معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین

معرفی ۴ کتاب داستانی درباره اربعین

یکی از راه هایی که می تواند مرهمی بر درد جاماندگی برای اربعین نرفته های امسال باشد، مستنداتی است که به زبان های مختلف دنیای هنر درباره پیاده روی اربعین تهیه و تدارک دیده شده است که کتاب یکی از آن هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حال که فرصت اربعینی شدن در کنار قدم های جابر نیست، بهتر است کتاب هایی مشابه آن چه در ادامه معرفی می شود، در دست بگیریم و هر چند صفحه را «عمود»ی در نظر بگیریم و هر از گاهی با خواندن چند صفحه، ساکن موکبی در راه پیاده ها شویم. هر چه که هست تلخی جاماندگی را به شیرینی همراهی تبدیل می کند.


 


احضاریه / علی موذنی


کتاب «احضاریه» یکی از کتاب های متولد مهر امسال است. این کتاب یک روایت داستانی از رفت و آمد میان گذشته و حال و البته روایت هایی از زندگی حضرت زینب(س) از زبان یک روزنامه نگار به نام مسعود است که با تردید راهی سفر اربعین می شود و خودش را نه دعوت شده که احضار شونده می بیند. این کتاب 224 صفحه ای را نشر اسم با قیمت 20 هزارتومان راهی بازار نشر کرده است.


درباره نویسنده


علی موذنی جزو نویسنده های خوب روزگار معاصر ماست. او 70 ساله و دانش آموخته ادبیات نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای تهران است. موذنی، داستان های کوتاه، بلند، نمایش نامه و فیلم نامه های تلویزیونی و سینمایی زیادی در کارنامه اش دارد. صادق کرمیار نویسنده کتاب «نامیرا» درباره او می گوید:« سال‌ها پیش با خواندن کتاب «دلاویزتر از سبز» با جهان داستانی علی موذنی آشنا شدم. ضریب حساسیت او بر تمامی نویسندگان می‌چربد.


این حساسیت نشان‌دهنده این است که علی موذنی از دنیای دیگری به زندگی و دنیا نگاه می‌کند.» نام علی موذنی به پشتوانه نویسندگی حرفه ای اش، می تواند شروعی برای پر کردن جای خالی نویسنده های حرفه ای برای نوشتن درباره این حرکت عظیم باشد.


 


عمود 1400 /علی اکبر والایی


کتاب «عمود 1400» روایت سفر پیاده نجف تا کربلای نویسنده است. بنا به گفته نویسنده، او در نوشتن این کتاب هم به جغرافیای مسیر و هم به جزئیات آن توجه ویژه دارد. کتاب « عمود 1400» را نشر احیا در 136 صفحه منتشر کرده است.


درباره نویسنده


علی اکبر والایی نویسنده کتاب « عمود 1400» معتقد است تجربیات موجود در کتابش می تواند به زائران اربعین پیش از عزیمت شان کمک کند و کسی هم که به این سفر نرفته با آن ارتباط برقرار می کند. او گفته است: «من حس‌های خود را در این کتاب بیان کردم و در کنار آن به مکاشفاتی که بیشتر جنبه معنوی داشته نیز اشاره کرده ام.» او نام کتاب را از عمود 1400 این مسیر با توجه به گذشت 14 قرن از ظهور اسلام و از سوی دیگر چشم انداز توسعه 1400 کشور، انتخاب کرده است.


 


ستون 1453/ کیوان امجدیان


72 خاطره از راهپیمایی بزرگ اربعین، موضوع این کتاب است. هر خاطره با عکسی همراه شده تا مخاطب، فضای تصویری ذهنش را به این خاطره ها نزدیک تر کند. این کتاب به همت انتشارات فر آهنگ اندیشه در آبان 94 منتشر شده است.


درباره نویسنده


کیوان امجدیان نویسنده کتاب «ستون 1453» می گوید عدد 72 را در خاطره ها به دلیل 72 شهید روز عاشورا انتخاب کرده است و می خواهد با ادامه نوشتن این کتاب، آن را به ستون 1453 برساند، ستونی که رو به روی حرم حضرت عباس(ع) قرار دارد. او گفته است:


« بعد از این که خاطرات را خواندم، یک ماهی طول کشید تا فضای داستانی بگیرند؛ داستان ها همه کوتاه هستند؛ ترجیح ما کوتاه بودن داستان ها بود تا در زمان کمی که زائران دارند بتوانند کتاب را تمام کنند.»


 


به سفارش مادرم/ احسان حسینی نسب


«به سفارش مادرم» از تازه رسیده های به نشر است. نوپایی که نیامده به چاپ چهارم رسید. این کتاب که قرار بود با محوریت عکس و عکس نوشته به چاپ برسد، به مجموعه مستندنگاری و عکس تبدیل شد. این اثر در 328 صفحه و با قیمت 36هزارتومان توسط به نشر به چاپ رسیده است.


درباره نویسنده


احسان حسینی نسب «به سفارش مادرم» را نوشته است. او پیش از این کتاب «مکاشفه در تریلی» را که یک تک نگاری بلند و در واقع گزارشی از سفر کوله گردی به هرمز با تریلی، کامیون و خودرو های عبوری است، به رشته تحریر درآورده است. جالب این که او در مقدمه « به سفارش مادرم» آورده است که دوست نداشته در هیچ ایامی به عراق سفر کند خاصه در ایام اربعین.


او این سفر را یک ماموریت خانوادگی خوانده که به واسطه ماموریت در عراق، باید گزارشی به خانواده اش تحویل دهد و همین تفاوت، باعث می شود نویسنده نه تنها از سر ارادت که نگاهی نو به اربعین داشته باشد. حسینی نسب در طول 10 روز با 150 نفر صحبت کرده و در نهایت به 23 روایت که منحصربه فردترین بودند، پرداخته است. وهب رامزی سرپرست تیم عکاسان و مهدی ثائبی مدیر تولید «به سفارش مادرم» بوده اند.


| شناسه مطلب: 102774
اربعین معرفی کتابمطالب مرتبط

نظرات کاربران