دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

دیدار سفیر ترکیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

سفیر ترکیه در ایران با حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی  دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دکتردریا اورس سفیر ترکیه در ایران با حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکرنماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج  ایرانی درمحل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر ارتباط و همکاری بعثه های حج ایران و ترکیه را در حوزه حج خوب و دوستانه توصیف کرد و تبادل نظر و انتقال تجربیات بین دو طرف را  موثر و سازنده خواند.
وی تصریح کرد: درزمینه فعالیت های علمی ، فرهنگی و پژوهشی بین بعثه های ایران و ترکیه قدم های موثری برداشته شده است .
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به اشتراکات دینی و فرهنگی مردم ایران و ترکیه، گفت: با توجه به شرایط امروز جهان اسلام، لزوم ارتباط و پیوند بین دو کشورنسبت به گذشته بیشتراحساس می شود.
وی با بیان اینکه مواضع ایران و ترکیه درمقابل زیاده خواهی های غرب، قضیه فلسطین و مسائل جهان اسلام،  پیوند میان دو کشور را تقویت کرده است، روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور همسایه را رو به گسترش خواند و نقش آن را در ایجاد اقتدار در منطقه برای ایران و ترکیه یادآور شد.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در ادامه تبادل نظرمسئولان بلندپایه دو کشور را در خصوص مسایل مهم جهان اسلام و حل مشکلات منطقه ای و بین المللی راه گشا ارزیابی کرد و گفت: امروز با قرارگرفتن ترکیه، ایران و روسیه درکنار یکدیگر، توطئه های دشمنان در منطقه شکست خورده است.  
وی به جنایات گروهک داعش در سوریه، عراق و کشورهای اروپایی و دامن زدن به اسلام هراسی توسط دشمنان اشاره کرد و گفت: امروز شرایط حساس است و درحالیکه برخی کشورها با استفاده ازپول خود بدنبال ایجاد فتنه دردیگر کشورها هستند با هدف کمک به کشورهای رو به رشد و درحال توسعه، باید اتحاد منطقه ای تقویت و استفاده از امکانات یکدیگر در اولویت قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه با بیان اینکه دروغ گویی های ترامپ اقتدار آمریکا را زیرسوال برده است، به رنگ باختن سیاست تحریم علیه ایران اشاره کرد و اظهار داشت: کشورهای مختلفی در دنیا از این سیاست پیروی نمی کنند و در نهایت پیروزی از آن ملت ایران است.
وی با تاکید براینکه ایران و ترکیه با همکاری یکدیگر می توانند بستر تروریسم را در منطقه خشک کنند، تصریح کرد: مردم دنیا باید بفهمند که حامیان واقعی تروریست ها چه کشورهایی هستند.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکرهمچنین فعالیت گروهک های تروریستی مستقر در برخی کشورهای اروپایی علیه کشورمان را یادآور شد و گفت: مقاومت تنها راه عقب نشینی دشمنان است و ما باید دست در دست یکدیگر جبهه ای قدرتمند در منطقه ایجاد کنیم. 
وی به زمینه های همکاری دو کشور درحوزه های گردشگری، پزشکی، صنعت، ادبیات و دیگرحوزه ها اشاره کرد و با بیان اینکه درشرایط کنونی بستر بسیارخوبی برای توسعه روابط و مناسبات دو کشور فراهم شده است، از سفیر ترکیه خواست در راستای رفع موانع برای گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو کشورتلاش کند .
دراین دیدار سفیر ترکیه نیز با ابراز خرسندی از دیدار خود با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: ترکیه برای بهبود و توسعه هرچه بیشتر روابط میان دو کشور اولویت قائل است.
دکتردریا اورس، شرایط منطقه ای را که دو کشور در آن حضور دارند بسیار حساس خواند و وحدت نظر و آرای دو کشور را درحل مشکلات بسیار موثر دانست.
وی تاکید کرد: روابط ایران و ترکیه و رفت و آمد هیئت های بلندپایه دو کشور در حد عالی درجریان است و ایران، ترکیه و روسیه به جهانیان نشان داده اند که حاضر نیستند دخالت دیگران را دراین منطقه بپذیرند و قادرند مسایل منطقه را با همکاری وتبادل نظر با یکدیگر حل و فصل کنند.
سفیر ترکیه در ایران همچنین ازکارشکنی برخی کشورهای عربی در حل مسایل منطقه ابرازتاسف کرد و با یادآوری روابط درحوزه های ادبی، فرهنگی و تاریخی میان دو کشور، گفت: نگاه مثبت تهران و آنکارا نسبت به یکدیگر در ثبات منطقه بسیار موثر است و انشاءالله ایران و ترکیه با همکاری درمحافل و مجالس بین المللی، توطئه های دشمنان اسلام و منطقه را خنثی خواهند کرد و می توانند آینده بسیار روشن و زیبایی را برای جوانان خود رقم بزنند.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران