پایان سی و چهارمین دوره کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی؛

حجت‌الاسلام رئیسی: وحدت راهبرد اساسی امت اسلامی است

مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با سخنرانی حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی عصر روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه، به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد.


حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی، رئیس قوه قضائیه در این مراسم با تبریک ولادت پیام آور رحمت و امام صادق (ع)، پیام همزمانی این ولادت در دو مقطع مختلف را فراگیری آموزه‌های نبوی از فرزند خلف ایشان دانست.


رییس قوه قضاییه، پیامبر اعظم (ص) را مظهر اخلاق و مهرورزی معرفی کرد و گفت: پیامبر اسلام نماد همه ارزش‌های انسانی است و دینی که برای بشریت آورد، قدرت اداره تمام شئون زندگی انسان معاصر را دارد و سعادت بشریت در دنیا و آخرت را رقم می‌زند.


حجت‌الاسلام رییسی با بیان این که نجات انسان معاصر در گرو درک آموزه‌های نبوی و عمل به روش و منش آن حضرت است، وحدت مسلمانان را نیاز راهبردی و استراتژیک جوامع اسلامی دانست و بر لزوم تبیین اهمیت و ضرورت وحدت با روش‌های نوین و خلاقانه تأکید کرد.رییس قوه قضاییه گفت: بعد از جنگ جهانی دوم در سده اخیر و شکل گیری جهان دو قطبی در شرق و غرب و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تک قطبی شدن دنیا، آنچه نظام سلطه در مقابل خود می‌دید، قدرت جهان اسلام بود.


حجت‌الاسلام رییسی با اشاره به طراحی‌های نظام استکباری و آمریکا و صهیونیزم جهانی برای مقابله با قدرت اسلام به تبیین حلقه‌های این زنجیره پرداخت و با بیان این که آنچه امروز در اتفاق می‌افتد، در اتاق‌های فکر اندیشکده‌های غربی طراحی شده اند، وابسته کردن دولت‌های حاکم بر کشور‌های اسلامی را اولین گام آن‌ها در این عرصه عنوان کرد.


رییس دستگاه قضا افزود: دومین کار آن‌ها تشکیل و تسلیح گروه‌های تکفیری بود که با مسلح کردن تروریست‌ها به سلاح‌های مدرن و تغذیه مالی و اطلاعاتی آنها، تلاش کردند قدرت دنیای اسلام را تضعیف کنند.


حجت‌الاسلام رییسی حلقه سوم زنجیره توطئه‌های دشمن علیه جهان اسلام را راه اندازی امپراطوری رسانه‌ای عنوان کرد و گفت که نظام سلطه برای تفرقه افکنی و شبهه آفرینی بین مسلمانان هزاران شبکه تلویزیونی و رادیویی و رسانه مکتوب و دیجیتال راه اندازی کرد.


رییس قوه قضاییه، از اهانت به ساحت مقدس پیامبر اعظم (ص) به عنوان بهترین و والاترین شخصیت عالم هستی و مقدسات به عنوان چهارمین قطعه پازل نظام سلطه برای مقابله با قدرت جهان اسلام یاد کرد.حجت‌الاسلام رییسی افزود: نظام سلطه علاوه بر ترویج اهانت به مقدسات در اقصی نقاط مغرب زمین و اروپا، تلاش کرد جریان عدالت طلبی و حق جویی و مقاومت در جهان اسلام را سرکوب کند، اما هرگز نتوانستند فریاد بلند حق طلبان و عدالت خواهان را خاموش کنند.


رییس دستگاه قضا گفت: با ظهور انقلاب اسلامی در ایران و ایجاد قدرتی به نام اسلام و قرآن و شکل گیری ملتی مسلمان و مقاوم و مصمم و فعال در میدان مبارزه با نظام سلطه، دشمنان بیش از پیش احساس خطر کردند.


حجت‌الاسلام رییسی افزود: آن‌ها از همان ابتدا دو جریان اسلام هراسی و غرب گرایی را برای مقابله با انقلاب نوظهور اسلامی ایجاد کردند، اما با توسعه قدرت نظام اسلامی در منطقه، ملت‌های مسلمان به برکت مجاهدت علما و خون شهدا بیدار شدند و دور جدیدی از جهل زدایی در تداوم حرکت عاشورا در عالم آغاز شد.رییس قوه قضاییه با بیان این که ملت‌های مسلمان منطقه اعلام کردند خواهان زیست مسلمانی هستند، تصریح کرد: ملت‌های منطقه با صدای بلند فریاد زدند که نمی‌خواهند نظام سلطه تعیین کننده زندگی آن‌ها باشند و عزت و افتخار و اقتدار را در گرو عمل به فرامین الهی می‌دانند.


حجت‌الاسلام رییسی با اشاره به ناکامی دشمنان برای خاموش کردن چراغ بیداری اسلامی در منطقه، خاطر نشان کرد: وقتی ملت‌های مسلمان منطقه بیدار شدند، با یک حرکت وابسته به نظام سلطه نمی‌توان آن‌ها را سرکوب کرد. نظام سلطه می‌تواند برای مدتی دولتی وابسته را حاکم کند، اما بیداری ملت‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.


رییس دستگاه قضا از مساله فلسطین و آزادی قدس شریف به عنوان مهم‌ترین مساله جهان اسلام یاد کرد و گفت: اگر تا دیروز قرار بود مساله فلسطین در میز‌های مذاکره و توسط سازمان‌های آزادیبخش حل شود، امروز ابتکار عمل در دست جهادگران و مجاهدان در میدان است که آینده فلسطین را رقم می‌زنند؛ نه سیاسیون.


حجت‌الاسلام رییسی در ادامه از تفرقه افکنی بین امت اسلام به عنوان راهبرد نظام سلطه و از وحدت، یکپارچگی، همبستگی، همدلی، همراهی و همکاری به عنوان راهبرد نظام اسلامی یاد کرد و متذکر شد: هر کس عالمانه یا ناآگاهانه و عامدانه یا ناخواسته خلاف وحدت عمل کند و تفرقه بیاندازد، در پازل دشمن قرار دارد و هر کس برای اتحاد مسلمانان تلاش کند، در مسیر درست حرکت می‌کند.


رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به الزامات وحدت، خاطر نشان کرد: اقتضائات وحدت آن است که همگان برای حرکت منسجم در برابر دشمنان تلاش کنیم و همه ظرفیت‌های جهان اسلام را برای مقابله با دشمنان جهان اسلام به کار گیریم.


حجت‌الاسلام رییسی در همین راستا متذکر شد که «جهان اسلام هیچ تقابلی با ادیان ابراهیمی ندارد بلکه در مقابل الحاد می‌ایستد» و اضافه کرد: «در جهان یهودیت و مسیحیت، خود یهودیان و مسیحیان مقابل الحاد یهودی و مسیحی می‌ایستند.


رییس دستگاه قضا، الحاد را برای ادیان ابراهیمی خطرناک دانست و با بیان این که همه پیروان ادیان در خداپرستی اشتراک نظر دارند، تصریح کرد: نه تنها وحدت جهان اسلام بلکه وحدت بین پیروان ادیان و اقوام در برابر جریان الحاد و نظام سلطه که دنبال جدایی انسان از خداست، امری راهبردی است.


حجت‌الاسلام رییسی از دیگر الزامات و اقتضائات وحدت را تلاش همه خردمندان و دانشمندان و علمای کشور‌های اسلامی برای آسیب شناسی و آسیب زدایی و دفع تهدیدات وحدت و بصیرت افزایی در بین جوانان مسلمان برای شناخت اهمیت و ضرورت وحدت و صیانت از این اصل راهبردی در دنیای معاصر عنوان کرد.


رییس قوه قضاییه دشمن شناسی را از مهم‌ترین پیام‌های سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی عنوان کرد و گفت: یکی از آسیب‌هایی که دشمنان برای وحدت شکنی به وجود آورده اند، پرورش سُنّی آمریکایی و صهیونیستی و شیعه انگلیسی است که ظاهراً مسلمان، اما در حقیقت تهدید بزرگی برای جهان اسلام و وحدت هستند.


