همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد

همایش یاوران حجاج استان مازندران برگزار شد

همایش یاوران حجاج استان مازندران در شهرهای ساری و بابل برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین خانی مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان مازندران در همایش یاوران حجاج شهرهای ساری و بابل به تشریح وظائف و ساختار یاوران حجاج در کاروان های حج تمتع پرداخت.


وی با اشاره به سیر ظهور و بروز این حرکت از کاروان های حج پس از انقلاب، در قالب گروه های ارشاد، به طراحی نظام خوشه بندی و استفاده از یک یاور حجاج به ازای هر 12 زائر کاروان، بعنوان تسهیل در ارتباطات مابین مدیر، روحانی و عوامل کاروان با زائران حج پرداخت.


مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان مازندران سپس مزایای خوشه بندی را در چند حوزه ازجمله سهولت اطلاع رسانی، تردد و جابجایی روان کاروان، اجرای برنامه های فرهنگی، کمک به زائرین ناتوان در انجام اعمال و مناسک حج، ایجاد فضای تعامل و انس و الفت در بین زائرین بیان کرد.


تشریح ساختار کاروان ها و شرایط حج تمتع 98 توسط آقای ساداتی مدیر حج و زیارت استان بعنوان دومین برنامه ارائه شد.


سپس در ادامه حجت الاسلام والمسلمین رزاقی از روحانیون حج 98 استان به تبیین مهرورزی در آیات و روایات و اثرات ماندگار اجتماعی و فرهنگی این عمل پسندیده اشاره و به ذکر نمونه هایی از جمله سنت مصافحه، اهتمام به حفظ حرمت حرمین شریفین و قرائت قرآن، خوشرویی، کمک و عشق ورزیدن به حاجیان در این موسم عظیم پرداخت.


در پایان یکی از کارشناسان دوره های امداد و نجات هلال احمر استان، مباحث امداد و نجات و کمک های اولیه مبتلابه در موسم حج را به صورت عملی ارائه کرد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران