فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان

فضیلت زیارت امام حسین (ع) در نیمه شعبان

زیارت سیدالشهدا(ع) در نیمه شعبان مصادف با میلاد حضرت ولیعصر(عج) به حدی مورد تأکید قرار گرفته که حضرت امام صادق(ع) فرمودند: ‌هنگامى که نیمه شعبان مى ‏شود از افق اعلى منادى نداء مى ‏کند: اى زائرین حسین علیه السّلام به اهل خود برگردید در حالى که آمرزیده شده‏ اید، ثواب و اجر شما بر خدا است که پروردگار شما بوده و بر محمّد است که پیغمبر شما مى‏ باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، کربلا هر ساله میزبان عاشقانی است که همگام با جشن های نیمه شعبان در ایران اسلامی، مقدمات سفر به عتبات عالیات را برای درک روز و شب نیمه شعبان در کربلای معلی فراهم می آورند.

زیارت امام حسین(ع) از اعمالی است که در اکثر اوقات و ایام مقدس نظیر روز عرفه، ابتدا و نیمه ماه‌های رجب و شعبان و رمضان و اربعین حسینی از سوی معصومین(ع) تأکید شده است. یکی از مناسبت‌های مهم برای زیارت سیدالشهدا(ع) نیمه شعبان مصادف با میلاد حضرت ولیعصر (عج) است.

زیارت امام حسین(ع) در نیمه شعبان به حدی مورد تأکید قرار گرفته که حضرت صادق(ع) فرمودند: هنگامى که نیمه شعبان مى ‏شود از افق اعلى منادى نداء مى ‏کند: اى زائرین حسین علیه السّلام به اهل خود برگردید در حالى که آمرزیده شده‏ اید، ثواب و اجر شما بر خدا است که پروردگار شما بوده و بر محمّد است که پیغمبر شما مى‏ باشد.

 

-ابى بصیر، از حضرت ابى عبد اللَّه علیه السّلام و حسن بن محبوب، از ابى حمزة، از حضرت على بن الحسین علیهما السّلام،از قول این دو امام بزرگوار نقل می کنند که فرمودند:

کسى که دوست دارد صد و بیست و چهار هزار پیامبر با او مصافحه کنند باید قبر حضرت حسین بن على علیهما السّلام را در نیمه ماه شعبان زیارت کند چه آنکه ارواح انبیاء علیهم السّلام از خدا اذن گرفته تا آن جناب را زیارت کنند پس به ایشان اذن داده مى‏ شود، پنج تن از ایشان اولو العزم هستند.
عرض کردیم: ایشان چه کسانى هستند؟

امام علیه السّلام فرمودند: حضرات نوح و ابراهیم و موسى و عیسى و محمّد صلى اللَّه علیهم اجمعین.
محضر مبارکش عرضه داشتیم: معناى اولو العزم چیست؟

حضرت فرمودند: یعنى مبعوث شده‏ اند به شرق و غرب زمین، به جنّ و انس.

-صافى برقى، حضرت ابى عبداللَّه علیه السّلام حضرت فرمودند: کسى که حضرت ابا عبد اللَّه علیه السّلام را سه سال پشت سر هم که بینشان فاصله نباشد در نیمه شعبان زیارت کند گناهانش آمرزیده مى‏ شود.

 

-حضرت امام باقر علیه السّلام فرمودند: گناهان کسى که در نیمه شعبان امام حسین علیه السّلام را زیارت کند آمرزیده مى‏ شود و در آن سال گناه و لغزشى برایش نوشته نمى‏ شود تا سال تمام گردد و اگر در سال آینده حضرت را زیارت کرد گناهانش آمرزیده مى‏ گردد.

 

-حضرت ابو عبد اللَّه علیه السّلام فرمودند: کسى که قبر حضرت امام حسین علیه السّلام را در یکى از سه شب زیارت کند خداوند منّان گناهان گذشته و آینده‏ اش را مى‏ آمرزد.

راوى گفت: عرض کردم: فدایت شوم آن سه شب کدام مى‏ باشد:

حضرت فرمود: شب عید فطر، شب عید قربان، شب نیمه ماه شعبان.

-حضرت ابو عبد اللَّه علیه السّلام فرمودند: کسى که حضرت امام حسین علیه السّلام را شب نیمه شعبان و شب عید فطر و شب عرفه در یک سال زیارت کند خداوند متعال ثواب هزار حج و هزار عمره قبول شده برایش مى‏ نویسد، و هزار حاجت از حوائج دنیا و آخرش روا مى‏ گردد.

 

پی نوشت:
کامل الزیارات / ترجمه ذهنى تهرانى، ص592تا597.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران