سال 96 هجری شمسی، 1438 هجری قمری

بسم‌اﷲ‌الرّحمن‌الرّحیم و الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد خاتم النّبیّین و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین. خدای بزرگ را سپاس میگویم که امسال نیز سعادت حج‌گزاری را به خیل انبوه مؤمنان از سراسر جهان عطا ف

بسم‌اﷲ‌الرّحمن‌الرّحيم

و الحمد لله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيّدنا محمّد خاتم النّبيّين و آله الطّاهرين و صحبه المنتجبين.

خداي بزرگ را سپاس ميگويم كه امسال نيز سعادت حج‌گزاري را به خيل انبوه مؤمنان از سراسر جهان عطا فرمود تا از اين سرچشمه‌ي گوارا و فيّاض برخوردار شوند و در روزها و شبهايي كه ساعات مغتنم و مباركش، همچون اكسيري معجزه‌گر ميتواند دلها را منقلب و جانها را پاكيزه و مزيّن سازد، در مجاورت خانه‌ي با عظمت خداوند و مواقيتِ عبادت و خشوع و ذكر و تقرّب باشند.
حج، عبادتي پُر رازورمز، و بيت شريف، جايگاهي سرشار از بركات الهي و مظهر آيات و بيّنات حضرت حق متعال است. حج ميتواند بنده‌ي مؤمن و اهل خشوع و تدبّر را به مقامات معنوي نائل سازد و از او انساني والا و نوراني بسازد؛ همچنان‌كه ميتواند از او عنصري بابصيرت و شجاع و اهل اقدام و مجاهدت پديد آورد. هر دو سوي معنوي و سياسي و فردي و اجتماعي در اين فريضه‌ي بي‌نظير، بسي برجسته و نمايان است و جامعه‌ي مسلمان، امروز به هر دو جنبه بسي نيازمند.
از سويي، جادوي مادّي‌گرايي، با بهره‌گيري از ابزارهاي پيشرفته، در حال اغواگري و تباه‌سازي است، و از سويي سياستهاي نظام سلطه در كارِ فتنه‌انگيزي و آتش‌افروزي ميان مسلمانان و تبديل كشورهاي اسلامي به دوزخ ناامني و اختلاف است. حج ميتواند داروي شفابخش اين هر دو ابتلاي عظيم امّت اسلامي باشد؛ هم دلها را از زنگارها پاك و به نور تقوا و معرفت منوّر سازد، و هم چشمها را بر روي واقعيّتهاي تلخ دنياي اسلام باز كند و عزمها را براي مقابله با آن راسخ و گامها را استوار و دستها و ذهنها را آماده‌به‌كار نمايد.
امروز دنياي اسلام دچار ناامني است؛ ناامني اخلاقي و معنوي، و ناامني سياسي. عامل عمده، غفلت ما و هجوم بي‌رحمانه‌ي دشمنان است. ما در برابر هجوم دشمن نابكار به وظيفه‌ي ديني و عقلي خود عمل نكرديم؛ هم «اَشِّدآءُ عَلَي الكُفّار» را از ياد برديم، و هم «رُحَمآءُ بَينَهُم» (۱) را. نتيجه آن است كه دشمن صهيونيست در قلب جغرافياي جهان اسلام در حال فتنه‌گري است و ما غافل از وظيفه‌ي قطعيِ نجات فلسطين، به جنگ داخلي در سوريه و عراق و يمن و ليبي و بحرين، و مواجهه با تروريسم در افغانستان و پاكستان و غيره سرگرميم.
رؤساي كشورهاي اسلامي و نخبگان سياسي و ديني و فرهنگي در دنياي اسلام، وظايف سنگين بر دوش دارند: وظيفه‌ي ايجاد وحدت و برحذر داشتن همگان از ستيزه‌گري‌هاي قومي و مذهبي؛ وظيفه‌ي آگاه‌سازي ملّتها از شيوه‌هاي دشمني و خيانت استكبار و صهيونيسم؛ وظيفه‌ي تجهيز همگان براي مقابله با دشمن در ميدانهاي گوناگون جنگ نرم و سخت؛ وظيفه‌ي متوقّف‌سازي فوري وقايع فاجعه‌بار در ميان كشورهاي اسلامي كه امروز نمونه‌هاي تلخ آن همچون حوادث يمن، در سراسر جهان مايه‌ي اندوه و اعتراض است؛ وظيفه‌ي دفاع قاطع از اقلّيّتهاي تحت ستم مسلمان، همچون مظلومان ميانمار و غيره؛ و از همه مهم‌تر وظيفه‌ي دفاع از فلسطين و همكاري و همراهي بي‌چندوچون با ملّتي كه نزديك به هفتاد سال است براي كشور غصب‌شده‌ي خود مبارزه ميكند.
اينها وظايف مهمّي بر دوش همه‌ي ما است. ملّتها بايد آن را از دولتهاي خود مطالبه كنند و نخبگان بايد با عزم راسخ و نيّت خالص در راه تحقّق آن بكوشند. اين كارها مصداق قطعي نصرت دين خدا است كه بي‌شك بر طبق وعده‌ي الهي، نصرت خدا را به همراه خواهد داشت.
اينها بخشي از درسهاي حجّ است و اميدوارم آن را فهم و بدان عمل كنيم.
حجّ مقبول براي همه‌ي شما مسئلت ميكنم و ياد شهيدان منا و مسجدالحرام را گرامي ميدارم و علوّ درجات آنان را از خداوند رحيم و كريم طلب مينمايم.

والسّلام‌عليكم‌ورحمةﷲ
سيّدعلي خامنه‌اي
هفتم شهريور۱۳۹۶
هفتم ذي‌الحّجه‌ي ۱۴۳۸

 

۱. سوره‌ي فتح، بخشي از آيه‌ي ۲۹؛ «... بر كافران، سختگير [و] با همديگر مهربانند ...»

  


| شناسه مطلب: 14918
كنگره حجنظرات کاربران