آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟ آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟

آیا ایستادن رو به قبله در نماز زیارت شرط است؟

  پاسخ: رو به قبله بودن شرط همه نمازهاست و هیچ عالم مسلمانی جز این حکم نمی‌کند. برخی از دشمنان مکتب اهل‌بیت به «علامه مجلسی» نسبت میدهند که ایشان در «بحارالانوار» گفته است: «روبه‌رو ایستادن با

 
پاسخ:
رو به قبله بودن شرط همه نمازهاست و هيچ عالم مسلماني جز اين حكم نمي‌كند. برخي از دشمنان مكتب اهل‌بيت به «علامه مجلسي» نسبت ميدهند كه ايشان در «بحارالانوار» گفته است: «روبه‌رو ايستادن با قبر لازم است گرچه خلاف جهت قبله باشد».
اما اين سخن درباره خواندن زيارت است نه نماز. «علامه» به صراحت مي‌گويد: «زائر هنگام خواندن زيارت بايد رو به قبر امام باشد؛ هرچند اين كار مستلزم آن باشد كه پشت به قبله گردد».
اين سيره همه مسلمانان جهان است. حتي سلفي‌ها هنگام سلام كردن به پيامبر رو به ضريح و پشت به قبله ميايستند.
شيعيان در دو ركعت نمازي كه پس از زيارت ائمه به جا مي آورند مانند ديگر نمازها رعايت جهت قبله را لازم و واجب ميدانند. گواه اين ادعا نماز خواندن ميليون‌ها زائر شيعه هر روز در مشاهد است كه گاه از رسانه هاي گوناگون تصويري پخش مي‌شود و يك بار هم تاكنون ديده نشده است كه كسي از شيعيان به هنگام نماز پشت به قبله و رو به ضريح باشد.
 
 
مراجعه شود: شكست اوهام، ص 157
 


| شناسه مطلب: 83933نظرات کاربران