سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری

سال 69 هجری شمسی، 1410 هجری قمری

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم فرارسیدن ایام حج، همه‌ساله، همراه با شوق و حنین دلهاى شیفته و جانهاى آرزومندى از سراسر جهان اسلام است که در جوار خانه‌ى معبود و دیار محبوب، سر بر آستان عشق و تقدیس گذارند و جَبهه‌ى تعبد و تقرب بر

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحيم

فرارسيدن ايام حج، همه‌ساله، همراه با شوق و حنين دلهاى شيفته و جانهاى آرزومندى از سراسر جهان اسلام است كه در جوار خانه‌ى معبود و ديار محبوب، سر بر آستان عشق و تقديس گذارند و جَبهه‌ى تعبد و تقرب بر خاك آن مقام بسايند. ايام معلومات را در سايه‌ى ذكر و نيايش بگذرانند و در پناه رحمت و مغفرت حق بيارمند. برادران دور افتاده‌ى خود از چهارگوشه‌ى عالم را ببينند و شكوه امت اسلامى را درنمونه‌يى زنده و مجسم، حس كنند.

اما ملت مظلوم و پاكنهاد ما در اين ايام، همراه با اشتياق مخلصانه‌ى خود به حضور در آن مشهد عظيم جانها و دلها و تنها و تلاشها، دو غم بزرگ و دو مصيبت جانگداز را با همه‌ى وجود احساس مى‌كند و آن را به خدا و نبىّ‌مكرم(صلّى‌اللَّه عليه‌واله) و حضرت ولىّ‌اللَّه‌الاعظم(ارواحنافداه) شكوه مى‌برد:

اول، غم شهادت فراموش‌نشدنى كبوتران خونين بال حرم را كه سه سال پيش به جرم اعلام برائت از مشركين، به تيغ كين و حقد حكام سعودى، در حريم امن الهى به خاك و خون كشيده شدند. بندگان پرهيزگار و بااخلاصى كه در خانه‌ى خدا - يعنى خانه‌ى خودشان - به خاطر خوشايند بيگانگان و دشمنان، به دست بيگانه‌پرستان و از خدا بى‌خبران، مظلومانه به شهادت رسيدند و با خون به ناحق ريخته‌ى خود، داغ ننگى بر پيشانى حكام ستمگر و خائن حجاز نهادند.

و دوم، درد فراق خانه‌ى خدا و محروميت از انجام مناسك حج و ممنوع شدن از حضور در محشر عام مسلمين را كه به دست خود فروختگان، بر ايشان تحميل شده و راه خانه‌ى خدا به روى آنان مسدود گشته است. اين، يكى از عبرت‌انگيزترين وقايع دوران تحول‌خيز كنونى است كه ملتى از همه به اسلام وفادارتر و از همه در راه خدا فداكارتر، از خانه‌ى خدا مصدود شود و از انجام فريضه‌ى اسلامى ممنوع گردد.

آن روى اين صفحه‌ى شگفت‌انگيز آن است كه حرم الهى، براى مستشاران امريكايى و كمپانيداران نفتى امن باشد و براى مسلمانان پاكباز و خانه‌پرداز، ناامن و كمين صدها خطر. اين، از جمله‌ى نشانه‌هاى غريبى است كه خبر از وضعى بشدت ناهنجار مى‌دهد و طبعاً در خود، بشارت تحولى و آينده‌يى بهنجار حمل مى‌كند. «فانّ مع العسر يسرا. انّ مع العسر يسرا»(1).

بوقهاى جهانى، همصدا با دروغگويان سعودى، آن روز گفتند كه ايرانيان در پاسخ حمله به مسلحين سعودى كشته شده‌اند و عدد كشتگان آنها اين همه نيست و به همان عدد، از نظاميان مكه به هلاكت رسيده‌اند!

شگفتا ! چگونه زايران بى‌دفاع كه سلاحى جز اراده‌ى قوى و ايمان عميق و عشق آميخته به ايثار نداشته‌اند، مى‌توانستند گاردهاى دست‌آموز سعودى را به قتل برسانند، يا آغازگر حمله به آنها باشند؟ و چگونه مى‌توان در تعداد شهيدان اين فاجعه شك كرد؟ آيا حمل بيش از چهارصد پيكر شهيد از مكه به‌ايران، براى اثبات وسعت جنايت كافى نبوده است؟ امروز هم همان بوقها و همان دروغگويان مى‌كوشند كه گناه آل سعود را در جلوگيرى از حج ايرانيان، كوچك جلوه دهند، يا انكار كنند.

دولت جمهورى اسلامى، براى گشودن راه كعبه‌ى مقصود، از هيچ تلاشى سر باز نزد و باز هم نخواهد زد؛ اما مدعيان توليت حرمين شريفين، بر جلوگيرى از حضور حاجيانى كه حج را به معنى درست آن شناخته و توحيد الهى را با برائت از مشركين همراه كرده‌اند، اصرار مى‌ورزد.

غمى از اين بزرگتر نيست كه مدعيان خدمت به حرمين شريفين و كليدداران خانه‌ى خدا، كمربستگان خدمت امريكا باشند و از شعار وحدت مسلمين و برائت از امريكا و صهيونيسم، وحشت كنند!

اين وضع، موجب آن است كه امروز هم كه روز بيدارى مسلمانان و طرح شعارهاى اساسى اسلام است، حج - اين فريضه‌ى بزرگ امت‌ساز و دشمن‌شكن - از مضمون واقعى خود بركنار بماند و قالبى به اين عظمت و شكوه، معنايى به تناسب خود نداشته باشد.

حج مى‌تواند روح توحيد را در دلها زنده كند، تكه‌پاره‌هاى امت بزرگ اسلامى را به هم وصل كند، عظمت مسلمين را به آنان برگرداند و آنان را از حقارت و احساس ذلتى كه بر ايشان تحميل كرده‌اند، نجات دهد. حج مى‌تواند دردهاى مسلمين را به علاج نزديك كند و بزرگترين درد آنان را - كه سلطه‌ى فرهنگى و اقتصادى و سياسى كفر و استكبار است - درمان نمايد. حج مى‌تواند دلبستگيهاى اسارت‌آفرين را از دلها بشويد و در مقابل، ارتباط با خدا و با بندگان خدا را در فرد و جمع مسلمانان تقويت نمايد و همين دليل است كه سياستهاى حاكم بر حجاز، از حج واقعى و حامل مضمون الهى و سياسى بيمناكند و قدرت تحمل آن را ندارند.

ملت مؤمن و مبارز ما، تنها به اين جرم از حج محروم مى‌شوند كه خواسته‌اند روح و معناى حج را به آن برگردانند و عبوديت خدا را با اظهار برائت از مشركين - كه خود، حاق معناى عبوديت است - همراه سازند. اما نه حكام حجاز و نه دستهاى پشت پرده‌يى كه به خاطر منافع استعمارى خود، اين سياستهاى خائنانه را به آنان ديكته مى‌كنند، نخواهند توانست از بازگشت حج به شكل صحيح خود، جلوگيرى كنند.

امروز ملتهاى مسلمان بيدار شده و رو به حاكميت اسلام پيش مى‌روند. امروز شعارهاى اسلامى، كه تا چندى پيش فقط از حنجره‌ى ملت پيشرو و پيشاهنگ ما خارج مى‌شد، در ميان ديگر ملتهاى مسلمان نيز گسترش و جذابيت يافته و از شرق تا غرب، در همه جاى جهان اسلام، احساس هويت اسلامى را به ملتها برگردانده است.

سياستهاى استكبارى، تا كى خواهند توانست از سفر حج جوانان بعضى كشورهاى اسلامى جلوگيرى كنند؟ تا كجا خواهند توانست از ورود مسلمانان آگاه و بيدار كشورهاى اسلامى به مكه و مدينه مانع شوند؟ امروز حماسه‌ى اسلام در شمال آفريقا و در برخى كشورهاى ديگر اسلامى، در حال دگرگون سازى وضعيت سياسى اين مناطق است. آيا خواهند توانست مردم اين كشورها را نيز از حج، مصدود وممنوع كنند؟ ما حج و زيارت حرمين شريفين را حق مسلّم ملت خود دانسته و با تمام قوا آن را از آل‌سعود - كه تضييع‌كنندگان اين حق مسلّمند - مطالبه مى‌كنيم و به حول و قوه الهى، آن را از آنان مى‌ستانيم.

جبهه‌ى كفر و استكبار بدانند كه آينده متعلق به اسلام است و هيچ تدبيرى و هيچ قدرتى نخواهد توانست از اقتدار روزافزون اسلام و رواج روزافزون شعارها و ارزشهاى اسلامى در جوامع مسلمين، جلوگيرى كند.

ملت عزيز ما نيز بدانند - و مى‌دانند - كه عزت و عظمت و شكوه اسلام، كه با قيام و فداكارى آنان در دوران انقلاب تا امروز به وجود آمده، هر روز كه مى‌گذرد، بر عزت و عظمت و اقتدار آنان مى‌افزايد و كيد دشمنان در برابر صبر و مقاومت شجاعانه‌ى آنان، قادر به پايدارى نيست.

استكبار و ايادى آن، محكوم به عقب‌نشينى در برابر موج فزاينده‌ى اسلامند، و خون پاك شهيدان مكه و ديگر شهداى انقلاب اسلامى، راه حركت و پيشرفت اسلام در جهان را هموار ساخته و پرچم اسلام را در بسيارى از نقاط عالم به اهتزاز درآورده است.

حجاج بيت‌اللَّه‌الحرام و برادران و خواهرانى كه امسال از سراسر عالم درخانه‌ى خدا گرد مى‌آيند، بكوشند تا با طرح مصايب و مشكلات مسلمين و تلاش براى ايجاد وحدت و همدلى مسلمانان - كه شرط اصلى نجات مسلمين از چنگال امپراتورى زر و زور و سلطه‌ى جهانى است - و نشر معارف اساسى اسلام و تبادل‌نظر در وظايف بزرگ مسلمين در دوران معاصر، حج را ابراهيمى و محمّدى (صلّى‌اللَّه عليه‌واله) سازند.

شعار محو غده‌ى سرطانى اسرائيل كه از سوى امام عظيم‌الشأن و قائد كبير اسلام، امام خمينى(رضوان‌اللَّه‌عليه) مطرح شد، على‌رغم ميل سازشكاران سياستباز، بايد با قوّت و شدت مطرح شود و به صداى عمومى مسلمين در حج تبديل گردد.

جدايى دين از سياست كه توطئه‌ى ديرين دشمنان براى منزوى كردن اسلام و قرآن است، بايد با شدت محكوم شود و به ميدان آمدن دين در همه‌ى كشورهاى اسلامى در مقابله با سياستهاى استعمارى و استكبارى، بايد درس عمومى ملتهاى مسلمان شمرده شود.

اگرچه امسال نيز برادران مجاهد و شجاع و ايثارگر شما از ايران، در جمع حاجيان نيستند و ايادى امريكا و اسرائيل، راه آنان به سوى آن كعبه‌ى آمال را قطع كرده‌اند، اما دلهاى آنان در آن‌جاست؛ همچنان‌كه شعارها و خواسته‌ها و سخن دل آنان، بى‌شك براى يكايك كسانى كه به عزت اسلام و مسلمين مى‌انديشند، مطرح است.

از خداوند متعال، پيروزى اسلام و مسلمين را مسألت نموده و اميدواريم با پايدارى و استقامت و بيدارى و آگاهى مسلمانان، مخصوصاً علما و متفكران و روشنفكران و نويسندگان و شعرا و هنرمندان در كشورهاى اسلامى، و توجه به عظمت وظيفه‌يى كه بر دوش آنان است، دست كفار و مستكبرين از جوامع اسلامى قطع شود و عزت و عظمتى كه خداوند براى مؤمنان مقدر فرموده، به جوامع مسلمان برگرداند.

انّه ولىّ التّوفيق - على حسينى خامنه‌اى - 5 ذيحجه‌ى 1410

 

 

 

1) شرح: 5 و 6
مطالب مرتبط

نظرات کاربران