وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد

وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار شد

وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» با موضوعات جلوه‌هایی از رحمت در سیره پیامبر (ص)، آموزه‌های قرآنی رحمت، تعامل مهربانانه اسلام با غیر مسلمانان و ابعاد رحمت جهانی پیامبر (ص) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» به همت دبیرخانه جهانی مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری و مؤسسه دارالاعلام لمدرسه اهل البیت تحت اشراف آیت الله مکارم شیرازی وبا همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه برگزار شد.


در این وبینار محورهای جلوه‌هایی از رحمت در سیره پیامبر (ص)، آموزه‌های قرآنی رحمت، تعامل مهربانانه اسلام با غیر مسلمانان و ابعاد رحمت جهانی پیامبر (ص) بررسی شد.


در ابتدا حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا خوشخو، معاونت بین الملل دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری که مدیریت این وبینار را بر عهده داشت، اهانتهایی را که از جانب شخصیتهای معروف به پیامبر اسلام(ص) روا داشته می شود، تشویه اسلام و آموزه های ارزشمند آن دانست و تصریح کرد: علمای همه ادیان باید چنین اقدامانی را محکوم کنند.


 سید ضیا الدین مکی رئیس مرکز اسلامی فرانسه، نیزطی سخنانی به ابعاد شخصیتی رسول اکرم(ص) از جمله رحمت و عدالت ایشان اشاره کرد و گفت: کل ابعاد زندگی پیامبر اسلام(ص) رحمت است، آن هم رحمتی که نه فقط مسلمانان  بلکه کل انسانهای دنیا را در بر می گیرد.


وی ادامه داد: حضرت محمد(ص) تجسم عملی و کامل رحمت الهی و الگویی عملی و تطبیقی برای ما انسانهاست، الگویی که کلیه ارزشهای انسانی را در بر میگیرد؛ بنابراین ایشان نه تنها محور وحدت بلکه محور تقارب و زندگی مسالمت آمیز بین جمیع بشریت است.


رئیس مرکز اسلامی فرانسه تأکید کرد: کسی که به چنین شخصیت بزرگی اهانت می کند یا جاهل به این عظمت است و یا اینکه در خدمت به اهداف گروهی خاص، خود را به جهالت زده است.


دکتر عباس خامه یار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ادامه با اشاره به اینکه رسول خدا(ص) محور وحدت بین ماست، گفت: زندگی پیامبر اکرم (ص) سراسر رحمت و رأفت است که منشأ الهی دارد، او بهترین خلق خدا بود و اهانت به ایشان نه تنها اهانت به اسلام و مسلمین بلکه اهانت به تمام بشریت است.


وی با بیان اینکه حضرت محمد(ص) به تمام انسانها و حتی حیوانات رحمت داشت، افزود: اسلام دین عقلانیت، عدالت و رحمت است و باید از تعالیم قرآنی که نبی اکرم(ص) برای بشریت به ارمغان آورده است، بهره برد.


ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه پاوه هم طی سخنانی در این وبینار گفت: همه دین اسلام رحمت است؛ کلمه رحمت بارها در قرآن کریم ذکر شده و دلالت بر این دارد، دینی که رسول خدا(ص) برای ما آورده است، دین رحمت است؛ پیامبر(ص) خود رحمتی برای کل بشریت است و دینی که آورده نیز رحمت است.


وی با بیان اینکه رسول اکرم (ص) هر عذابی از جانب خداوند را می پذیرفت جز اینکه خدا بر او غضب کند، افزود: برخی اعمالی که امروز می بینیم از جانب مدعیان اسلام انجام می گیرد،تهمت به اسلام است وحیات رسول خدا(ص) و یاران او از این گونه اعمال به دور می باشد.


کشیش عبدو رعد رئیس جمعیت الناس للناس لبنان، در ادامه اظهار داشت: افراط گرایی، تکفیر و جنگهای مذهبی بزرگترین مشکل امروز ماست و رحمت در جهان کم است، حال آنکه نیاز امروز ما همین رحمت است.


وی با بیان اینکه طبق آیات قرآن، پیامبر(ص) رحمتی برای کل انسانهای جهان است، گفت: نمی توان تصور کرد، کسی اسم خدا و یا رسول خدا(ص) را می آورد و قتل و کشتار می کند؛ از برخی آیات قرآن تفسیر سوء کرده و کار خود را توجیه می کنند و کشتن دیگران را مباح می دانند.


کشیش عبدو رعد با تأکید بر این نکته که کلیه ادیان دعوت به رحمت می کنند، افزود: مشکل این است که ما مسلمانان و مسیحیان به دنبال کارهایی می رویم که خدا نمی خواهد و به نفع جامعه نیست؛ توهین مختص پیامبر اسلام(ص) نبوده، توهین به مسیح(ع) و ... هم داشته ایم؛ حال آنکه هیچ یک از اینها جایز نیست و خطبای دینی و سیاسی هم نباید در سخنان خود امور را مختلط کنند.


شیخ ماهر مزهر مسئول روابط خارجی تجمع علمای مسلمین لبنان نیز طی سخنانی در این وبینار تصریح کرد: توهین هایی که علیه پیامبر گرامی اسلام (ص) صورت می گیرد، مربوط به الان نیست از همان زمانی که ایشان به رسالت برگزیده شد این توهین ها هم وجود داشته است.وی با بیان این مطلب افزود: مسئله این است که چگونه باید به این توهینها پاسخ داد؟ توهین را نباید با توهین جواب داد؛ به خود رسول اکرم (ص) بارها توهین شد؛ از جمله در زمان هجرت به طائف؛ اما ایشان همه توهینها را با رحمت پاسخ می داد.


مسئول روابط خارجی تجمع علمای مسلمین لبنان خاطر نشان کرد: مشکل ما این است که تمرکز بر گفتار خود داریم نه کردار؛ رحمتی که خداوند و نبی او می خواهند هم در گفتار نیست، بلکه در عمل است و ما باید رحمت حقیقی که رسول اکرم (ص) به ما یاد داده است را در رفتار خود متجلی کنیم.


مولوی اسحاق مدنی عضو شواری عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم با بیان اینکه طبق آیات قرآن کریم، رسول خدا(ص) رحمتی برای کل بشریت اعم از مسلمان و غیر مسلمان و حتی حیوانات است، هرگونه توهین به ساحت مقدس ایشان را تقبیح کرد.


وی ادامه داد: وقتی قرآن می خوانیم مشاهده می کنیم که به تمام شبهات در مورد ادیان مختلف پاسخ داده شده است، از جمله اینکه قرآن کریم، حضرت مریم(ع) را از تهمتهایی که علیه ایشان صورت گرفته بود، تبرئه می کند.


مولوی اسحاق مدنی افزود: قرآن می گوید فرقی بین هیچ کدام از انبیا نیست و همه آنها امت واحدی را تشکیل می دهند و توهین در هیچ دینی جایز نیست، عاقبت اهانت به نبی اکرم(ص) همان عاقبت توهین به مسیح (ع)  و دیگر پیامبران است؛ تعجب می کنم از اشخاصی که به اسم آزادی بیان به رسول خدا(ص) توهین روا می دارند؛ امیدوارم دست از خطای خود بردارند تا تمام ادیان از توهین در امان باشند.


محمد حسن زمانی مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه، دیگر سخنران این وبینار بود که با اشاره به آیاتی از قرآن کریم به بیان ویژگیهای رسول خدا(ص) از جمله رحمت خاص ایشان پرداخت و هرگونه توهین به آن ساحت مقدس را تقبیح کرد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران