کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد

کربلا وارد طرح ویژه اربعین حسینی (ع) شد

پس از گذشت 26 روز از آغاز نخستین پیاده روی اربعین حسینی که از 16 محرم از جنوب عراق به سمت کربلا آغاز شده است، با نزدیک شدن موج بزرگ زائران استان‌های جنوبی عراق، این شهر مقدس از امروز وارد تدابیر ویژه این ایام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، موکب‌ها، عتبات مقدسه حسینی (ع) و عباسی (ع)، ادارات خدماتی به علاوه دستگاه‌های امنیتی با همکاری نیروهای «الحشد الشعبی» و اهالی کربلا برای استقبال از موج زائران میلیونی آماده شده‌اند و همزمان طرح‌های ویژه امنیتی در این استان به اجرا درآمده است .


دستگاه‌های امنیتی عراق با تقسیم کربلا به حلقه‌های مختلف امنیتی، توزیع مسئولیت‌ها، بستن ورودی های شهر از سه سمت شمال (بغداد)، شرق (بابل) و جنوب (نجف اشرف) شرایط را برای استقبال از زائران حسینی و تسهیل حرکت آنها فراهم کردند.
در همین راستا تولیت آستان مقدس حسینی (ع) و عباسی (ع) نیز با تکمیل تمامی تدابیر ویژه، ورودی‌ها و خروجی‌های زائران در داخل حرم‌های مطهر و بین‌الحرمین و خیابان‌های اطراف حرم‌ها را مشخص کرده‌اند.
تولیت‌های حسینی و عباسی به همین منظور برای جلوگیری از گسترش شیوع «ویروس کرونا»، ماسک‌های لازم را برای توزیع میان زائران آماده و تیم‌های ویژه ضدعفونی را در داخل حرم و بین‌الحرمین و حومه آن مستقر کرده‌اند.
اختصاص خودروهای متعدد برای نقل و انتقال زائران در داخل شهر و حومه آن و تشدید مراقبت‌های امنیتی و روان‌سازی حرکت زائران در داخل شهر با رعایت ضوابط بهداشتی خاص مقابله با شیوع ویروس کرونا از جمله این اقدامات است.
شهرداری کربلا نیز از همکاری با ادارات مختلف خدماتی و همچنین نهادهای مردم نهاد و به کارگیری دو هزار و 100 نیروی خدماتی و اضافه کردن یک هزار و 250 نیروی جدید به منظور نظافت شهر در طول ایام زیارت اربعین حسینی، خبر داده است.
وزارت حمل و نقل عراق هم مسیر نجف به کربلا را برای تسهیل حرکت زائران که یکی از مهمترین مسیرهای حرکت آنها از استان‌های جنوب و مرکز عراق است، مهیا کرده است.
وزیر کشور و رییس ستاد عالی امنیتی و خدماتی ویژه زیارت اربعین حسینی در عراق نیز در کنفرانس خبری دیروز (سه شنبه 7 مهر ماه) در کربلا گفت که کمیته عالی مدیریت پرونده زیارت اربعین حسینی در عراق ایجاد شده است.
«عثمان الغانمی» اضافه کرد که این کمیته تمامی امور مربوط به خدمات و امنیت زیارت اربعین حسینی را دنبال می‌کند.
در طول روزهای گذشته وزیران کشور و دفاع عراق در همین راستا برای بازدید از روند اجرای طرح‌های ویژه اربعین از استان‌های مختلف جنوب و مرکز به ویژه نجف اشرف و کربلا دیدن کرده‌اند.
وزیر کشور عراق با اشاره به همه‌گیری کرونا در عراق همزمان با زیارت اربعین حسینی تاکید کرد که زیارت اربعین امسال در مقایسه با سال‌های گذشته با چالش‌های متفاوتی مواجه است و باید با حکمت و صبر با زائران برخورد شود.
مقامات عراقی امسال به دلیل نگرانی از همه‌گیری کرونا، از صدور روادید برای مشارکت زائران خارجی در این زیارت میلیونی خودداری کردند، امری که باعث محرومیت زائران ایرانی از شرکت در این آیین باشکوه شده است.
زائران ایرانی در طول سال‌های گذشته پس از زائران عراقی، دومین جمعیت بزرگ زائران اربعین حسینی را در عراق تشکیل می‌دادند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران