تاکید دبیر کل سازمان ملل بر توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی

دبیر کل سازمان ملل از رژیم صهیونیستی خواست شهرک سازی را در سرزمین‌های فلسطینی متوقف کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دبیر کل سازمان ملل از رژیم صهیونیستی خواست شهرک سازی‌ها را در کرانه باختری و قدس اشغالی متوقف کند.


به گزارش خبرگزاری آناتولی، «آنتونیو گوترش» در اولین جلسه «کمیته سازمان ملل در زمینه اعمال حقوق مسلم مردم فلسطین در سال جاری در نیویورک» این سخنان را بیان داشت.


این کمیته در سال ۱۹۷۵ میلادی برای ارائه مشاوره در مورد «توانمند سازی مردم فلسطین برای احقاق حقوق مسلم خود از جمله حق تعیین سرنوشت و حق بازگشت» تأسیس شد.


گوترش در سخنرانی خود در این جلسه بر تعهد سازمان ملل متحد بر حمایت از فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل و پایان دادن به رنج فلسطینی تأکید کرد.


دبیرکل سازمان ملل افزود: هدفی که از دیرباز بر سر آن توافق شده روشن است که آن، پایان دادن به اشغالگری و دستیابی به راه حل دو دولتی بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ است.


وی توضیح داد که این موضوع با قوانین بین المللی، قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل و توافق‌نامه‌های دوجانبه مطابق است.


گوترش گفت: من بار دیگر از اسرائیل خواسته‌ام که فوراً تمام اقدامات شهرک سازی را که مانع بزرگی برای دستیابی به راه حل دو دولتی و برقراری صلح عادلانه ، پایدار و جامع است ، متوقف کند.


وی هشدار داد: محدودیت‌های اسرائیل برای تردد فلسطینیان، نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است و بی اعتمادی بین دو طرف را بیشتر می کند و ما را از صلح دور می‌کند.


دبیر کل سازمان ملل همچنین درباره پیامدهای شیوع کرونا در نوار غزه در شرایطی که این منطقه تحت محاصره رژیم صهیونیستی قرار دارد، هشدار داد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران