محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس

محل دفن امام صادق(ع) در قبرستان بقیع+ عکس

امام جعفر صادق(ع) هم‌زمان با 25 شوال سال 148 هجرى قمری به شهادت رسیدند و در کنار پدرشان، امام باقر(ع)و دو امام دیگر در قبرستان بقیع دفن شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ،مرقد جعفر بن محمد بن علی بن حسین(ع) معروف به امام صادق(ع) امام ششم شیعیان در بارگاه و بقعه‌ای در کنار بقعه‌های بقیع قرار داشته که در سال 1344 قمری در جریان تخریب بقیع توسط وهابیان از بین رفته است.


 حضرت صادق(ع) مانند پدران بزرگوار خود در تمامی صفات نیکو و سجایای اخلاقی سرآمد روزگار و دارای قلبی روشن به نور الهی و در احسان و انفاق به نیازمندان مانند اجداد خود بودند.


 ایشان دارای حکمت و علم وسیع و نفوذ کلام و قدرت بیان بودند و با کمال تواضع و در عین حال با نهایت مناعت طبع کارهای خود را شخصا انجام می‌دادند، و در برابر آفتاب سوزان حجاز بیل به دست گرفته، در مزرعه خود کشاورزی می‌کردند و می‌فرمودند: اگر در این حال پروردگار خود را ملاقات کنم خوشوقت خواهم بود، زیرا به کد یمین و عرق جبین آذوقه و معیشت خود و خانواده‌ام را تأمین می‌کنم.


 ابن خلکان درباره حضرت امام صادق(ع) نوشته است: ایشان یکی از ائمه دوازده‌گانه مذهب امامیه و از سادات اهل‌بیت رسالت است؛ از این جهت به وی «صادق» می‌گفتند که هر چه می‌گفت راست و درست بود و فضیلت او مشهورتر از آن است که گفته شود.


 حضرت امام جعفر صادق(ع) 34 سال امامت و در طول عمر با برکت خود شاگردان بسیاری را در زمینه‌های مختلف علمی تربیت کردندرئیس مکتب شیعهدر 65 سالگی هم‌زمان با در 25 شوال سال 148 هجرى قمری به دستور منصور عباسى به وسیله انگور زهرآلود مسموم و به شهادت رسیدند و در کنار پدرش، امام باقر(ع)و دو امام دیگر در قبرستان بقیع دفن شدند.


 قبرستان بقیع در شهر مدینه قرار دارد که هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان به این سرزمین مقدس مشرف می‌شوند و شیعیان در کنار زیارت مسجدالنبی(ص) به زیارت ائمه بقیع(ع) نیز می‌روند. البته با توجه به برخی محدودیت‌هایی که عربستان وضع کرده است، امکان تشرف و زیارت برای همه افراد در تمامی زمان‌ها وجود ندارد؛ به طوری که درب‌های قبرستان بقیع بعد از نماز صبح و بعد از نماز عصر به مدت دو ساعت باز می‌شود و تنها آقایان اجازه ورود به این محل را دارند و بانوان امکان تشرف به این قبرستان را ندارند.خبرگزاری فارس


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران