ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق

ماه رمضان ؛ماهی مهم برای مردم عراق

ماه رمضان ماهی مهم برای مردم عراق است وعموم مردم این کشور حرمت ماه رمضان  رانگاه می‏‌دارند. عراقی‏‌های ساکن پایتخت قبل از فرارسیدن ماه روزه‌داری، به بزرگ‌‏ترین بازار قدیمی بغداد می‏‌روند و اقلام خوراکی مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، به نقل از ایکنا،در عراق از شب اول ماه مبارک رمضان تا آخرین شب آن، نزدیک زمان سحر، افرادی در شهر می‌‏گردند و با کوبیدن بر طبل مردم را برای خوردن سحری بیدار می‏‌کنند.

از مهم‏ترین خوراکی‏‌های خاص مردم در ماه رمضان باقلوا، زولبیا و خرماست. برای افطار سوپ هم طرفداران زیادی دارد که اغلب قبل از صرف غذا خورده می‌‏شود.

با آغاز ماه رمضان خانواده‏‌های عراقی با در دست داشتن سینی‌‏های غذا به مساجد می‌‏روند تا غذای خود را با روزه‌‏داران یا نیازمندان تقسیم کنند.

مساجد عراق در این ماه شاهد جنب و جوش مردم است، زیرا غیر از نماز، برنامه‏‌های دینی و فرهنگی مختلف دیگری دارند؛ نظیر سخنرانی که بعد از افطار به تبیین مسائل دینی و اخلاقی می‏‌پردازد.

تحولات پس از صدام

مساجد عراق در چند سال اخیر شاهد تحولات مهمی بوده‏ است. در دوره «صدام حسین» برنامه‏‌های خاصی در مساجد برگزار نمی‌شد، زیرا رژیم بعث مخالف اسلام، مسجد و امور مذهبی بود و اجازه نمی‏‌داد چنین کارهایی انجام بگیرد. اگر هم کسی می‏‌خواست کاری در این زمینه انجام دهد حتی ممکن بود کشته شود یا مدت زیادی از عمر خود را در زندان‌های بعث سپری کند.

در کشور عراق هم مانند دیگر کشورهای اسلامی از سالها پیش برنامه‌‏های تلویزیون در ماه رمضان با ماه‏‌های دیگر متفاوت است. برنامه‏‌های قرآنی، دعا و سریال‏‌های متفاوت بخشی از برنامه‌‏های تلویزیون در این ماه است.

بازی‌های کودکانه

کودکان عراقی نیز در این ماه بازی‌‏های گوناگون و قدیمی را به نام‏‌های «ماجینه»، «محیبس» و «صینییه» انجام می‏‌دهند تا این ماه را برای خود خاطره‌‏انگیزتر کنند.

مسلمانان عراق می‌‏توانند برای افطاری نزد خانواده، دوستان و بستگان خود بروند؛ در مساجد نماز اقامه کنند و بسیاری از سنت‌‏ها و آداب و رسومی را که در سال‏‌های گذشته به علت وضعیت ناامن کشورشان انجام نمی‌دادند، انجام دهند.

ماه رمضان در عراق ماه امنیت و آسایش است؛ گرچه گاهی بعثی‏‌های مزدور و تکفیری‏‌های سرسپرده حتی حرمت این ماه را هم نگاه نمی‏‌دارند و هرگاه فرصت کنند با انفجار خودرو‏های بمب‏ گذاری‌شده و ریختن خون به ناحق حرمت‌شکنی می‌کنند.

شب قدر از شب‏‌های بسیار مهم در عراق است. شیعیان سه شب را به احتمال شب قدر احیا می‏‌گیرند و با خواندن قرآن، ادعیه و زیارت امام حسین(ع) شب‌زنده‌‏داری می‏‌کنند.

زیارت سیدالشهداء(ع)

زیارت حضرت سیدالشهداء(ع) نیز ـ مانند دیگر خیرات و عبادات ـ در این ماه فضیلت بیشتری دارد. در اعمال شب‌‏های قدر هم تأکید فراوانی بر زیارت امام حسین(ع) شده است؛ بنابراین جمعیت انبوهی این شب را در کربلا می‏‌گذرانند، به طوری که در این شبها جای خالی در کربلا باقی نمی‌‏ماند.

زیارت نجف اشرف هم حال و هوای ویژه‌‏ای دارد، چرا که ایام شهادت و ضربت خوردن امیرالمؤمنین علی(ع) نیز در ماه رمضان است.

برپایی سفره افطار در نجف اشرف

عید فطر در عراق با شکوه و اهمیت بسیار بیشتری در مقایسه با ایران برگزار می‌‏شود. به مناسبت این عید چند روز تعطیل رسمی است و مردم از چند روز قبل برای آن آماده می‌‏شوند. آنها لباس نو می‏‌خرند و غذای مناسب آماده می‏‌کنند تا در روز عید به میهمانان تقدیم کنند. مردم عراق نوعی کیک را به نام «کلیچه» برای این عید می‌‏پزند و جشن و شادی همگانی به راه می‏‌اندازند.

از مهم‌‏ترین برنامه‌های عید فطر برگزاری نماز عید است. بعد از نماز هم به دیدار یکدیگر می‏‌روند و بزرگ‌‏ترها به کوچک ‏ترها عیدی می‌‏دهند. خیابان‌‏ها شلوغ است و مردم در حال رفت و آمد هستند. کودکان هم بازی‏های مخصوصی در این روزها دارند. همچنین مردم فطریه را نیز به فقرا می‌‏دهند.

مسافرت‌‏های زیادی در این سه روز انجام می‌‏شود که البته زیارت کربلا، نجف و کاظمین در آن جای خاصی دارد؛ به شکلی که در اطراف حرم‏‌های مطهر ائمه به دلیل کثرت جمعیت زوار جایی برای نشستن باقی نمی‌‏ماند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران