نشانه قبولى حج چیست نشانه قبولى حج چیست نشانه قبولى حج چیست نشانه قبولى حج چیست
نشانه قبولى حج چیست نشانه قبولى حج چیست نشانه قبولى حج چیست نشانه قبولى حج چیست

نشانه قبولى حج چیست

تحولى که حج، در پرتو ایمان و معرفت در زندگى انسان به وجود مى‏‌آورد منافعی دارد که از جمله می‌توان به برطرف شدن فقر و جلوگیرى از مرگ بد اشاره کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، تحولى که حج، در پرتو ایمان و معرفت در زندگى انسان به وجود مى‏‌آورد و او را از گناهان، آلودگى‏‌ها، کج‏‌روى، انحرافات، تباهى‏‌ها، خصلت‏‌هاى زشت اخلاقى و ظلم و ستم و تجاوز به حقوق دیگران باز مى‏‌دارد، زمینه رشد و تکامل‏‌بخشى است، که انسان را در قله بلندى از دیانت، درستى، صداقت، پاکى و فضیلت قرار مى‏‌دهد و در پرتو چنین رشد و تکاملى، مى‏‌توان به خیر مادى و معنوى دنیا و آخرت دست یافت و آثار آن را در خدمت‏‌رسانى به خانواده و سایر حوزه‏‌هاى اجتماعى گسترش داد.

بدین جهت، پیامبر گرامى اسلام(ص) فرموده است: هرکس تصمیم دارد به خیر دنیا و آخرت دست یابد، حتما خانه کعبه را زیارت کند.

 برطرف شدن فقر و جلوگیرى از مرگ بد

رسول خدا(ص) فرمودند: «حج به جاى آورید تا بى‏‌نیاز شوید». براى این که، بدانیم فقر و پریشانى در زندگى چه فاجعه دردناکى است، سخن امام صادق(ع) را مورد توجه قرار مى‏‌دهیم که فرمودند: «فقر و پریشانى، مرگ سرخ و خونین است». همچنین، باید بدانیم، که رسول خدا(ص) فرموده‌اند: «صدقه دادن، از مرگ بد جلوگیرى مى‏‌کند».

همانطور که در روایات آمده، عمل صادقانه، خالصانه و مفید به حال جامعه هم نوعى صدقه است، که انجام آن یک توفیق الهى است.

امام صادق(ع) نیز درباره یک اثر و نتیجه حج و عمره مکرر فرموده‌اند: «حج و عمره مکرر، و پى‌‏درپى که با کوشش و تلاش انجام شود، از گرفتار شدن به فقر و پریشانى و مبتلا شدن به «موت سوء» و مرگ بد و دلخراش جلوگیرى مى‏‌کند.»

نورانیت حج‏

نورانیت حج را که از نور آسمان‏‌ها و زمین نشأت مى‏‌گیرد و در بستر نور کعبه و طواف و سعى و عرفات و مشعر و منا و مناجات پرورش مى‏‌یابد، باید پرارزش‏ترین، زیباترین و ماندگارترین ارمغان و میراث حج دانست. براى تحصیل‏این نورانیت، باید مطالعه و تلاش کرد و زحمت کشید و از آن مهم‏تر، براى حفظ و استمرار آن، مراقبت جدى کرد.

درباره اصل نورانیت به وجود آمده در پرتو حج، امام صادق(ع) فرموده است: حج‏‌کننده، پیوسته داراى نور حج خواهد بود، تا خود را به گناهان کوچک هم آلوده نکرده است.

این نورانیت بر اثر حج و اعمال نورانى آن، در درون و زبان و حرکات و سکنات زائر خانه خدا نمودار است، در برخوردها و روابط اخلاقى و اجتماعى و حقوقى با همراهان و همسفران مشاهده مى‏‌شود و غنیمت و سرمایه بسیار ارز‏شمندى است، که پس از بازگشت از سفر، دیگران نیز باید اثر عینى آن را در همه روابط و مناسبات حاجى مشاهده کنند و تحت تأثیر آن نیز واقع شوند.

این نورانیت حج را مى‏‌توان عالى‏‌ترین ارمغان انسانى حج دانست و عنایت فوق‏‌العاده خداوندى را که حتى پس از بازگشت نیز حاجى را مشمول خود قرار داده است، به فراموشى نسپرد و آن را حفظ کند و استمرار فزاینده بخشید.

 نشانه قبولى حج

نورانیتى‏ را که ‏به عنوان یک ارمغان و یک نتیجه فوق‏‌العاده ارزشمند براى حج مطرح کردیم، مى‏‌تواند در سراسر زندگى و در مراحل مختلف خوشى‏‌ها و سختى‏‌ها، امتحان‏‌ها و تضاد منافع‏‌ها، تمایلات نفسانى و خودمحورى‏‌ها، چنان زوایاى فکر و روح انسان را روشن کند، تا از تاریکى‏‌هایى که موجب گم کردن راه و افتادن در چاله‏‌ها و سنگلاخ‏‌هاى تباهى و فساد مى‏‌شود، حفظ گرداند و زائر خانه خدا صلاح و سِداد و راه درستى را که در کنار کعبه از خدا خواسته است، فراروى او قرار دهد و اثر عینى حج را در همه روابط و اعمال فردى و اجتماعى او نمودار سازد.

بدین جهت، رسول گرامى اسلام(ص) فرموده است: نشانى قبولى حج (در پیشگاه پروردگار عالم) این است، که بنده گناهانى را که مرتکب مى‏‌شد ترک کند.

بنابراین، آثار و منافع حج را، که با زحمات زیادى به دست آمده و عمده آن عبارت بود از؛ آمرزش گناهان و پیراسته شدن از معصیت، سلامتى و طول عمر، مقام میهمانى خدا، مصونیت خویشتن و بستگان، افزایش مال و ثروت، اصلاح ایمان، خیر دنیا و آخرت، پیش‏گیرى از فقر و مرگ بد و به خصوص نورانیت این عبادت بزرگ را، که نتایج آن در قبولى حج نیز نمایان می‌شود، باید با مراقبت و تلاش فراوان حفظ کرد و اگر این صدهاهزار نفرى که هر سال به حج مشرف مى‏‌شوند، به چنین دست‏‌آوردهاى بزرگى دست یابند، تحول فرهنگى، اقتصادى و انسانى عظیمى در جوامع اسلامى به وجود می‌آید.

ایکنا
مطالب مرتبط

نظرات کاربران