آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود

آیت الله ری شهری: تبعیت از نفس سبب هلاکت انسان می‌شود

نماینده مجلس خبرگان رهبری مهار هوای نفس را عنایت الهی دانست و تبیعت از خواهش‌های نفسانی را موجب هلاکت انسان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، آیت‌الله محمد ری‌شهری، روز سه شنبه(11 آذر ماه) در جلسه درس خارج فقه که در مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد، اظهار داشت: به طور طبیعی نفس انسان در مسیر فلاکت و نابودی قرار دارد مگر آنکه خداوند به او عصمت و مصونیت ببخشد؛ انسان همواره باید از خداوند متعال درخواست کند اجازه ندهد نفس مسیر زندگی او را انتخاب کند چرا که نتیجه این واگذاری گام نهادن در مسیر باطل است.
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ادامه داد: امام صادق (ع) در پیشگاه خداوند متعال درخواست می‌کند تا حق تعالی ایشان را در برابر گناه مصونیت عطا کند و لحظه‌ای او را به خود واگذار نکند؛ نفس همواره انسان را به سوی بدی دعوت می‌کند برای همین اگر خداوند متعال انسان را در برابر خواسته‌های نفسانی محافظت نکند هلاکت او قطعی خواهد بود.
نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه انسان باید از اموری که موجب دور شدن او از خدا می‌شود اجتناب کند، گفت: نفس آدمی به صورت طبیعی مسیر هلاکت را طی می‌کند برای همین غفلت و دوری از خداوند سبب سرعت بخشیدن به این هلاکت می‌شود.
آیت الله ری شهری ادامه داد: معصیت و گناه به نوعی شهوت است و نفس آدمی به سوی این شهوات گرایش دارد برای همین پذیرای اطاعت از فرمان الهی نیست. انسان با شکستن خواهش‌های نفسانی می‌تواند نفس سرکش خود را مهار کرده و از گناه و معصیت اجتناب کند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: انسان در طول زندگی همواره باید تابع دستورات الهی باشد و از وسوسه‌های نفسانی تبعیت نکند، آدمی نباید به بی تابی نفس بها دهد و او را مغرور کند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران