انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز

انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز

معاون حج و‌ عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عملیات انتقال زائران حج تمتع با ۳۶۱ پرواز صورت می‌گیرد، گفت: ما درخواست افزایش ۱۰ هزار نفری سهمیه حج تمتع را داشتیم که درصورت موافقت عربستان، اقدامات برای جذب زائران انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت روز چهارشنبه با حضور در شبکه خبر سیما به تشریح آخرین اقدامات برای برپایی حج تمتع ۹۸ پرداخت.

وی با اشاره به اینکه امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند، اظهار کرد: امسال تعداد زائران کشورمان حدود یکهزار نفر افزایش یافته که البته طبق روال هر سال، امسال نیز درخواست افزایش سهمیه از عربستان داشتیم و در انتظار نتیجه آن هستیم.

معاون‌ حج و‌عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه درخواست ایران، افزایش ۱۰ هزار نفری زائران حج‌تمتع کشورمان است، گفت: در صورت موافقت عربستان، اقدام به جذب زائران برای حضور در حج تمتع ۹۸ خواهیم کرد.

رضایی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها از ۱۷ تیرماه اعزام زائران انجام می‌شود، افزود: زائران مدینه بعد، از ۲۴ تیرماه به مقصد جده اعزام می‌شوند. همچنین آخرین پرواز رفت حجاج ۱۴ مردادماه به مقصد جده است و ۲۶ مرداد پس از انجام مناسک حج، عملیات برگشت حجاج آغاز و تا ۱۷ شهریورماه ادامه دارد.

معاون حج و‌عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه انتقال زائران با ۳۶۱ پرواز صورت‌می‌گیرد، خاطر نشان کرد: ۱۹۹ پرواز برای زائران مدینه قبل و ۱۶۲ پرواز برای زائران مدینه بعد در نظر گرفته شده است.

وی به انعقاد تفاهم‌هایی با طرف سعودی اشاره کرد و گفت: در حج امسال علاوه بر تفاهم‌نامه‌ای برای حفظ امنیت و کرامت و عزت حجاج کشورمان، مقرر شد نمایندگی سازمان حج‌ و‌زیارت در عربستان برای پیگیری موضوعات اجرایی حج استقرار یابد. همچنین‌ موضوع انتقال ارز برای عملیات حج بود که بخش اول وجه بموقع منتقل شد و این امر، موجب صرفه جویی خوبی در هزینه مسکن و تغذیه شد.

رضایی با بیان اینکه امسال حدود ۵ درصد در حوزه تدارکات و تغذیه و ۸ درصد در حوزه اسکان صرفه‌جویی داشتیم، تصریح کرد: با تدابیر سازمان حج و زیارت مبنی بر انتقال بموقع ارز، با حفظ کیفیت مسکن حدود ۸ درصد کاهش قیمت داشتیم و در حوزه تغذیه با توجه به فراخوان و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفت، بهرغم حفظ کیفیت و تنوع‌بخشی به برنامه غذایی و‌کیفیت مواد اولیه، صرفه جویی شد.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در حوزه اجرایی در بخش‌های مختلف همچون نقل درون شهری با شرکت‌هایی توانمندی قرارداد منعقد شد، گفت: در حوزه نقل بین شهری از جده به مکه و‌ مکه به مدینه و بالعکس از اتوبوس‌های دارای کیفیت استفاده می‌شود که امیدواریم خدمات خوبی به زائران دهیم. همچنین در حوزه مسکن همان مسکن‌های سال گذشته با حفظ کیفیت را در اختیار داریم. علاوه بر این، در مشاعر و ایام تشریق هم از شرکت‌های خدماتی خوبی استفاده کردیم؛ چرا که هدف ما جلب رضایت زائران و حفظ کیفیت بوده است.

رضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه کمتر از یک ماه به آغاز پروازهای حجاج باقی مانده، جلسات آموزشی در حوزه اجرایی، فرهنگی و بهداشتی در حال برگزاری است و از تمامی حجاج می خواهیم به منظور عقب نماندن از این اطلاعات، در جلسات حضور یابند؛ به علاوه بهتر است حجاج، کتب و منابع معرفی شده را نیز مطالعه کنند.

وی یادآور شد: کانال‌های آموزشی و اطلاع رسانی در حوزه فرهنگی و اجرایی در پیام رسان ها راه اندازی شده و زائران می‌توانند با عضویت در کانال «با زائران حج ۹۸» در پیام رسان بله و همچنین مراجعه به سایت سازمان حج و زیارت، از اخبار و موضوعات تخصصی اطلاع یابند.

رضایی به زائران توصیه کرد که علاوه بر کسب آمادگی‌ جسمانی، سعی کنند سوغات را نیز از ایران تهیه کرده تا زمان بیشتری را در عربستان برای زیارت داشته باشند.

معاون حج و عمره سازمان حج  تصریح کرد: در ایام تشریق محدودیت‌هایی در حوزه نقل و انتقالات حجاج داریم و فضای جغرافیایی ما در منا نیز محدود است؛ لذا از تمامی حجاج تقاضای همکاری با کاروان‌ها در این ایام را داریم.

منبع: فارس
مطالب مرتبط

نظرات کاربران