حجت‌الاسلام رییسی با تأکید بر این که این افراد به نام دین و شریعت، بزرگترین لطمه و ضربه را به دین و امت اسلام می‌زنند، همگان را به هوشیاری در برابر آن‌ها توصیه کرد و گفت که با ایستادگی فعال و بیداری اسلامی روزافزون می‌توان توطئه‌های این جریان خطرناک را خنثی کرد.


رییس دستگاه قضا از «شرح صدر» به عنوان بزرگترین مدالخدا برای پیامبر یاد کرد و با بیان این که پیامبر اسلام در سایه صبر و مقاومت و تحمل ناملایمات موفق به ایجاد جامعه قرآنی و تمدن اسلامی شد، پیروزی در برابر نظام سلطه را در گرو صبر و بردباری و ایستادگی دانست.


حجت‌الاسلام رییسی در ادامه به اقدامات خباثت بار غربی‌ها برای رویارویی با جهان اسلام اشاره کرد و گفت: امروز با دشمنی مواجه هستیم که در راس تروریسم قرار دارد، اما سردار شهید ما حاج قاسم سلیمانی را که نماد مبارزه با تروریسم بود، تروریست معرفی می‌کند.


رییس قوه قضاییه افزود: امروز با دولتمردانی در غرب مواجه هستیم که اهانت به اولین شخصیت عالم هستی را آزادی بیان و حمایت از توهین کنندگان را دفاع از آزادی بیان می‌دانند در حالی که حتی بر اساس قانون مطبوعات فرانسه در سال ۱۸۸۱ هم آن اقدام قابل پیگرد قضایی بود.


حجت‌الاسلام رییسی ادامه داد: رییس جمهور فرانسه نه با قانون خودشان پایبند است و نه به اصول انسانی و بر خلاف همه موازین بین المللی و ماده ۱۹ منشور حقوق بشر، مقابل دو میلیارد انسان می‌ایستد و از توهین به مقدسات آن‌ها طرفداری می‌کند.


رییس قوه قضاییه با اشاره به خشم و نفرت عمومی از اقدام رییس جمهور فرانسه، در عین حال گفت کسانی که به نام اسلام وارد کلیسا شدند و مردم را کشتند نیز ساخته و پرداخته خود غربی‌ها هستند که به اسلام هراسی کمک می‌کنند و هیچ نسبتی با اسلام ندارند.


حجت‌الاسلام رییسی در همین زمینه به اعتراف و افشاگری دو نامزد ریاست جمهوری دور گذشته آمریکا اشاره کرد که اقرار کردند خودشان القاعده و داعش و تروریست‌های تکفیری را تشکیل دادند و تسلیح کردند، اما با این وجود حزب الله و حماس را که از سرزمین خود دفاع می‌کنند، تروریست می‌خوانند!


رییس قوه قضاییه در پایان بار دیگر وحدت و انسجام را امری ضروری برای جهان اسلام دانست و گفت: وقتی با دشمنانی خبیث مواجهیم که پیوسته دنبال توطئه علیه مسلمان‌ها هستند، باید برای تقویت وحدت بیش از پیش تلاش کنیم.


رییسی با بیان این که «سنگ بنای وحدت، مقاومت فعال و سنگ بنای تفرقه، سازش ذلیلانه است»، بر لزوم همیاری جهان اسلام در برابر مصائب و مشکلات تأکید کرد و کرونا را یکی از این مصائب دانست.


رییس قوه قضاییه گفت: همیاری مسلمانان در مقابله با ویروس کرونا برای ایجاد همگرایی و همدلی بین مسلمانان بسیار کارساز است و با همفکری می‌توانیم به روزنه‌های امیدبخش و برون رفت از وضع موجود دست یابیم.


در ابتدای این مراسم پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید حجت‌الاسلام و المسلمین شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گزارشی از روند برگزاری کنفرانس سی و چهارم ارائه کرد.سپس خالد الملا، رئیس جماعت علمای عراق در سخنانی اظهار کرد: کنفرانس وحدت آمده فضا را در مقابل علما باز کند تا حرفشان را در این شرایط طاقت‌فرسا بیان کنند.


وی افزود: متون شریعت پر است از گفتمان جمعی. اشارات واضحی درباره همکاری است. مثل «یا ایها الذین آمنوا» که هشتاد و نُه بار در قرآن کریم تکرار شده و قول «یا ایها الناس» که بیست بار و «بنی آدم» که پنج بار تکرار شده. این آیات و این اشارت‌ها و این گفتمان، دلالت بر اهمیت اجتماع و همیاری و همکاری در شرایط عادی و استثنایی دارد.


رئیس جماعت علمای عراق تأکید کرد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مومنان در اتحاد را به یک پیکره واحد تشبیه کرده است. مومنان را در همدلی و محبت به یکدیگر به یک پیکر انسان تشبیه کرده که اگر یک عضو آن به درد آید، دیگر اعضا نیز دردمند می‌شوند. ایشان می‌فرماید مومن برای مومن دیگر، مثل تکیه‌گاه است که یکدیگر را یاری می‌کنند.وی یادآور شد: این پروژه وحدت اسلامی است که امام راحل، امام خمینی (ره) از طریق روز جهانی قدس به آن فراخواند و دعوت کرد و امام خامنه‌ای(دام ظله)از طرح وحدت اسلامی حمایت و آن را تایید و یاری کرد و همچنان حامی طرح وحدت اسلامی است. چرا که این طرح، طرح بقای امت است تا قوی بماند و ثروت‌ها و منابعش را حفظ و استقلال در تصمیم‌گیری‌اش را حفظ کند.


در ادامه خلیل حمدان، عضو جنبش امل، پیام نبیه بری را قرائت کرد.


در بخشی از این پیام آمده است که: با توجه به تجربه و نقش مهم تقریب بین مذاهب اسلامی، بر همه ما لازم است که از نزدیک به موضوع وحدت بپردازیم و در نتیجه آنچه که همگی ما را تهدید می‌کند باید با اراده‌ای محکم روبرو شود؛ زیرا تلاش‌هایی با هدف به حاشیه راندن مسئله فلسطین به لحاظ سرزمینی، مردمی و ارزشی صورت می‌گیرد، این اهداف باری با سیاست عادی‌سازی دنبال می‌شود و بار دیگر با سیاست جنگ‌های فرسایشی داخلی و خارجی دنبال می‌شود. این تلاش‌ها توسط کسانی انجام می‌شود که در اتاق‌های سیاه اندیشه شیطانی اجرا می‌شود تا کشور را به آتش بکشند.


تشکل این وحدت در سطح عامه مردم (و نه فقط در سطح نخبگان) نقطه و راهکار اساسی برای جلوگیری از بهره‌کشی از جهل است. سیاست عادی‌سازی از سال‌ها پیش شروع شد تا هر کسی را که در برابر طرح صهیونیستی آمریکایی و هم پیمانان آنها ندای مقاومت برآورد محاصره و تحریم شود. از این روی جمهوری اسلامی ایران تحریم شد و این تحریمها همچنان علیه کسانی که ظلم و ظالمان را نفی می‌کنند ادامه دارد و این مجازات و انتقامی است از موضع جمهوری اسلامی ایران که اشغال سرزمین فلسطین و سایر سرزمین‌های اشغالی عربی را محکوم می‌کند. اگر جمهوری اسلامی عکس این اقدامات را انجام می‌داد، نقش این کشور در منطقه و حتی جهان تقویت می‌شد.


سپس مولوی نذیر احمد سلامی؛ نماینده اهل تسنن مجلس خبرگان رهبری و ماموستا ملا قادر قادری، امام جمعه پاوه، در ارتباط زنده به سخنرانی پرداختند.


در ادامه مراسم کلیپی در تجلیل از طلایه‌دار تقریب، مرحوم آیت‌الله تسخیری پخش شد.


پس از پخش کلیپ مولوی محمد اسحاق مدنی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و حجت‌الاسلام و المسلمین سیدموسی موسوی، قائم مقام مجمع جهانی تقریب، به صورت حضوری سخنرانی کردند.


در ادامه مراسم از سایت ویکی وحدت و کتاب فلسطین فی وجدان علماء الاسلام رونمایی شد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران