سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف

سفر هیأتی از واتیکان به نجف اشرف

هیئتی از واتیکان پس از حضور در نجف در دفتر آیت‌الله سیستانی حضور یافت تا مقدمات دیدار پاپ با این مرجع عراقی را فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رساننی حج به نقل از ایکنا، یک منبع رسمی در عراق اعلام کرد: هیئتی از واتیکان به نمایندگی از پاپ فرانسیس بلافاصله پس از رسیدن به نجف اشرف به شهر قدیمی نجف رفته و در دفتر آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع دینی شیعیان حضور یافتند.


در همین راستا؛ سفارت عراق در واتیکان در بیانیه‌ای درباره سفر پاپ به عراق توضیح داد که پاپ ماه آینده قرار است با حضور در عراق با آیت‌الله سیستانی دیدار کند.


بنا بر این بیانیه روزنامه‌های رسمی واتیکان و ایتالیا با اشاره به مسائل مورد بررسی در این دیدار از احتمال امضای سند مشترک برادری انسانی خبر داده و تأکید کرده‌اند دو طرف در این دیدار درباره محکومیت هر نوع  تعرض علیه زندگی بشری و تلاش برای تقویت گفت‌و‌گوی بین ادیان رایزنی خواهند کرد.


گزارش‌های رسیده همچنین حاکی است این سفر پنجم مارس ۲۰۲۱ (۱۵ اسفندماه سال جاری) آغاز خواهد شد و به مدت سه روز تا هشتم مارس ۲۰۲۱ (۱۸ اسفندماه) ادامه خواهد داشت.


سایت رسمی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان پیش‌تر برنامه سفر وی به عراق را منتشر کرده بود که بدین شرح است: پاپ روز جمعه ۵ مارس وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد خواهد شد و «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق در سالن تشریفات فرودگاه از وی استقبال خواهد کرد.


پاپ فرانسیس پس از آن برای استقبال رسمی به کاخ ریاست جمهوری خواهد رفت و با مقامات بلندپایه عراقی، اسقف‌ها و بزرگان کلیسای سریانی کاتولیک (سید النجاة) بغداد دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.


در ادامه برنامه سفر پاپ آمده است که وی در روز شنبه ۶ مارس با هواپیما بغداد را به مقصد نجف اشرف ترک خواهد کرد تا با آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر تشیع دیدار کند سپس با هواپیما به الناصریه مرکز استان ذی قار خواهد رفت تا از شهر باستانی اور (زادگاه حضرت ابراهیم علیه السلام) دیدن کند.


پاپ پس از ذی‌قار در بعد از ظهر همان روز به بغداد بازخواهد گشت تا در مراسم کلیسای مار یوسف بغداد شرکت کند.


 


رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه ۷ مارس ۲۰۲۱ به اربیل سفر کرده و با مقامات اقلیم و شماری از شخصیت‌های دینی در سالن فرودگاه اربیل دیدار خواهد کرد، سپس با هلیکوپتر به شهر موصل خواهد رفت تا در کلیسای حوش البیعه این شهر برای جان‌باختگان و قربانیان جنگ دعا کند.


پاپ پس از آن با بالگرد به کلیسای الطاهره در منطقه قره قوش خواهد رفت و بعد از ظهر به اربیل بازخواهد گشت تا در مراسم ورزشگاه فرانسو حریری شهر اربیل شرکت کند، بعد از آن به بغداد برخواهد گشت تا در روز بعد یعنی ۸ مارس به رم بازگردد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران