یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س) یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س)

یادداشت- وصیت امام حسین(ع) به حضرت زینب(س)

آنچه که در تاریخ از حضرت زینب سلام الله علیها گفته شده، مانند واقعه‌ عاشورا و دوران اسارت، جایگاه بالای ایشان را نشان می‌دهد، لکن نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این است که فعالیت‌ها و عبادت‌های آن حضرت پیش از واقعه‌ عاشورا سبب شده است که در آن برهه‌ حساس اینگونه برای اسلام زحمت کشیده و از عزیزانشان بگذرند.

زینب به معنای زینت پدر است و به دستور خداوند متعال برای حضرت زینب سلام الله علیها انتخاب شده است که نشاندهنده ارتباط خاص میان این دختر و پدر می باشد. حضرت زینب سلام الله علیها دارای شخصیت والایی است که شناخت تمام ابعاد شخصیتی آن حضرت برای ما میسر نیست. بهترین وسیله برای شناخت حضرت زینب سلام الله علیها جملاتی است که معصومان به ویژه امام سجّاد علیه السلام درباره‌ عقیله‌ بنی هاشم بیان فرمودند. ایشان می فرمایند؛ حضرت زینب سلام الله علیها عالمه غیر معلّمه است یعنی عالمه ای که معلم نداشتند یعنی عالم شدن از جانب خدا. وقتی حضرت در کوفه بودند، زنان کوفه می‌گفتند، ما ایشان را می‌شناسیم؛ ما پای درس تفسیر و قرآن ایشان می‌نشستیم. این‌ها نشان می‌دهد که حضرت زینب سلام الله علیها فعّالیت‌های مهمی در آن زمان برای شکوفایی اسلام انجام داده بودند. حضرت زینب در دامان حضرت زهرا سلام الله علیها و امیر المومنین علیه السلام و در کنار امام حسن و امام حسین علیهما السلام رشد کردند. این جایگاه والای معنوی به همین سبب در ایشان وجود دارد. امام باقر علیه السلام لقب عقیله (خردمند و دارای عقل سرشار) ‌بنی هاشم را برای آن حضرت بیان کرده اند. آنقدر عقیله‌ی بنی هاشم شخصیت مهمی دارد که سید بن طاووس در لهوف آورده که در شب عاشورا یکی از وصایای امام حسین علیه السلام به حضرت زینب سلام الله علیها این بود که آن حضرت را در نماز شب دعا کند. مهمترین هدف حضرت زینب سلام الله علیها در عاشورا و دوران اسارت روشنگری بود تا درس‌های قیام امام حسین علیه السلام در کربلا نماند و بعد از ۱۴۰۰سال هنوز تازگی داشته باشد.  یکی از مهمترین عوامل تربیت و پرورش فضیلت‌های دینی و اخلاقی و انتقال ارزش‌های اخلاقی و اعتقادی استفاده از الگو‌های مناسب است. حضرت زینب سلام الله علیها یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جهان اسلام است که می‌تواند در تمام زمینه‌ها یک الگوی به تمام معنا برای همگان و خصوصاً برای زنان مسلمان باشد. شناساندن نقش منحصر به فرد آن حضرت بعنوان الگوی سیاسی اجتماعی و رفتاری زنان جهان و همچنین تبعیّت از شخصیت مقاوم، کامل، اعتقادی و دینی و انقـلابی آن حضرت باید مورد توجه جـدّی زنان مسلمان قرار گیرد.

 

هادی سلطانی شیرازی
مطالب مرتبط

نظرات کاربران