دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت

دیدار سفیر پاکستان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت

سفیرپاکستان درایران با حجت الاسلام و المسلمین نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، آقای رحیم حیات قریشی سفیرپاکستان درایران با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز درمحل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و درباره  همکاری های دو کشور درحوزه زیارت و سفر زائران پاکستانی به اماکن متبرکه درایران و اعتاب مقدسه در عراق گفتگو کرد.


دراین دیدارکه آقایان اکبر رضایی و حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاونین حج و عمره و عتبات عالیات سازمان حج و زیارت و علی انصر زیدی کاردار سفارت پاکستان در ایران حضور داشتند، حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه همگرایی و وحدت کلمه محورمهم برنامه های پیامبر اسلام (ص) برای مسلمانان بود، خاطرنشان کرد: این دشمنان هستند که ازتفرقه بین کشورهای اسلامی سود خواهند برد و مسئولان کشورهای اسلامی باید با الگو قراردادن برنامه های نبی اکرم برای تقویت همگرایی و وحدت امت اسلامی بکوشند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه جمهوری اسلامی پاکستان در برنامه های مختلف جهان اسلام از جمله کشورهای پیشرو و همکار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران بوده است، از موضع گیری نخست وزیر پاکستان در دست رد زدن به سینه اشغالگران قدس و عدم برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی تقدیر کرد.


وی همچنین ازحضور زائران پاکستانی درایران برای زیارت اماکن متبرکه و عبور از کشورمان برای تشرف به اعتاب مقدسه در عراق با برطرف شدن ویروس کرونا استقبال و ابراز امیدواری کرد یادداشت تفاهم همکاری درامور حج که برای آقای نورالحق قادری وزیر امور مذهبی پاکستان ارسال شده است، بین مقامات دو کشورامضا شود.


حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین برقراری ارتباط تصویری با وزیر امورمذهبی پاکستان برای گفتگو درباره مسایل حوزه حج و زیارت را برای آگاهی از دیدگاههای طرفین (همانند دو کشور عراق و ترکیه که قبلا انجام شده) مفید ارزیابی کرد و سفیر پاکستان گفت: طرف پاکستانی نیز از این ارتباط تصویری استقبال می کند.


آقای حیات قریشی همچنین به مواضع مشترک دو کشور در خصوص اقدامات غرب ضد مسلمانان و مبارزه با اسلام هراسی اشاره کرد و گفت: ایران و پاکستان از تاریخ، تمدن و دین مشترک برخوردارند و به پیامبر اسلام ص عشق می ورزند.


وی از حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی از مردم پاکستان و کشمیر تقدیر کرد و افزود: قبل از شیوع کرونا سالانه حدود هفتصد هزار پاکستانی برای زیارت به ایران سفر می کردند و بخشی با عبور از خاک ایران به عتبات عالیات مشرف می شدند و هم اکنون منتظرند تا باردیگر با بهبود شرایط سفرهای مذهبی شروع شود.


وی ازسیاست جدید پاکستان برای سازماندهی زائران پاکستانی و رسیدگی به مسایل پزشکی و بیمه آنها خبر داد و تصریح کرد : ما علاقمندیم که ارتباطات و امور دینی و مذهبی بین دو کشور را تعمیق بخشیم.


برپایه این گزارش، در این دیدار آقای اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز ابراز امیدواری کرد که حاصل رایزنی ها بین مسئولان دو کشور به تسهیل امور حجاج، عمره گزاران و زائران عتبات منجر شود.


حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج هم با اشاره به خدماتی که به زائرین پاکستانی در ایران ارائه شده، گفت: ما آمادگی داریم که تجربیات خود در زمینه ارائه خدمات درمانی و بیمه زائران را انتقال دهیم.


این گزارش حاکیست، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان این دیدار با اشاره به اینکه در پژوهشکده حج و زیارت در قم حدود دو هزارجلد کتاب در حوزه مسایل حج، عمره و زیارت به چاپ رسیده است، اظهار داشت: منابع این پژوهشکده می تواند منبع خوبی برای استفاده کشورهای اسلامی باشد و به زبان های مختلف ترجمه و مورد استفاده زائران اعتاب مقدسه و حرمین شریفین قرار گیرد.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران