سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری

سال 81 هجری شمسی، 1423 هجری قمری

بسم‌اللَّه الرّحمن الرّحیم‌ گردهمائى میلیونى مسلمانان در حج، پدیده‌ئى بى‌نظیر و شگفت‌انگیز است. همه‌ى ملتهاى مسلمان از همه‌جاى جهان و از همه‌ى قشرهاى اجتماعى، در این چند روز در خانه‌ى خدا، زادگاه اسلام و پیا

بسم‌اللَّه الرّحمن الرّحيم‌

گردهمائى ميليونى مسلمانان در حج، پديده‌ئى بى‌نظير و شگفت‌انگيز است. همه‌ى ملتهاى مسلمان از همه‌جاى جهان و از همه‌ى قشرهاى اجتماعى، در اين چند روز در خانه‌ى خدا، زادگاه اسلام و پيامبر عظيم‌الشأن آن گرد مى‌آيند و آئينهاى پررمز و راز حج را برپا مى‌دارند. در اين شعائر پرشكوه و پرمعنى، پيوند دلها با خداى بزرگ، پيوند دلها با يكديگر، حركت بر محور توحيد، سعى و تلاش همگانى، رمى شيطان و برائت از طاغوت، ذكر و تضرّع و خشوع در برابر خدا، و احساس عزت و عظمت در پرتو اسلام، همه در عمل و بگونه‌ئى نمادين به ملتهاى مسلمان، آموزش داده مى‌شود؛ و مهربانى و همزيستى با برادران و استحكام و سرسختى با دشمنان، و رها شدن از پيرايه‌هاى خودپرستى و پيوستن به درياى عزت و عظمت الهى در قالب مناسك حج تجسّم مى‌يابد.

حج، نِماد امت اسلامى و آموزنده‌ى نوع رفتارى است كه اين امت بزرگ براى تأمين سعادت خود بايد در پيش گيرد. مى‌توان حج را در حركت هدفمند و آگاهانه و متنوّع همگان در جهتى واحد خلاصه كرد. تار و پود اين حركت، ياد خدا و همدلى بندگان خدا است، و هدف آن ايجاد پايگاه مستحكم معنوى براى زندگى سعادتمندانه‌ى انسان: جعل اللَّه الكعبة البيت الحرام قياماً للناس و الشهر الحرام و الهدى و القلائد.

امت اسلامى اكنون برابر الگوى حج، به حركت بزرگ و هدفدارى در زندگى واقعى خود نيازمند است و همه، چه دولتها و چه ملّتهاى مسلمان، در اين مسئوليّت سهيمند.

كشورهاى اسلامى در يك قرن اخير ضايعات جبران‌ناپذيرى را تحمّل كرده‌اند. موج استعمار وكشور گشائى غريبان، بيشترين آسيب را به ملتهاى مسلمان زد كه ثروتها و منابع مادى‌شان، آنان را آماج تهاجمهاى همه جانبه‌ى دول استعمارگر ساخته بود.

حاصل اين دست‌اندازيها براى مسلمانان، اسارت سياسى و اقتصادى و عقب‌افتادگى علمى و مادى بود، و براى استعمارگران، بهره‌مندى از منابع مادى و انسانى مسلمين و افزودن بر ثروت و قدرت خود از راه غصب و ظلم و جنگ‌افروزى و خشونت.

پس از گذشت سالهاى متمادى ملتهاى مسلمان به خود آمدند و نهضت بيدارى مسلمانان و پرچمهاى حق‌طلبى و آزاديخواهى در سراسر جهان اسلام، افقهاى نويدبخشى را در برابر آنان گشود و در نهايت، پيروزى اسلام در ايران و برپا شدن نظام جمهورى اسلامى، آغاز دوران نوينى را براى جهان اسلام اعلام كرد.

بديهى است كه كانونهاى زر و زور جهان به آسانى تسليم حق نمى‌شوند و ملتهاى مسلمان، راهى دراز و دشوار ولى مبارك و خوش‌عاقبت در پيش رو دارند. روندگان اين راه اگر استقامت بورزند خود و نسلهاى پس از خود را از ذلت عقب‌ماندگى و اسارت سياسى و اقتصادى و فرهنگى رها خواهند ساخت و طعم گواراى زندگى در سايه‌ى اسلام را خواهند چشيد.

اين راه، راه مجاهدت علمى، مجاهدت سياسى و دفاع قدرتمندانه از حقِّ روشن است. در اين ميدان، مسلمانان مدافع شرف و عزت و حقوق پايمال شده‌ى خويشند. انصاف و وجدان بشرى، قاضى آگاه و بى‌گذشتى است كه اين مجاهدت مظلومانه را تأييد مى‌كند و سنت الهى، پيروزى حتمى آنان را نويد مى‌دهد: اُذن للذين يقاتلون بانهم ظلموا و ان اللَّه على نصرهم لقدير..

استكبار جهانى يعنى شبكه‌ى در هم تنيده‌ى كارتلهاى نفتى و اسلحه‌سازى و صهيونيسم جهانى و دولتهاى وابسته به آنان، با خطرى كه از سوى بيدارى امت اسلامى، احساس مى‌كنند با تلاشى سراسيمه در حال تهاجم‌اند. مظهر اين تهاجم كه داراى ابعاد سياسى و تبليغى و نظامى و تروريستى است، امروز در رفتار و گفتار خشونتبار و صريح نظاميان حاكم بر ايالات متحده و رژيم صهيونيستى به‌ضوح ديده مى‌شود:

فلسطين مظلوم و خونين، روزانه در معرض قساوت‌آميزترين برخوردهاى رژيم غاصب است. ملت فلسطين همه‌ى مصيبتها را از قتل و غارت و تخريب و شكنجه و تحقير و اهانت فقط به اين جُرم تحمل مى‌كند كه جرأت يافته تا حق پايمال شده‌ى خود را پس از نيم قرن بطور جدّى مطالبه كند.

ملت عراق، نعره‌هاى تهديد به جنگ را به اين دليل دريافت مى‌دارد كه رژيم آمريكا براى تسلط بر جريان حياتى نفت و غارت باقى‌مانده‌ى منابع نفتى اين منطقه و حضور موثر در كنار مرزهاى فلسطين و ايران و سوريّه و عربستان سعودى، لازم مى‌داند در عراق استقرار يابد و سرنوشت آن كشور و بر اثر آن، سرنوشت همه‌ى كشورهاى خاور ميانه را در چنگ خود بگيرد.

ملت افغانستان فقط به اين دليل در يك سال و چند ماه گذشته بمبها و سلاحهاى كشتار جمعى آمريكا و انگليس و نيز دخالت و حضور اهانتبار و اشغالگرانه‌ى آنان را بر جسم و جان خود لمس كرده كه دولت آمريكا منافع نامشروع خود را اينگونه تعريف كرده است.

طمع ورزى اين شبكه‌ى استكبارى و ضد بشريت، حد و مرز نمى‌شناسد. اگر در نيم قرن قبلى، آمريكا خود را صاحب اختيار كشورهاى آمريكاى لاتين مى‌خواست، در نيم‌قرن كنونى خود را سلطان و ديكتاتور بى‌قيد و شرط همه‌ى كشورهاى منطقه‌ى اسلامى مى‌خواهد. هدف‌گيريها و برنامه‌ريزيهاى بين‌المللى و پرضايعه‌ى آمريكا، همه ناظر به اين مدّعاى متكبرانه و در عين حال احمقانه است.

شك نيست كه آمريكا و متحدانش ناكام خواهند شد و دنيا يكبار ديگر شاهد سقوط يك امپراتورى قدرتمند ولى مَست، خواهد بود، همچنانكه هم در افغانستان و هم در فلسطين، محاسبات مستانه‌ى آنان غلط از آب درآمد. ولى اگر امت اسلامى - چه دولتها و چه ملتها - بموقع و خردمندانه و شجاعانه تصميم نگيرند، بار ديگر خسارتهاى سنگين و دير جبرانى خواهند داشت.

آمريكا در دور تازه‌ى تحركات ديوانه‌وار خود، كه پس از حادثه‌ى بشدّت مشكوك 20 شهريور آغاز شده، دست به يك حمله‌ى تبليغاتى نيز زده است: يعنى پرچم دموكراسى و تروريزم ستيزى را بر سر نيزه كرده و براى ملتهاى اسلامى در مذمّت سلاح كشتار جمعى و سلاح شيميايى داد سخن مى‌دهد. آيا نمى‌انديشد كه ممكن است مسلمانان بپرسند: اينها را چه دولتها و شركتهائى در اختيار رژيم بعث عراق قرار دادند؟ پس نوزده هزار بمب شيميايى را كه ادعا مى‌كنيد رژيم بعضى عراق در انبار داشته و چون سيزده‌هزار آنها را بر سر ايرانيها ريخته پس شش هزار آن بايد موجود باشد و شما به اين دليل حمله‌ى آينده‌ى خود به كشور عراق را توجيه مى‌كنيد، اين تعداد سلاح و وسيله‌ى شيميائى از كجا به دست رژيم عراق رسيد؟ آيا كسى جز شما و هم پيمانانتان شريك جرم در اين فاجعه‌ى تاريخى است؟

آيا نمى‌انديشد كه ادعاى مبارزه با تروريزم و متهم كردن گروهى مجهول و نامشخص نمى‌تواند ملتهاى مسلمان را كه پشتيبانى آمريكا را از وحشى‌ترين تروريست جهان يعنى رژيم اسرائيل مى‌بينند، فريب مى‌دهد؟ آمريكا با اين تحرك تبليغاتى پرهزينه و ديوانه‌وار، اكنون در چشم ملتهاى مسلمان، مظهر دروغ و دغلبازى و حيله‌گرى است.

آمريكاى متكبّر و مستكبر در فلسطين و افغانستان به هدفهاى خود نرسيده است و آن هزينه گزاف مادى و معنوى جز خسران نداشته است، و از اين پس نيز بر همين‌گونه خواهد گذشت ان‌شاءاللَّه.

در عراق نيز ادعا مى‌كند هدفش حذف صدّام و رژيم بعثى است، و البته دروغ مى‌گويد و هدف واقعى‌اش قبضه كردن اوپك و بلعيدن نفت منطقه و حمايت نزديكتر از رژيم صهيونيستى و توطئه‌گرى نزديكتر بر ضد ايران اسلامى و سوريه و سعودى است. قدر مسلم آن است كه اگر آمريكا بر عراق چه با جنگ و چه بى‌جنگ سلطه پيدا كند، اولين قربانى اين اشغال خصمانه، ملت عراق و شرف و غيرت و ناموس و ثروت آن ملت تاريخى است. و اگر آن ملت و كشورهاى مجاور آن بهوش باشند به اين هدفها هم نخواهد رسيد ان‌شاءاللَّه.

استكبار مى‌داند كه سرچشمه‌ى مقاومت ملتها و دولتهاى مسلمان، اسلام و تعاليم رهائى‌بخش آن است. از اين رو جنگ روانى گسترده‌ئى را بر ضد اسلام و مسلمانان آغاز كرده است. پس از حادثه‌ى 20 شهريور كه قرائن بيشمارى انگشت اتهام را به سوى شبكه‌هاى پنهان و نفوذىِ صهيونيست دراز مى‌كرد، با شتابزدگى نام مسلمانان و اسلام را در ستون اتهام گنجاندند و شب و روز تكرار كردند. جمعى مسلمان را نيز از آمريكا و افغانستان و نقاطى ديگر اسير كرده به زندانها و شكنجه‌هاى مخوف سپردند. نه هرگز اتهام اين افراد ثابت شد و نه متهمان نام و نشان‌دار به چنگ آمريكائيان افتادند. اما جنگ روانى بر ضد مسلمين و اسلام متوقف نشد و گويا به اين زوديها هم نخواهد شد.

اسلام دين آزادى و عدالت و حقجوئى است. مردمسالارى حقيقى همان مردمسالارى دينى است كه با پشتوانه‌ى ايمان و مسئوليت دينى مطرح مى‌شود و همانطور كه در ايران اسلامى مشهود است بسيار مطمئنتر و صادقانه‌تر و مردمى‌تر از دموكراسى امثال آمريكا عمل مى‌كند. دموكراسى‌ئى كه آمريكائيها ادعا مى‌كنند به مردم كشورهاى اسلامى و عربى خواهند داد به اندازه‌ى گلوله و بمب و موشكشان خسارتبار است. دشمن حتى اگر دانه‌ى خرمائى هم به ما بدهد نمى‌توان مطمئن بود كه آن را انباشته از زهرى كشنده نكرده باشد. امت اسلامى در آفريقا و خاور ميانه و غرب آسيا اين را بارها و حتى در همين سالهاى اخير آزموده‌اند.

امت اسلامى در چنين اوضاع حساس و خطيرى بيش از هميشه به درس‌گيرى از الگوى حج نياز دارد: حركت و نهضتى هدفمند، و آگاهانه، و متنوع، و همگانى، در سمت هدفهاى قرآنى و بر صراط مستقيم اسلام.. قال تعالى: الذين آمنوا يقاتلون فى سبيل اللَّه والذين كفروا يقاتلون فى سبيل الطاغوت، فقاتلوا اولياء الشيطان انّ كيد الشيطان كان ضعيفها، و قال تعالى: و قال موسى لقومه استعينوا باللَّه و اصبروا ان الارض للَّه يورثها من يشاء من عباده و العاقبة للمتقين و صدق اللَّه العلى العظيم.

والسلام عليكم و رحمةاللَّه - السيدعلى الحسينى الخامنه‌ئى - 18/11/1381 - 5 ذيحجه 1423

 




مطالب مرتبط

نظرات کاربران