رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد

رادیو وحدت راه اندازی شده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: ‌رادیو وحدت آمده تا ‌رحماء بینهم را ترویج دهد؛ مبادا زیر چتر دشمن برویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد مبارک میلاد حضرت ختمی مرتبت (ص) و امام جعفر صادق (ع) و تقدیر ویژه از مسئولین صدا و سیما اظهار داشت: خداوند متعال ولی مطلق هستی است، ولایت الهی یگانه محوری است که وحدت جهان را شکل داده است و در سایه ولایت او بهشت و جهنم آفریده شده است، در سایه ولایت مطلقه خداوند متعال است که ما نفس می‌کشیم و رزق و روزی داریم و این ولایت از ابتدای هستی تا انتهای آن مستمر است.


وی افزود: خداوند متعال برای اینکه ولایت خود را در هستی سرایت دهد و ملموس کند برای انسان‌ها حبل و ریسمانی از آسمان آویخته است و به ما امر کرده است که به این حبل الهی تمسک بجوییم.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: اگر این ریسمان، ریسمان متعدد و متکثری بود موجب تفرقه می‌شد اما چون این ریسمان، ریسمان واحدی است، چنگ زدن به آن موجب وحدت خواهد شد و موجب پیدایش امت واحده می‌شود.


شهریاری اظهار داشت: خداوند متعال به ما امر کرده است که همه ما باهم در کنار یکدیگر به ریسمان الهی چنگ بزنیم، زمانی انسان‌ها می‌توانند بر هوای نفس، فرقه گرایی، تفرقه و منیت غلبه کنند که همه باهم این ریسمان الهی را بکشند و به آن چنگ بزنند.


وی تأکید کرد: اعتصام به حبل الله که در قرآن آمده است، یک واژه جمعی است و نه فردی، تکلیفی واحد است برای اجتماع متعدد؛ همه ما یک تکلیف مشخص داریم و آن جلوگیری از تفرقه است؛ ما امروز در سازمانهای کوچک‌تر شاهد هستیم که معاونان یا کارمندان با یکدیگر تفرقه دارند بنابراین چگونه می‌شود که در نظام هستی تفرقه وجود نداشته باشد؛ این موضوع نشان دهنده این است که وظیفه جلوگیری از تفرقه، بسیار وظیفه سنگینی است.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: این حبل الهی، همان سنت نبوی (ص) و همان مسیری است که پیامبر اکرم (ص) برای امت واحده اسلامی ترسیم کرده است و اعلام کرده اند که اگر در زیر این چتر قرار بگیرید شما امت واحده هستید، اما اگر از آن جدا شدید شما دچار تفرقه شده اید و تکلیف جمعی خود را انجام نداده اید؛ همه باید باهم باشند چرا که تفرقه کار دشمن بوده و دشمن بسیار قوی است، دشمن شیطانی قسم خورده است که انسان‌ها را از همدیگر متفرق و جدا می‌کند.


وی خاطر نشان کرد: ما نگفتیم که اختلاف نداشته باشید، باید بدانیم که ما همه باهم اختلاف داریم، اما مفهوم اختلاف با تفرقه متفاوت است؛ اختلاف یعنی تفاوت، ما باید بدانیم که چگونه اختلافات را مدیریت کنیم تا منجر به تفرقه نشود.


شهریاری افزود: اولین نکته، رعایت ادب اختلاف است، یعنی زمانی که به مکانی رسیدیم و خواهان گفت‌وگو و بحث هستیم، باید این بحث نیکو باشد؛ گفتمان مؤدبانه داشته باشیم؛ گفت‌وگوی حضرت موسی و فرعون در قرآن کریم نمونه خوبی در این زمینه است.


وی ادامه داد: نکته دوم این است که باید دعوت به عقلانیت حکیمانه کنیم، اگر سخنی به زبان می‌آوریم باید دقیق و بر پایه عقل باشد نه جاهلانه؛ مستند و مستدل صحبت کنیم و بدانیم که عقلانی رو به رو شدن و سخن گفتن بسیار جذاب است، یکی از مشکلاتی که ما در جهان اسلام داریم، جهل است که باید زدوده شود، جهل کار شیطان است که می‌خواهد مردم را در جهالت نگه دارد.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: زمانی که می‌خواهیم کسی را به راه بیاوریم باید طوری رفتار کنیم که حس کند برای او دلسوزی می‌کنیم تا حرفمان را بپذیرد اما در مقابل شاهد آن هستیم که دشمن دعوت به تنازع می‌کند، قرآن کریم آورده است نزاع نکنید، چرا که نیروی شما از بین می‌رود و در راه دیگری تلف می‌شود، شادابی و طراوت شما از بین می‌رود و انرژی برای کار اصلی باقی نمی‌ماند.قرآن کریم می‌فرماید اگر می‌خواهید در معیت با رسول الله (ص) باشید و منصوب به حضرت شوید دو شرط دارد باید بدانید دشمنانی هستند که تفرقه را ترویج می‌دهند با شمشیر، با گریبان‎گیری و ناسزاگویی در حالی که قرآن هر سه را رد کرده است.


وی افزود: قرآن کریم می‌فرماید به جای تنازع با یکدیگر همدلی و هماهنگی داشته باشید، اگر حربه دشمن را نشناسید در آن باقی می‌مانید؛ به خاطر دارم در دیدار با یکی از روحانیون اهل سنت که می‌گفت ما مشکلات عدیده ای داریم و فقر در ما اهل سنت بیداد می‌کند، باید بدانیم که دشمن مشکل کل کشور و جامعه را به سمت و سویی می‌کشاند تا فقط اهل سنت تصور کنند که مشکل فقر در آنها بیداد می‌کند؛ این است حربه دشمن که، مشکلات همگانی را تقلیل می‌دهند و به شکل یک مشکل در گوشه‌ای از کشور نشان می‌دهند.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: با کسانی که تفرقه می‌اندازند باید به صورت جدی برخورد شود و اگر همه مسلمانان در زیر چتر رسول الله (ص) قرار بگیرند نباید به داعیه شیعه یا اهل سنت بودن توجه کنند.


شهریاری در پایان به اهمیت رادیو وحدت اشاره کرد و گفت: این رادیو آمده تا رحماء بینهم را ترویج دهد؛ مبادا زیر چتر دشمن برویم. ان‌شاءالله همه ما زیر چتر پیامبر (ص) قرار گیریم و امت واحده اجرایی شود. رادیو وحدت باید گفتمان امت واحده را برای ما فراهم کند و آرمانی بودن آن را برجسته کند و همه مسلمانان با این گفتمان‌سازی به آن سمت حرکت کنند.


| شناسه مطلب: 103120
رادیو وحدتمطالب مرتبط

نظرات کاربران