کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر

کاشی کاری نفیس و الوان در صحن آزادی حرم رضوی - تصاویر

صحن آزادی یا صحن نو یکی از صحن‌های قدیمی حرم امام رضا است. این صحن با ابعاد ۸۱×۵۱ متر در شرق حرم و دارای چهار ایوان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج از مشهد مقدس، صحن آزادی از بناهای زمان فتحعلی شاه قاجار است. احداث بنا در سال 1233 هجری قمری آغاز شد و تصدی آن را تولیت وقت، حاج میرزا موسی خان رشتی به عهده گرفت.


کاشی‌کاری صحن، در زمان سلطنت محمد شاه قاجار انجام شد. سبک معماری و شیوة بنای صحن آزادی، به بنای صحن انقلاب شباهت دارد و تقریباً تقلیدی از آن است. این بنا نیز به شیوه معماری اسلامی، به صورت حجیم‌سازی و دارای چهار ایوان با شکوه و به قرینه یکدیگر است.


آنچه در این صحن مورد توجه و از اماکن حرم جلب نظر می کند عبارتند از :ایوان غربی یا ایوان طلا، ایوان شمالی، ایوان جنوبی، ایوان شرقی، ساعت بزرگ و قدیمی. صحن آزادی یکی از زیباترین صحن های حرم مطهر رضوی است که کاشیکاری و خطاطی دور تا دور صحن به زیبایی آن جلوه دیگری داده است .  


پس از انقلاب اسلامی، ایوان‌‌ها و سردرهای بزرگ صحن آزادی مرمت شد.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران