شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین

شرح زیارت اربعین3/گواهی امام صادق به عظمت امام حسین

یکی از جمله هایی در این زیارت «بَذَلَ مُهْجَتَهُ فیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الْجَهالَةِ وَ حَیْرَةِ الضَّلالَةِ» این بخش از زیارت معانی بسیار بلند و عارفانه ای دارد. بذل کردن مهجه موضوع مهمی است؛ «مهجه» خون نهایی در قلب است که اگر این خون نباشد انسان می میرد و امام حسین(ع) و یارانشان این عصاره و خون کوچکی را که در قلب انسان است و حیات او بدان بستگی دارد در راه خدا بخشیدند.

با توجه به شیوع بیماری کرونا در اکثر کشورهای جهان و ایران و عراق، امسال زائران و عاشقان ابی عبدالله الحسین(ع) از زیارت و پیاده روی اربعین محروم هستند. برابر روایات دینی، زیارت از راه دور نیز دارای فضیلت بسیار است و محبان اهل بیت(ع) با توجه به ضرورت رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی، می توانند از راه دور با سرور و سالار شهیدان ارتباط روحانی برقرار کنند.


به همین مناسبت، پایگاه اطلاع رسانی حج، روزانه فرازی از زیارت پرمعنا و مفهوم اربعین را شرح و تقدیم خوانندگان می نماید.


 


در بخش دیگر، در اشاره کوتاهی به سند و اهمیت این زیارت در متون دینی می پردازیم: 


 


اللهم انی اَشهَدُ أنـَّهُ وَلیـُّکَ وَ ابنُ وَلیِّک؛


بار خدایا گواهی می دهم که -امام حسین- ولی تو و فرزند ولی تو است.


وَ صَفیـُّکَ وَ ابنُ صَفیـِّک، الفائزُ بِکـَرامـَتـِک؛


و نیز گواهی می دهم که او برگزیده ی تو و پسر برگزیده ی تو است که به کرم تو رستگار است.


اَکرَمتـَهُ بالشَّهادة؛


خدایا گواهی می دهم که او را به وسیله شهادت گرامی داشتی.


و حَبوتـَهُ بالسـَّعادة؛


و به او سعادت عطا فرمودی.


سلام بر امام به این صورت است که شخص زائر در حالی که حضور امام ایستاده یا از دور ایشان را در ذهن حاضر نموده و به حضرت سلام می نماید و در دل می گذراند که هیچ آزاری و آسیبی از ناحیه من به آن امام، نه در آن وقت و نه پس از آن نخواهد رسید؛ زیرا هدف تمامی آن بزرگواران جز هدایت و اصلاح مردم و اعلای کلمه توحید و شیوع طاعت خداوند در مردم نیست، لذا آنها از معصیت خدا و تخلف از اوامر و نواهی او، از اخلاق ناپسند مردم از قبیل خودبزرگ بینی، حرص، ریا، بخل، حّب قدرت، غیبت، آزار رساندن و... اذیت خواهند شد.


و اجتـَبـیتـَه بطیبِ الولادة؛


و او را از اصل و نسب، پاکی ولادت بخشیدی.


و جَعَلتـَه سیداً من السادة و قائِداً من القادة؛


او را آقایی از آقایان و رهبری از رهبران قرار دادی.


و ذائدً مِنَ الذادة و اَعطیتـَهُ مَواریثَ الانبیاء؛


و او را مدافعی از مدافعان قرار داده و ارث تمام انبیاء را به ایشان عطا فرمودی.


و جعلته حُجَة علی خـَلقِک مِنَ الاوصِیاء؛


و شهادت می دهم که او را حجت بر خلق خود از اوصیاء قرار دادی.


فـَاَعذَرَ فی الدُعاءِ وَ مَنَحَ النُصح؛


پس امام حسین علیه السلام نیز در دعوت، عذری باقی نگذاشت و خیر خواهی نمود.


در این دنیا هر کس توسط چیزی و یا عملی به عزت می رسد. امام صادق علیه السلام در این فراز از زیارت، امام حسین علیه السلام را توصیف می نماید که خدایا او ولی تو و فرزند ولی توست، او برگزیده و پسر برگزیده توست. یعنی با تمام عزت و احترامی که برای ایشان قائل بودی ولی به وسیله شهادت به او عزت بخشیدی. تو خواستی که امام به وسیله شهادت، آن هم چنین شهادتی به عزت برسد. خدا به وسیله شهات، امام حسین علیه السلام را به سعادت رسانید. طوری که یزید و وزرایش به دنبال دنیا و کسب مقامات دنیوی بودند و به نوعی به دنبال کسب اعتبار بودند ولی امام حسین علیه السلام که هیچ چشم داشتی به دنیا نداشت و حکومت را هم صرفاً به عنوان ابزاری برای برافراشتن اسلام و اقامه عدالت می دانست.


امام حسین علیه السلام و اهل بیت ایشان در فجیع ترین وقایع و جنایت ها، قرار گرفته بودند. اگر چه مدت زمان جنگ کم بوده؛ اما در این مدت کم، انواع و اقسام جنایت ها و پستی ها دیده می شود که البته بزرگترین چهره این جنایات اینست که بر امام معصوم وارده شده است. شهید مطهری ره می فرماید: " یک وقت حساب کردم و ظاهراً در حدود بیست و یک نوع پستی و لئامت در این جنایت دیدم و خیال نمی کنم در دنیا چنین جنایتی پیدا بشود، که تا این اندازه تنوع داشته باشد و به امام با گذراندن چنین وضعیتی کرامت و شرافت داده شد.


  


| شناسه مطلب: 102694
زیارت اربعینمطالب مرتبط

نظرات کاربران