رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  
رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  

رایزنی مسئولان حج ایران و عراق در باره حج آینده  

مسئولان حج ایران و عراق در ارتباط تصویری درباره حج آینده به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، مسئولان حج جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق دریک نشست ویدئو کنفرانس درباره حج آینده به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.


دراین نشست مجازی، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و حجج الاسلام والمسلمین سامی مسعودی و سید راضی الحسینی رئیس و معاون شورای عالی حج و عمره عراق ضمن بیان نقطه نظرات خود درباره حج آینده ، بر آمادگی برای مشورت و تبادل نظر در راستای هماهنگی ، تعامل و هم افزایی بین خادمان ضیوف الرحمان در دو کشور تاکید کردند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و تبادل تجربیات درمسایل مختلف حوزه های حج و عمره با سایر کشورها بویژه کشور دوست و همسایه عراق خاطرنشان ساخت و ابراز امیدواری کرد: این همکاری ها به فعالیت های منظم و امضای تفاهم نامه بین دو کشور منجر شود.


حجت الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: ما برای برگزاری همایش های مختلف در حوزه های حج ، عمره و عتبات در فضای مجازی با حضور اندیشمندان و علمای کشورهای اسلامی آمادگی داریم.


وی با توجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده است، داشتن اطلاعات درباره برنامه های حج آینده را بسیارمهم دانست و با اشاره به اینکه عربستان دراین زمینه تاکنون اطلاع رسانی نکرده است، افزود: تعاون وهمکاری بین کشورهای اسلامی ثمرات ارزشمندی در پی دارد و در صورتی که دولت عربستان ابرازآمادگی کند ما می توانیم ضمن ارتباط و گفتگو با متفکران و شخصیت های جهان اسلام ، نکات مورد نظر آن را به کشور میزبان زائران سرزمین وحی منتقل کنیم.


در این نشست، رئیس شورای عالی حج و عمره عراق نیز برگزاری اینگونه نشست ها را درآگاهی از افکار و ایده هایی که می تواند به وحدت بخشی و افزایش اطلاعات مسئولان و زائران حج منجر شود، مفید ارزیابی کرد.


وی گفت: باید کنگره عظیم حج را به یک تجمع هدفمند و مردمی تبدیل کنیم تا امت اسلامی به سمت یک امت یکپارچه  سوق یابد.


حجت الاسلام والمسلمین سامی مسعودی از تبادل تجربیات دو کشور در حوزه های حج و عمره استقبال کرد و لزوم ارتباط با دیگر کشورهای اسلامی را درمورد حج آینده یادآور شد و فضای مجازی را بستر مناسبی در این ارتباط دانست.


رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان نیز در این نشست مجازی، با اشاره به اینکه بلا تکلیفی در خصوص حج آینده برای برنامه های اجرایی حج مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: تعیین تکلیف موضوع حج در زمان مناسب یک ضرورت انکارناپذیر است.


آقای رشیدیان افزود: جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل های بهداشتی را برای حوزه های مختلف از جمله اسکان ، تغذیه ، حمل و نقل و ... تهیه کرده و آمادگی دارد آنها را به طرف عراقی نیز ارائه کند.


وی همچنین به مشکلاتی که در خصوص محدودیت های پروازی در فرودگاههای عربستان وجود دارد اشاره کرد وعلاقه ایرانیان را برای سفر زمینی به سرزمین وحی از طریق عراق و همراه با زیارت عتبات عالیات یادآور شد که رئیس شورای عالی حج و عمره عراق از آن استقبال کرد و گفت: در صورت موافقت عربستان، ما آماده ایم که زمینه های این سفر را در عراق پیگیری کنیم.


معاون رئیس شورای عالی حج و عمره عراق هم ادامه داد: ما آمادگی داریم که با شما در ارتباط با نحوه ارائه خدمات بهتر به زائران سرزمین وحی همکاری کنیم.


حجت الاسلام والمسلمین سید راضی الحسینی استمرار رایزنی ها و برگزاری همایش ها میان مجموعه های حج دو کشور و همچنین با مشارکت دیگر کشورها را در راستای گسترش آگاهی ها درخصوص برگزاری حج خواستار شد و گفت: با توجه به شرایط کنونی باید برای برگزاری درست این فریضه الهی برنامه ریزی مناسب انجام شود.


بر پایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت درپایان این ارتباط تصویری  پیشنهاد کرد که کمیسیون مشترکی از خبرگان و کارشناسان حج دو کشور تشکیل شود و ازتجربیات طرفین برای برگزاری بهترحج آینده و ارائه خدمات مطلوب به زائران استفاده  شود.


گفتنی است، در این ارتباط تصویری طرفین از خدمات آیت الله محمد محمدی ری شهری و حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نمایندگان سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت تقدیر کردند وبا قرائت فاتحه یاد و خاطره حجج الاسلام والمسلمین سید جواد مظلومی معاون فقید امور بین الملل و نجف نجفی روحانی مسئول سابق دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در مدینه وعتبات عالیات را گرامی داشتند.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران