در نخستین روز نام نویسی؛
بیش از 6 هزار متقاضی سفر اربعین در سامانه سماح ثبت نام کردند

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ثبت نام متقاضیان سفر اربعین حسینی در سامانه سماح این سازمان از روز جمعه یکم شهریور ماه آغاز شده است، از نام نویسی بالغ بر شش هزار نفر در نخستین روز در این سامانه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج؛ حجت الاسلام والمسلمین «صحبت الله رحمانی» روز شنبه با بیان اینکه سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین حسینی وظیفه ثبت نام متقاضیان این سفر معنوی را عهده دار است، افزود: ثبت نام متقاضیان فقط از طریق سامانه سماح صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه درگاه اینترنتی سامانه سماح به نشانی https://samah.haj.ir از روز جمعه یکم شهریورماه به روی متقاضیان باز شده است، گفت: متقاضیان می توانند از طریق دفاتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت در سراسر کشور یا حتی با اینترنت خانگی به این سامانه وصل شده و عملیات نام نویسی را به سهولت انجام دهند.
حجت الاسلام رحمانی با بیان اینکه ثبت نام‌ زائران اربعین بدون مشکل در حال انجام است، افزود: متقاضیان باید پس از نام نویسی در سامانه سماح، رسید اینترنتی و کارت زائری را دریافت کرده و آن را در طول سفر همراه داشته باشند؛ در غیر اینصورت از خروج متقاضیان جلوگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه اعزام زائران اربعین بدون روادید است اما باید گذرنامه هایشان را همراه داشته باشند، اضافه کرد: مهر ورود و خروج در گذرنامه ثبت می شود.
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت همچنین هزینه نام نویسی در سامانه سماح را رایگان اعلام کرد و گفت: زائران تنها در زمان ثبت نام، هزینه های بیمه و خدمات درمانی(هلال احمر) را می پردازند که این هزینه ها به همراه حق الزحمه دفتر خدمات زیارتی حدود 25 هزار تومان خواهد بود که البته در صورت عدم مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی این هزینه سه هزار تومان تقلیل می یابد و متقاضیان باید 22 هزار تومان بابت موارد مطروحه پرداخت کنند.
وی در خصوص زمان حرکت و خروج زائران اربعین از کشور نیز گفت: با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و عراق، زائران می توانند از 19 شهریورماه (دهم محرم الحرام) تا هفتم آبان (30 صفر 1441) بدون نیاز به اخذ روادید به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر برای زیارت اربعین حسینی وارد عراق شوند.
حجت الاسلام رحمانی با بیان اینکه نام نویسی در سامانه سماح تا روزهای منتهی به ایام اربعین ادامه دارد، گفت: با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی، صرفاً به زایرانی که در این سامانه ثبت نام کرده باشند اجازه خروج داده خواهد شد.
وی به متقاضیان سفر اربعین حسینی توصیه کرد که نام نویسی را به روزهای آخر موکول نکرده و هرچه زودتر نسبت به ثب نام در این سامانه اقدام کنند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران