«شعائر حسینی» منتشر شد «شعائر حسینی» منتشر شد «شعائر حسینی» منتشر شد «شعائر حسینی» منتشر شد
«شعائر حسینی» منتشر شد «شعائر حسینی» منتشر شد «شعائر حسینی» منتشر شد «شعائر حسینی» منتشر شد

«شعائر حسینی» منتشر شد

نویسنده در این کتاب کوشیده است تا شعائر حسینی را در قدم اول از نگاه قواعد فقهی و دیدگاه فقها بررسی کند و در قدم دوم، بُعد حکومتی آن را نیز نشان داده، وظیفه حاکم اسلامی در این‌باره پی بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دفتر نشر معارف چاپ دوم کتاب «شعائر حسینی: بررسی فقهی قمه زنی، تعزیه خوانی، لباس سیاه و حمل عَلَم و نخل» نوشته حجت الاسلام والمسلمین نادعلی علی نیا خطیر را منتشر کرد.

نویسنده در مقدمه کتاب می‌نویسد: «شعائر حسینی هم‌چون سایر شعائر دینی، تأثیر شگرفی در زنده نگه‌داشتن روحیه دینی و حفظ امنیت اسلامی متدینین، به خصوص شیعیان و یأس و ناامنی دشمنان اسلام داشته است. اهل ‌بیت عصمت و طهارت(ع) با زبان‌های گوناگون و رفتارهای عملی خود به تکریم و تعظیم مجالس سوگواری آن حضرت همّت گماشتند. برخی از شعائر حسینی و بعضی از انواع عزاداری ‌های نوظهور مانند قمه ‌زنی از مسیر حقیقی خود خارج شده و به جای آنکه تبلیغی آشکار و محکم برای دین حنیف اسلام و مکتب حقّه جعفری به شمار آید و دشمنان را مأیوس سازد، تأثیری معکوس داشته است. به همین دلیل نقش حاکم اسلامی در این‌جا کاملاً روشن می ‌شود تا مسیر عزاداری به سمت و سویی هدایت نشود که مقصود و مطلوب دشمنان است.»

وی در ادامه می نویسد: «مسأله قمه‌زنی بیش از سایر علائم مربوط به عزاداری،‌ محل بحث و اختلاف میان فقهای امامیه است. گروهی آن را کاری بیهوده و موجب وهن شیعه و یا اضرار به نفس دانسته و به حرمت آن فتوی داده‌ اند، بلکه حکم حکومتی درباره آن وجود دارد، اما گروهی دیگر، این عمل را  نه موجب وهن شیعه می ‌دانند و نه از مصادیق اضرار به نفس، بر این بنیان به اباحه و حتی استحباب آن حکم نمودند.»

محتوای کتاب

با توجه به اهمیت برگزاری شعائر حسینی و بررسی شیوه های جدید آن، تاکنون کتاب فقهی مهمی در این باره نوشته نشده و این نخستین کتاب جامع و فقهی در این باره به زبان فارسی است. نویسنده در این کتاب کوشیده است تا شعائر حسینی را در قدم اول از نگاه قواعد فقهی و دیدگاه فقها بررسی کند و در قدم دوم، بُعد حکومتی آن را نیز نشان داده، وظیفه حاکم اسلامی در این‌باره پی بگیرد. بنابراین، تحقیق حاضر دربردادرنده مباحث مقدماتی و شش فصل جداگانه زیر است:

 1. مفهوم‌ شناسی شعائر حسینی مقدسات)؛ 2. حاکم اسلامی و اقامه شعائر حسینی؛ 3. جایگاه گریستن و گریه برای امام حسین(ع) در اسلام؛ 4. بررسی حکم قمه ‌زنی در فقه شیعی؛ 5. تعزیه‌ خوانی (شبیه‌ خوانی)؛ و 6. پوشیدن لباس سیاه از نگاه فقه و فقها.

مشخصات کتاب

چاپ دوم کتاب «شعائر حسینی» در 280 صفحه، قطع رقعی، شمارگان1000 نسخه و قیمت 10000 تومان، تابستان 1397 منتشر شده است.

دفتر نشر معارف با هدف تحقق خواسته های مقام معظم رهبری درباره توجه به فقه سیاسی و فقه حکومتی، تاکنون پنج کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه»، «منابع مالی در حاکمیت فقیه»، «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه»،  «حکومت حکیمانه» (نقد و بررسی نظریه حکمت و حکومت دکتر مهدی حائری یزدی) و  «اموال و ثروتهای عمومی در حکومت اسلامی» (همگی برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت ‌الله محمد مؤمن قمی با تحقیق و نگارش حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدمهدی بهداروند) و کتاب دوجلدی «فقه نظام سیاسی اسلام» (نوشته آیت الله محسن اراکی) و «مبانی ولایت فقیه» (آیت الله اسماعیل صالحی مازندرانی) را منتشر کرده است.

برای تهیه کتاب «شعائر حسینی» و دیگر آثار دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب ketabroom.ir  و پاتوق کتاب فردا (www.bookroom.ir) یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران سراسر کشور و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.
نظرات کاربران