سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است

سلامت زائران در اولویت سفرهای زیارتی است

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آغاز اعزام زائران خارجی به عربستان برای انجام مناسک عمره مفرده سلامت زائران ایرانی را در اولویت سفرهای زیارتی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت درباره آغاز سفر زیارتی عمره مفرده گفت: بر اساس اعلام عربستان، عمره سال ۱۴۴۲ قمری، در سه مرحله برگزار می‌شود. مرحله نخست آن از 14 مهرماه با پذیرش 6 هزار نفر از حجاج داخلی عربستان آغاز شد، مرحله دوم 27 مهرماه بود که با 15 هزار نفر از حجاج داخلی و اتباع خارجی مقیم عربستان برگزار شد و مرحله سوم نیز از 11 آبان ماه آغاز می‌شود که با پذیرش روزانه 20 هزار نفر از حجاج داخلی و خارج از عربستان برگزار خواهد شد.


وی از وجود مرحله چهارم اعزام زائران به عمره مفرده گفت و در عین حال از مشخص نبودن وضعیت این مرحله تا زمان اعلام رسمی عربستان سعودی خبر داد.


رئیس سازمان حج و زیارت درباره شرایط وزارت حج عربستان برای حضور معتمرینی که برای سفر عمره وارد عربستان می‌شوند، اظهار کرد: وزارت حج این کشور اعلام کرده است سن افرادی که به سفر عمره امسال مشرف می‌شوند باید بین 18 تا 50 سال باشد و 72 ساعت قبل از عزیمت باید آزمایش کرونا از یک آزمایشگاه معتبر کشور مبدأ دریافت کرده باشند. همچنین معتمرینی که وارد عربستان می‌شوند باید در بدو ورود سه روز قرنطینه شوند و پس از آن برنامه‌های زیارتی و عمره را که در سامانه ثبت کردند، طبق یک برنامه مشخص انجام دهند.


وی اشاره کرد: براساس دستورالعملی که ارسال شده، همه اعزام‌های زائران باید در قالب گروه و به همراه مدیر و با رعایت اصول بهداشتی باشد.


رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص چگونگی سفر زائران ایرانی به عمره مفرده و رایزنی‌های سازمان حج و زیارت برای انجام این سفر بیان کرد: در این سال‌ها بارها با وزارت حج عربستان گفتگو و تعامل داشته‌ایم و در این گفتگو‌ها بر دو محور تاکید کردیم؛ نخست آنکه مراسم حج و عمره باید با حفظ عزت، کرامت، امنیت، آرامش و سلامت حجاج و معتمرین ایرانی باشد و وزارت حج عربستان اعلام کرد آمادگی تضمین آن و ارائه خدمات در قالب امضای یادداشت تفاهم در این زمینه را دارد.


رشیدیان دربخش دیگری از سخنان خود به محور دوم اصول مورد نظر اشاره و اظهار کرد: بدون تردید اعزام اتباع ایرانی به عمره باید با حمایت کنسولی باشد و این مهم یا با افتتاح کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در عربستان محقق می‌شود.


وی همچنین در خصوص برنامه‌های سازمان حج و زیارت برای اعزام زائر به عمره با توجه به شرایط کرونایی اظهار کرد: به طور حتم در صورت تحقق شرایط، سازمان حج و زیارت در حوزه سفرهای زیارتی سیاست های کلان اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا را مد نظر خواهد داشت.


گفتنی است، تعداد 5 میلیون و 805 هزار نفر به عنوان متقاضی تشرف به عمره مفرده ثبت نام کرده و همچنان در نوبت هستند.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران