بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج

بررسی آخرین تحولات در حوزه های عتبات و حج

نشست شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دراین نشست که با هدف بررسی آخرین اخبار و تحولات در خصوص امکان اعزام زائر به عتبات و حج آینده صورت گرفت، آقای اکبر رضایی معاون حج و عمره و حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در مورد اقدامات و پیگیر های انجام شده در این دو حوزه گزارش دادند.


معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تا امروز در موضوع حج آینده وزارت حج عربستان هیچ گونه اطلاعیه و اخباری نداده است، گفت: در این موضوع همچنان بی خبری وجود دارد.


آقای رضایی افزود: سازمان حج و زیارت براساس وظایف ذاتی خود و با توجه به شرایط پیش رو ، درکمیته های کارشناسی مسایل اجرایی را به صورت تخصصی بررسی کرده است.


وی همچنین از بروز رسانی نرم افزارهای حج خبر داد و افزود: در رابطه با نیروی انسانی با برگزاری دوره های آموزشی کلاسیک و کارگاهی تلاش شده است که       توانمند سازی در حوزه های تخصصی انجام شود.


در ادامه این جلسه معاون عتبات سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه پروتکل بهداشتی ویژه سفر به عتبات به طرف های ذی ربط در ایران و عراق ارائه شده است، به بیان نقش دفاتر خدمات زیارتی در صورت آغاز مجدد سفرهای زیارتی به عراق و سوریه اشاره کرد.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز تاکید کرد: رویکرد جذب زائر،  زیارت آسان و ارزان محورقرار گیرد و با نظارت بیشتر بر فعالیت ها در این بخش طرح ها و فعالیت های جدید می تواند به خوبی انجام شود.


رئیس سازمان حج و زیارت هم با بیان اینکه حوزه حج و زیارت پنجره ای برای تعامل و ارتباط میان کشورهای اسلامی است، تصریح کرد: این سازمان همچنان مسیر بازگشایی زیارت عتبات را پیگیری خواهد کرد.


آقای رشیدیان افزود: سازمان حج متولی موضوع زیارت است و امضای تفاهم نامه  جدید با طرف عراقی در این حوزه درحال پیگیری است.


بر پایه این گزارش، در پایان این نشست نحوه آموزش زائران حج با توجه به بیماری کرونا و شرایط  پیش رو و چگونگی استفاده از امکانات فضای مجازی در این خصوص مطرح شد و معاونین حج و عمره سازمان حج و فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری دیدگاه خود را بیان کردند.


 


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران