چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند

چه کشورهایی در همایش بین المللی امام رضا حضور می یابند

همایش بین المللی امام رضا (ع) و ادیان با همکاری 18 نهاد و 21 کشور جهان در مشهد برگزار می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج از مشهد مقدس، حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد معاون فرهنگی آستان قدس رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل سازمان مرکزی آستان قدس رضوی گفت: حضرت رضا (ع) منشا اصلی هویت ایرانی اسلامی ایران است، آن چه امروز در ایران جریان دارد مرهون امام رضا (ع) است .


وی افزود : رازتداوم اهل بیت سفر حضرت رضا (ع) به مرو و سپس مشهد مقدس است. سیره حضرت رضا (ع) سیره گفتگو و تعامل است حرم حضرت رضا (ع) از گذشته ملجا همه آزادگان بوده است ، پیروان سایرادیان هم به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف می شوند .


معاون فرهنگی آستان قدس رضوی یاد آور شد : همایش بین المللی امام رضا (ع) یک شورای برنامه ریزی داشته است ، شش کتاب با عناوین آموزه محبت در اسلام و مسیحیت ، شناخت هندسی عقلانیت پژواک گفتمان رضوی در تمدن اسلامی، امام رضا (ع) در سفرنامه های اروپائیان و غیر مسلمانان، سبک زندگی فردی، اجتماعی و فردی در ادیان اسلام مسیحیت و یهود، نقش گفتگوی دینی در پیروان ادیان و کتاب چکیده مقالات همایش منتشر که در روز همایش رونمایی می شود.


وی افزود : دبیرخانه همایش 144 چکیده مقاله و 121 مقاله کامل را دریافت کرده است و از کشورهای عراق ، سوریه ، الجزایر، پاکستان ، اندونزی ، فلیپین ، لبنان ، هندوستان ، مالزی ، پرتوریا و کنیا مقاله دریافت شده است . مقالاتی که از ادیان و مذاهب مسیحی ، زرتشتی ، صائبی و اهل سنت بوده است .


حجت الاسلام گنابادی نژاد خاطر نشان کرد: نهادهایی از جمله دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا (ع)، بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی، مرکز امور بین الملل، معاونت رسانه و ارتباطات ، مدیریت حوزه علمیه خراسان ، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، دانشگاه های ادیان و مذاهب قم ، تهران ، فردوسی مشهد ، جامعه المصطفی العالمیه ، حوزه علمیه اصفهان ، دانشگاه شاهد و الزهرا با این همایش همکاری دارند .


وی ابراز امیدواری کرد این همایش آغاز یک نهضت فراگیر و جنبش فرهنگی و فرصتی برای بست و گسترش سیره حضرت رضا (ع) باشد .


در ادامه این نشست همچنین حجت الاسلام والمسلمین حمید علوی دبیر همایش نیز گفت: میهمانانی از کشورهای اسپانیا ، ایتالیا ، اتریش ، رومانی ، سوریه ، سفیر واتیکان در تهران در این همایش حضور دارند . همایش روز چهارشنبه و پنج شنبه جاری در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می شود .


وی افزود: موزه ادیان و نمایشگاه نسخ خطی و کتاب در محل کتابخانه مرکزی افتتاح می شود. همچنین سرودی به سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی با محتوای توحید و ادیان الهی طراحی شده که به صورت زنده به نمایش درمی آید. از نقاشی فاخر با موضوع مناظرات حضرت رضا (ع) در این همایش رونمایی می شود .


حجت الاسلام علوی یادآور شد: در ادامه همایش از خانواده های شهدای ادیان کشور تجلیل و همچنین از نمایشگاه چهل عکس برتر با موضوع همزیستی مسالمت آمیز ادیان با مسلمانان به نمایش در می آید. بازدید میهمانان از دستاوردهای آستان قدس رضوی یکی دیگر از برنامه های جنبی همایش است .


همچنین در ادامه این نشست آیت الله محمد هادی عبدخدایی رئیس شورای علمی و برنامه ریزی همایش نیز گفت: همایش دارای شش کمیسیون خدامحوری در ادیان، عقلانیت و دیانت، محبت و عدالت، زندگی مسالمت آمیز در پرتو ادیان، تربیت دینی و چالش عصر معاصر و حقوق بشر در ادیان الهی است .


وی افزود : این همایش هشت پیش نشست در شهرهای قم، تهران، اصفهان و ارومیه و کشورهای هند ، لبنان، اندونزی و مالزی داشته است و با پیام مراجع نقلید آغاز به کار می کند. امیدواریم متفکرانی که در این همایش جمع می شوند راه حل روشنی را برای حقوق بشر با استفاده از ادیان الهی ارائه دهند .      


| شناسه مطلب: 92225
مشهد مقدس امام رضامطالب مرتبط

نظرات کاربران