علت نامگذاری شهر قم علت نامگذاری شهر قم علت نامگذاری شهر قم بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
علت نامگذاری شهر قم علت نامگذاری شهر قم علت نامگذاری شهر قم علت نامگذاری شهر قم علت نامگذاری شهر قم

علت نامگذاری شهر قم

حجت الاسلام فرحزاد گفت: سرزمین قم سرزمین مهم و مقدسی است و در روایات نقل شده است که اهل قم نسبت به بقیه اهل زمین حجت هستند و علم از این سرزمین به سایر مکان‌ها منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد طی سخنانی در حرم حضرت معصومه (س) که از شبکه افق پخش شد، اظهار کرد: یکی از هدیه‌های خوبی که می‌توانیم از راه دور به محضر ائمه داشته باشیم قرائت قرآن و هدیه کردن آن به این بزرگواران و یا صلوات بر پیامبر و آل ایشان است.


وی با بیان اینکه امام صادق (ع) فرمودند که بهشت ۸ درب دارد و سه درب آن به قم باز می‌شود، افزود: سرزمین قم سرزمین مهم و مقدسی است و در روایات نقل شده است که اهل قم نسبت به بقیه اهل زمین حجت هستند و علم از این سرزمین به سایر مکان‌ها منتشر می‌شود.


سخنران حرم حضرت معصومه (س) با بیان اینکه در میان فرزندان امام هفتم، حضرت معصومه (س) از طرف مادر هم با امام رضا (ع) یکی هستند، گفت: ایشان به قصد دیدار برادر و آمدن به خراسان از مدینه حرکت کردند و در شهر ساوه به دست مزدوران حکومتی مسموم و یا در نقلی مجروح شدند و وقتی فهمیدند که نزدیک قم هستند فرمودند که من را به قم ببرید و وقتی به قم رسیدند مورد استقبال مردم قم قرار گرفتند و ۱۷ روز در قم بودند و بعد به شهادت رسیدند.


وی با اشاره به دلیل انتخاب قم توسط حضرت معصومه (س)، گفت: یک علت این انتخاب، تقدس سرزمین قم است و در روایت است که در شب معراج، پیامبر به بالای سرزمین قم رسیدند و دیدند که شیطان در این سرزمین سکونت کرده تا افرادی را که در صراط مستقیم هستند به بیراهه ببرد؛ لذا پیامبر به شیطان فرمودند که قم، یعنی بلند شو و از این جا برو و با دشمنان دوستداران اهل بیت (علیهم‌السلام) مشارکت کن.


فرحزاد گفت: در روایت داریم که شهر قم جای پای جبرئیل امین و سرزمین مقدسی است؛ یکی از امتیازهای دیگر این شهر این است که از دیرباز از زمان امام صادق (ع) محل اسکان و رفت و آمد علما، بزرگان، اولیا و دوستداران خدا و اهل بیت است.


وی با بیان اینکه قم امام زادگان زیادی دارد و برخی تا حدود ۵۰۰ امام زاده را برای قم ذکر کرده اند، افزود: این شهر مأوای فاطمیون بوده و است و وجود علما، بزرگان و شخصیت‌ها در این سرزمین خودش باعث تقدس می‌شود و در روایت داریم که هر مؤمنی که بر زمینی پای می‌گذارد تا هفت طبقه زمین را پاک می‌کند.


سخنران حرم بانوی کرامت با بیان اینکه در قرآن داریم که حضرت ابراهیم فرمودند هر کس پیرو من است از من است، افزود: لذا پیروان اهل بیت از اهل بیت محسوب می‌شوند و ذکریا بن آدم قمی می‌گوید که من وقتی خدمت امام رضا (ع) رسیدم اول شب بود و ایشان همه کارهای خود را ترک کردند و با من به صحبت و گفت‌وگو پرداختند تا اذان صبح که نشان از اهمیت اهل قم دارد.


وی ادامه داد: ذکریا بن آدم خدمت امام رضا (ع) رسید و گفت که در قم برخی از گناهان زیاد شده و اجازه بدهید من از قم مهاجرت کنم ولی ایشان فرمودند این اجازه را به تو نمی‌دهم زیرا خدا به واسطه تو بلا را از اهل قم دفع می‌کند.


فرحزاد با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد روات حدیث ما در کتاب کافی اهل قم هستند، ابراز کرد: قم مأوای راویان و محدثینی بوده که مکتب اهل بیت را ترویج و حفظ کردند و حضرت معصومه (س) سرآمد همه آنان است و بسیاری از بزرگان که در قم زندگی می‌کردند به زیارت ایشان می‌آمدند.


وی افزود: در زمان حیات آیت الله بروجردی شاه عربستان که به ایران آمده بود می‌خواست به دیدن ایشان در قم بیاید ولی ایشان نپذیرفتند و فرمودند او که به دیدار من می‌آید به خاطر مسلک وهابی اش به زیارت حضرت معصومه (س) نخواهد رفت و این بی احترامی به حضرت معصومه (س) است بنابراین من هم دیدار او را نمی‌پذیرم.


| شناسه مطلب: 103658

نام منبع: مهرقم حضرت معصومهمطالب مرتبط

نظرات کاربران