آغاز پانزدهمین جشنواره آغاز پانزدهمین جشنواره آغاز پانزدهمین جشنواره بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
آغاز پانزدهمین جشنواره آغاز پانزدهمین جشنواره آغاز پانزدهمین جشنواره آغاز پانزدهمین جشنواره آغاز پانزدهمین جشنواره

آغاز پانزدهمین جشنواره "بهار شهادت" در کربلا

پانزدهمین جشنواره جهانی فرهنگی بهار شهادت با عنوان امام حسین(ع) چراغ امت ها و اصلاح ارزش ها با حضور شخصیت های ۴۰ کشور در کربلا آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، پانزدهمین جشنواره جهانی فرهنگی "بهار شهادت" با عنوان "امام حسین(ع) چراغ امت ها و اصلاح ارزش ها" با حضور شخصیت های 40 کشور در صحن حرم امام حسین (ع) آغاز به کار کرد.

در این جشنواره هیئت ها و شخصیت هایی از ادیان و مذاهب مختلف از کشور هایی مثل ایران، لبنان، مصر، بحرین، کویت، عمان، تونس، الجزایر، مراکش، مالی، کامرون، ساحل عاج، کنیا، کوناکری، غنا، برکینافاسو، ماداگاسکار، تایلند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، کانادا، روسیه، فرانسه، انگلیس، کرواسی، یونان، کوزوو، آلمان، هلند، مجارستان، آذربایجان، کونگو، هند، سوئیس، آلبانی، آمریکا، لیبریا و بیسائو حضور دارند.

حجت الاسلام و المسلمین سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی در مراسم افتتاحیه این جشنواره در سخنانی بر ضرورت تمسک به شیوه و اسلوبی که ضامن برقراری همزیستی مسالمت آمیز میان تمامی طایفه ها و ادیان باشد، تاکید کرد.

وی افزود: سخنرانی و خطابه امروزی باید بر اصول علمی دقیق تمرکز داشته و از فتنه انگیزی و تحریک احساسات به دور باشد تا منجر به اختلاف، چند دستگی و تفرقه نشود.

حجت الاسلام و المسلمین صافی تصریح کرد: هر شخصی به گرایش دینی، قومی و طایفه ای خود افتخار می کند، امّا نباید منجر به اهانت به افکار دیگران شود.

نماینده آیت الله سیستانی با اشاره به اینکه گفتگوی عاقلانه و اعتدالی، بهترین راه برای خنثی کردن اندیشه های شیطانی است، گفت: امت گرفتار موجی از شر و جهل شد که بارزترین آن داعش بود.

وی افزود: کسی که در آیات قرآن کریم تأمل کند، شیوه مشخصی را برای تکیه بر آن در شرایط حساس می یابد و این شیوه همان راهی است که حضرت ابراهیم (ع) ترسیم کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین صافی به آیه «رَبِّ إِنَّهُنَّ أَضْلَلْنَ کَثِیرًا مِنَ النَّاسِ فَمَنْ تَبِعَنِی فَإِنَّهُ مِنِّی وَمَنْ عَصَانِی فَإِنَّکَ غَفُورٌ رَحِیمٌ».(پروردگارا آنها بسیارى از مردم را گمراه کردند پس هر که از من پیروى کند بى گمان او از من است و هر که مرا نافرمانى کند به یقین تو آمرزنده و مهربانى)، اشاره کرد و گفت: حضرت علی (ع) فرمودند: الناس صنفان اما اخ لک فی الدین او نظیر لک فی الخلق -مردم دو گروه هستند، یا برادر دینی تو اند یا همانند تو هستند در آفرینش.

درادامه این مراسم پروفسور کریکور کوشف نویسنده و پژوهشگر خاورمیانه و استاد بخش "شرق معاصر" دانشگاه علوم انسانی روسیه گفت: به محض اینکه به کربلا رسیدم به زیارت عتبات مقدس که پُر از هزاران نفر بود، رفتم و دیدم که مردم سعادت، رحمت و آرامش را در این اماکن مقدس می یابند.

وی اشاره کرد: این مردم همان کسانی هستند که عراق را می سازند و آن را به کشوری بزرگ تبدیل می کنند.

پروفسور کوشف افزود: به هنگام زیارت حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) زائرینی را که به سمت این دو حرم مطهر مشرف می شدند، دیدم  که در چشم هایشان نور کرامت انسانی برق می زد و در آن لحظه به یاد سخن خداوند در قرآن افتادم که می فرماید: (وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ)".

وی اضافه کرد: این اولین بار نیست که به عراق می آیم، امّا اولین بار است به کربلا می آیم و مردم در اماکن مقدس به سعادت، رحمت و آرامش دست می یابند.

استاد دانشگاه روسیه اشاره کرد: این کرامتی که بر این مردم نازل شده، آن ها را به سمت راه آزادی، برادری، عدالت و مساوات کشانده است و این محور مشترک تمامی ادیان آسمانی است.

شیخ مصطفی راشد مفتی استرالیا و نیوزلند هم به هنگام تشرف به زیارت حرم امام حسین (ع) اظهار داشت: احساس عجیبی دارم؛ چرا که من در مکان مبارکی ایستاده ام که ملائکه و فرشتگان آن را احاطه کرده اند.

وی اشاره کرد: عراق در میان امت اسلامی از اعتبار و تاریخ بهره مند است؛ چرا که بخشی از علمای مسلمان از عراق هستند.

شیخ راشد با اشاره به اینکه در زمان کنونی اتحاد تمامی طایفه ها و مذاهب مورد نیاز است، از شایعه سازی درباره وجود اختلاف میان شیعه و سنی انتقاد کرد و گفت: هر دو مذهب به یک قرآن، یک پیامبر و اصل اسلام ایمان دارند.

وی با بیان اینکه برخی افراد مغرض با هدف تداوم اختلاف و فرقه گرایی به نشر اکاذیب می پردازند، تصریح کرد: این دشمنان از اتحاد مسلمانان می ترسند؛ چرا که اتحاد از آن ها شمشیری می سازد که از هیچ قدرت دیگری نمی ترسند.

مفتی استرلیا با اشاره به اینکه متأسفانه از افرادی که وابسته به امت اسلامی هستند برای فرقه گرایی، نشر اکاذیب و کشتار مسلمانان استفاده می شود، گفت: این ها مسلمان نیستند، بلکه کافرند؛ چرا که شریعت اسلام، شریعت کشتار و اسارت و سوزاندن نیست.

شیخ احتشام الحسن مدیر موسسه فرهنگی "المؤمل" هند نیز در جشنواره بهار شهادت گفت: ما به پیروزی عراق بر گروهک تروریستی داعش که به فضل فتوای جهاد کفایی تحقق یافت، افتخار می کنیم.

 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران