عدم استدلال امام علی به حدیث ثقلین

چرا امام علی (ع)  در نامه‌اش به معاویه برای خلافت خود تنها به بیعت افراد با ابوبکر و عمر استدلال کرد و از ماجرای غدیر سخن نگفت؟   پاسخ: امام علی (ع)  در آن نامه به «جدال احسن» با دشمن پرداخت؛ یعن

چرا امام علي (ع)  در نامه‌اش به معاويه براي خلافت خود تنها به بيعت افراد با ابوبكر و عمر استدلال كرد و از ماجراي غدير سخن نگفت؟
 
پاسخ:
امام علي (ع)  در آن نامه به «جدال احسن» با دشمن پرداخت؛ يعني الزام خصم به چيزي كه به آن معتقد است و خود را بدان ملزم مي­داند. بر پايه عقيده معاويه درباره خلفاي پيشين اجتماع و اجماع مسلمانان بر خلافت يك نفر در مدينه ديگر مسلمانان را به پيروي از او وامي‌داشت. حضرت استدلال مي‏كنند كه بنابر همين نگرش پذيرفته نزد شما (معاويه) مسلمانان با من بيعت كرده‏اند و از اين‏رو بايد به اطاعت درآيي و از فرمان حكومت مركزي سرنپيچي. قرآن كريم مي‌فرمايد:
{اُدْعُ إِلى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِيلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ} (نحل: 125)
با حكمت و اندرز نيكو به راه پروردگارت دعوت نما و با آنها به روشي كه نيكوتر است استدلال و مناظره كن! پروردگارت از هركسي بهتر مي‏داند چه كسي از راه او گمراه شده است و او هدايت‏يافتگان را بهتر مي‌شناسد.
خداي سبحان در اين آيه مباركه سه روش را براي استدلال در برابر دشمن به مسلمانان مي­آموزد:
الف) برهان و دليل علمي؛
ب) پند و اندرز و نصيحت؛
ج) جدل؛ يعني استدلال كردن با مسلمات پذيرفته او.
بنابراين امير مؤمنان (ع)  با دشمن لجوج خود به شيوه سوم سخن مي‌گويد و لحن سخن گفتنش بر اين دلالت مي‌كند كه راه جدال و محكوم كردن او را با منطق خود در پيش گرفته است: «آنان كه با آن سه نفر بيعت كرده‌اند با من نيز بيعت كرده‌اند؛ پس چه شد كه بيعتشان را با آن سه نفر پذيرفتي و درباره من آن را نپذيرفتي؟»
امام در نامه ديگري مي‌نويسد:
برادرت يزيد امير ابوبكر در شام بود و به بيعت عمر در مدينه گردن نهاد. تو امير عمر بودي و به بيعت عثمان در مدينه سر سپردي. اكنون نيز به بيعت با من بايد گردن نهي؛ زيرا همه آنها يكسانند.
امام با بيعت مهاجر و انصار و پس از اصرار فراوان آنان زمام خلافت را به دست گرفت و چون معاويه را فرد صالحي نمي‌دانست او را از استانداري شام عزل كرد. به امام گفتند: «شما مهلت دهيد تا بر كارهاي كشور مسلط شويد آن‌گاه او را عزل كنيد». فرمود: «به خدا سوگند! يك روز هم نمي‌توانم او را در اين مسند بپذيرم». بنابراين معاويه دنياطلب سر به شورش نهاد و خون‌خواهي عثمان را بهانه و علي (ع)  را به دست داشتن در كشتن او متهم كرد. اميرمؤمنان (ع)  در اين هنگام آن نامه را نوشت و فرمود:
چرا سر به شورش نهاده‌اي؟ دو چيز را مي‌تواني دليل اين شورش بداني:
1. خلافت من نامشروع است درحالي‌كه با خلافت پيشينيان از نظر كم و كيف يكسان است؛ يعني بيعت‌كنندگان با آن سه نفر با من نيز بيعت كردند.
2. دست داشتن من در قتل عثمان كه اگر از عقلت بپرسي و هوا و هوس را كنار نَهي مرا بي‌گناه‌ترين فرد در كشتن عثمان مي‌يابي.
بنابراين امام در پي بيان مسئله‌اي كلامي و عقيدتي نيست بلكه به دنبال از ميان بردن عذر انسان شورشگري است كه مي‌خواهد اوضاع را به هم بريزد و امام مي‌خواهد او را با منطق از مركب شر پايين بياورد؛ چنان‌كه با طلحه و زبير و خوارج كرد تا بتواند از جنگ و خون‌ريزي جلوگيري كند.
بنابراين امام (ع)  در برابر كساني كه به امامت منصوصش ايمان نداشتند و بهانه‏جويي مي‏كردند به روش پذيرفته بيعت نزد آنان استدلال مي‏كرد تا زمينه نافرماني از وي برچيده شود. او به معاويه و همانندان وي گوشزد مي‏كرد چنان كه خلافت خلفاي سه‏گانه را مشروع مي‌دانيد ‌خلافت مرا بايد بپذيريد و در برابر آن تسليم شويد. بلكه خلافت او مشروع‌تر بود؛ زيرا بيعت با وي گسترده‏تر و از روي رضايت و رغبت عمومي صورت پذيرفت.
بنابراين استدلال به بيعت با نصب امام به فرمان خدا و پيامبر (ص)  و تأكيدي بودن بيعت به هيچ روي ناسازگار نيست.
امام (ع)  در جايي به حديث ثقلين اشاره مي‌كند:[1]
مردم! كجا مي‏رويد؟ چرا از حق منحرف مي‏شويد؟ پرچم‏هاي حق برافراشته و نشانه‏هاي آن آشكار است. با اينكه چراغ‌هاي هدايت روشنگر راهند، چون گمراهان به كجا مي‏رويد؟ چرا سرگردانيد؟ درحالي‌كه عترت پيامبر شما ميان شماست. آنها زمام‌داران حق و يقين‌اند، پيشوايان دين و زبان‏هاي راستي و راست‌گويانند. پس بايد در بهترين منازل قرآن جايشان دهيد و همانند تشنگاني كه به‌سوي آب شتابانند به‌سويشان هجوم ببريد. اي مردم! اين حقيقت را از خاتم پيامبران بياموزيد كه فرمود: «هر كه از ما مي‏ميرد، در حقيقت نمرده است و چيزي از ما كهنه نمي‏شود». پس آنچه را نمي‏دانيد، نگوييد؛ زيرا بسياري از حقايق در اموري است كه ناآگاهانه انكار مي‏كنيد.[2]
ايشان در جايي ديگر به موضوع وصيت و وراثت استدلال مي‌فرمايد:
كسي را با خاندان رسالت نمي‏شود مقايسه كرد و آنان كه پرورده نعمت هدايت اهل‌بيت پيامبرند با آنان برابر نخواهند بود. عترت پيامبر (ص)  اساس دين و ستون‏هاي استوار يقين مي‌باشند. شتاب‌كننده بايد به آنان بازگردد و عقب‌مانده بايد به آنان بپيوندد؛ زيرا ويژگي‏هاي حق ولايت به آنها اختصاص دارد و وصيّت پيامبر (ص)  نسبت به خلافت مسلمانان و ميراث رسالت، به آنها تعلّق دارد. هم‌اكنون [كه خلافت را به من سپرديد] حق به اهل آن بازگشت و دوباره به جايگاهي كه از آن دور مانده بود، بازگردانده شد.[3]
 
مراجعه شود: شكست اوهام، ص۲۹۳.
 
 

[1]. از نصوصي است كه درباره امامت به آن استشهاد مي‌كنند.
[2]. «فَأَيْنَ تَذْهَبُونَ وَ أَنَّي تُؤْفَكُونَ وَالأَعْلامُ قَائِمَةٌ وَالآيَاتُ وَاضِحَةٌ وَالْمَنَارُ مَنْصُوبَةٌ فَأَيْنَ يُتَاهُ بِكُمْ وَ كَيْفَ تَعْمَهُونَ‏ وَ بَيْنَكُمْ عِتْرَةُ نَبِيِّكُمْ وَ هُمْ أَزِمَّةُ الْحَقِّ وَ أَعْلامُ الدِّينِ وَ أَلْسِنَةُ الصِّدْقِ فَأَنْزِلُوهُمْ بِأَحْسَنِ مَنَازِلِ الْقُرْآنِ وَ رِدُوهُمْ وُرُودَ الْهِيمِ الْعِطَاشِ أَيُّهَا النَّاسُ خُذُوهَا عَنْ خَاتَمِ النَّبِيِّينَ۹ إِنَّهُ يَمُوتُ مَنْ مَاتَ مِنَّا وَ لَيْسَ بِمَيِّتٍ وَ يَبْلَي مَنْ بَلِيَ مِنَّا وَ لَيْسَ بِبَالٍ فَلا تَقُولُوا بِمَا لا تَعْرِفُونَ فَإِنَّ أَكْثَرَ الْحَقِّ فِيمَا تُنكِرُون». نهج البلاغه، خطبه 60.
[3]. «... وَ لَهُمْ خَصَائِصُ حَقِّ الْوِلايَةِ وَ فِيهِمُ الْوَصِيَّةُ وَ الْوِرَاثَة...». نهج البلاغه، خطبه 2.
 


| شناسه مطلب: 83916نظرات کاربران