاکید کرد: یک فیلسوف و اندیشمند باید مسائل را باز کرده و به تحلیل آن بپردازد.

این استاد تمام حوزه فلسفه در دانشگاه این مطلب را چنین ادامه داد: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم توأم با نقص و کاستی و عدم کمال است و اصولا حرکت کردن در این عالم، رنج را در پی دارد.

محمدرضایی اضافه کرد: این عالم مدام در حال حرکت است و هر حرکت برای آدمی و حیات و زندگی، در حقیقت خارج شدن از "قوه" و رفتن به سمت "فعل" می‌باشد و تبدیلِ این توانایی‌ها به فِعلیت، یقینا با سختی‌هایی همراه است.

وی با نقد تفکرات فلاسفه‌ی غربی ادامه داد: در نظام هستی هر مشکل و سختی نباید نشانه‌ای از بدی باشد؛ البته می‌توان چنین رویه‌ای را در پیش گرفت اما باید دانست که تنها راه ممکن برای باور‌های سطحی، از رنج‌ها ناشی نمی‌شود.

محمدرضایی با اعلام اینکه بشر امروز هنوز نمی‌داند از کجا آمده است و خالق او کیست و چه جایگاهی در نظام هستی دارد، بحث کردن در باب رنج را ناشدنی دانست.

این استاد فلسفه با بیان این مطلب افزود: انسان ابتدا باید تکلیف خود را مشخص کند که اگر در این نظامِ هستی، معلول تصادف (بیگ بنگ) و حرکتی کور باشد، به گونه‌ای تدبیر می‌کند و اگر انسان خود را آفریده‌ی خالقی قدرتمند بداند و تکلیف را بر اساسِ مخلوق بودن، تفسیر کند، یقینا نوعی دیگر با رنج‌ها روبرو خواهد شد.

محمدرضایی با اعلام اینکه آفریدگار ما کمال مطلق و رحمان و رحیم است، گفت: انسان در چنین شرایطی با سختی‌ها به گونه‌ای دیگر برخورد خواهد کرد و با طرز نگاهی دیگر به سختی‌ها می‌نگرد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران