ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح

ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح

دبیر ستاد اربعین کشور گفت: تاکنون ۲۵۰ هزار نفر زائر اربعین در سامانه سماح ثبت نام کرده اند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، کمتر از یک ماه به کنگره بزرگ اربعین مانده است، حضور میلیونی زائران از سراسر جهان در این کنگره بزرگ سبب شده که همبستگی امت اسلامی را بیشتر کند.

خوشبختانه در سالهای اخیر در کشور ما اقدامات مناسبی برای خدمات دهی به زائران از سوی مسئولان صورت گرفته است و این اقدامات نشان از عزم جدی مسئولان و از طرفی تعامل بین دو کشور ایران و عراق است.

هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم ولی توسعه زیر ساختهای فرهنگی، سیاسی واجتماعی در دو کشور به خصوص ایران نشان از اهمیت این کنگره بزگ دارد.

ثبت نام ۲۵۰ هزار زائر در سامانه سماح

شهریار حیدری درگفتگو با مهر بیان داشت: ابتدای هفته جاری دفاتر صدور روادید  به صورت رسمی تحت مدیریت سفارت عراق در ایران و کنسولگری های چهار گانه شروع به فعالیت کردند وت اکنون بیش از ۵۵ هزار روادید برای زائران صادر شده است

وی عنوان کرد: زائران از طریق سه مرز زمینی مهران، چذابه و شلمجه و دریایی و ریلی از طریق خرمشهر به بصره می توانند تردد کنند و مرزهای هوایی هم برای جابه جایی زائران مهیا شده است.

حیدری گفت: خوشبختانه به تازگی کاردار جدید عراق به ما معرفی شده و ما توانسته‌ایم جلساتی را به منظور روان کردن تردد زائران با وی برگزار کنیم ودر این راستا آمادگی خوبی بین دوکشور برای برگزاری هر چه باشکوه کنگره اربعین وجود دارد.

دبیر ستاد اربعین کشور گفت: اربعین امسال در شرایطی برگزار می شود که دولت عراق در حال تشکیل است ولی خوشبختانه همه امورات به خوبی در حال انجام است.

حیدری تصریح کرد: استانهای هدف ما برای تردد زوار خوزستان، ایلام وکرمانشاه است و تاکنون در ۲۱ استان و شهر کشور دفاتر صدور موقت روادید فعال شده است.

دبیر ستاد اربعین گفت: سال گذشته با اتباع خارجی بیش از دو میلیون و  ۵۰۰ هزار نفر زائر مدیریت و ساماندهی شدند که این میزان زائر از طریق مرز های زمینی، هوایی و دریایی در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی شرکت کردند.

وی افزود: با توجه به افرایش قیمت دلار، ما توافقی با بانک مرکزی انجام دادیم تا برای زائران از ارز ثانویه استفاده شود.

دبیر ستاد اربعین با اشاره به اینکه تاکنون ۲۵۰ هزار نفر در سمانه سماح ثبت نام کردند، گفت: تاکنون استقبال بسیاری خوب صورت گرفته است به طوری که تا به امروز ۵۵ هزار نفر روادید گرفتن که این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است.

آخرین وضعتی مرز خسروی

حیدری اظهار داشت: امسال دو مرز خسروی و شلمچه برای تردد اتباع خارجی در نظر گرفته شده است و اگر مرز خسروی فعال نشود مرز مهران جایگزین آن برای تردد اتباع خارجی خواهد شد.

حیدری به امضای تفاهم نامه بین جمهوری اسلامی ایران و عراق برای تردد زائران در مرز خسروی اشاره کرد و گفت: مرز خسروی از طرف جمهوری اسلامی برای تردد مهیا است و اگر کشور عراق امنیت مسیر را تامین کند تردد در این مرز که زیرساختهای مناسبی دارد صورت خواهد گرفت.

دبیر ستاد اربعین با اشاره به اینکه دلار از چرخه اربعین حذف شده است، گفت: برای رفاه حال زائران یک هیئت برای ایجاد صرافی و خود پردازها که بتوانند ریال دریافت کنند مستقر شدند و زائران می توانند ریال را به دینار عراق تبدیل کنند ولی با این وجود زائران مقداری ارز که در کشور عراق رایج است برای استفاده از ناوگان و ایاب و ذهاب همراه خود داشته باشند.

تردد بدون داشتن روادید قانونی ممنوع است

حیدری گفت: بدون داشتن روادید قانونی مانند ویزا، گذرنامه و بیمه نامه عبور از مرزها امکان‌پذیر نبوده و غیرقانونی است و اگر کسانی بدون مدارک از مرز خارج شود برابر قانون کشور عراق با آنها برخورد خواهد شد.

دبری ستاد اربعین کشور گفت: مرز چیلات و چنگوله در دولت به عنوان بازارچه مرزی تعریف شده هستند و مجوز بازارچه دارند ولی متاسفانه  بارها در رسانه ها بحث مرز چیلات و چنگوله مطرح  می شود.

وی گفت: برای ایجاد این دو بازارچه با کشور عراق توافق شده است تا کارهای اقتصادی، پیله وری و تجاری بین دو کشور صورت بگیرد.

حیدری گفت: ما آمادگی راه اندازی بازارچه مرزی چیلات را داریم ولی نیار به رایزی با کشور عراق است و در این راستا جلسات و پیگیری هایی در خصوص این مرز مطرح کردیم ولی متاسفانه  دولت عراق تاکنون زیر ساختی برای راه اندازی آن مهیا نکرده است.

وی گفت: قبل و بعد از اربعین بار ترافیکی پیله وری مهران به چنگوله منتقل می شود و مرز چیلات دهلران در موقعیت مناسبی بین چنگوله و چذابه گرفته است و اگر در آینده نزدیک فعالیت رسمی این مرز صورت بگیرد  در صورت تمایل کشورعراق مرز چیلات هم فعال می شود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران