تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر

تصاویری از مقبره ابراهیم بن مالک اشتر

مقبره ابراهیم بن مالک در جنوب شهر دجیل در هشت فرسخی سامراء و در نزدیکی جاده قدیم بغداد به سامراء واقع شده و زیارتگاه شیعیان است. این مقبره در سال ۲۰۰۵ میلادی بر اثر انفجار به دست گروه‌های تروریستی تخریب شد و مجدد مورد بازسازی قرار گرفت .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، ابراهیم بن مالِک اَشْتَر نَخَعی (مقتول ۷۲ق/۶۹۱م) با کنیه ابوالنعمان فرزند مالک اشتر که به همراه مختار بن ابوعبید ثقفی در خونخواهی امام حسین(ع) علیه امویان قیام کرد.

ابراهیم در جنگ صفین در زمره یاران حضرت علی(ع) در رکاب پدرش با معاویه جنگید. پس از واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) به قیام مختار ملحق شد، با امویان جنگید و عبیدالله بن زیاد را کشت. پس از شهادت مختار، به مصعب بن زبیر پیوست و در نبرد با نیروهای عبدالملک بن مروان در سال ۷۲ق. کشته شد.

او مدتی نیز از طرف مختار و مصعب، حاکم موصل و شهرهای اطراف آن بود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران