پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند

پزشکان کاروان های حج تهران گردهم آمدند

نشست توجیهی – آموزشی پزشکان کاروان های حج تمتع استان تهران، با حضور ۴۰ تن از پزشکان داوطلب جمعیت هلال احمر برگزار شد.‎

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ؛ در این نشست معاون حج وعمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با بیان این که این پزشکان برای انجام معاینات زائران حج ۹۸ انتخاب شده اند، افزود: معاینات زائران از ۲۵ اسفند آغاز شده و این نشست به منظور هماهنگی بیشتر در انجام معاینات و حفظ سلامت زائران برگزار شده است.

دکتر محمودرضا فقیهی با اشاره به این که مکان های استقرار کاروان پزشکی مرکز پزشکی حج و زیارت مشخص و اعلام شده است، خاطر نشان کرد: تلاش بر این است تا همراهی و همکاری کاروان ها با پزشکان در زمان انجام معاینات و همچنین هنگام ارایه خدمات پزشکی در سرزمین وحی حداکثری باشد تا با مشکلات کمتری روبرو شویم.

وی با توضیح این که عملیات حج تمتع از ۱۳ تیرماه آغاز می شود و تا ۱۵ شهریور ادامه دارد، تاکید کرد: درکاروان اعزامی مرکز پزشکی حج و زیارت امسال کادر درمانی متشکل از پزشک عمومی، متخصص داخلی، متخصص طب اورژانس، متخصص زنان، متخصص عفونی،  قلب و اعصاب و روان وجود دارد تا خدمات مورد نیاز را به زائران ارائه دهند. 

معاون حج عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خاطر نشان کرد: این معاینات برای کنترل و ارزیابی جسمی زائران و استطاعت بدنی آنها قبل از تشرف انجام می شود تا این عزیزان در طول سفر با مشکلات کمتری مواجه شوند.

وی افزود: این معاینات در تمام مراکز درمانی در سطح کشور برای بررسی وضعیت سلامت جسمی و روانی زائران و همچنین تزریق واکسن مننژیت انجام می شود.

فقیهی در خصوص پزشکان داوطلب اعزامی به حج گفت: با توجه به دستورالعمل ها کسانی که عضو داوطلب و یا سابقه همکاری با جمعیت هلال احمر را داشته اند برای انجام این ماموریت انتخاب و معرفی شدند. این پزشکان به عنوان همکاران هلال احمر شناخته می شوند و افرادی هم که بصورت خاص در عملیات امدادی هلال احمر شرکت داشته اند و جز تیم های درمان اضطراری جمعیت هلال احمر معرفی شدند بر اساس معیارهای تخصصی امتیازهایی دارا بوده اند.

دکتر افشار امیری متخصص بیماری های اعصاب و روان نیز در حاشیه این نشست با اشاره به اهمیت توجه به مشکلات اعصاب و روان زائران اظهار کرد: این بیماری در بین زائران  بویژه در سنین بالا و سفرهای طولانی مدت بیشتر اتفاق می افتد و برای تشخیص و یا پیشگیری از بیماری های روحی و روانی چون افسردگی ،اختلالات خلقی و آلزایمر که ممکن است بر اثر خستگی تشدید شود، باید بررسی لازم صورت گیرد.

این عضو کمیته سلامت حج مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، تاکیدکرد: زائران مراجعه کننده در توضیح بیماری خود صداقت کامل داشته باشند تا بتوانیم با پیش بینی لازم خدمات مورد نیاز دارویی و درمانی را در طول سفر به آنها ارائه دهیم.   
مطالب مرتبط

نظرات کاربران