راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم

راه‌اندازی عمره مفرده مهیا شد/ بازگشت 59 درصد زائران به کشور + فیلم

رئیس سازمان حج و زیارت از مهیا شدن راه‌اندازی عمره مفرده برای زائران ایرانی خبر داد و گفت: تا شب گذشته 59 درصد زائران به ایران بازگشتند.

علیرضا رشیدیان در گفتگو با خبرنگار ستاد خبری حج در مورد راه‌اندازی حج عمره زائران ایرانی گفت: دیداری با وزیر حج عربستان داشتیم که بر عزت، کرامت، امنیت و حمایت کنسولی از اتباع و زائران ایرانی تاکید شد.


رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حمایت کنسولی یک ضرورت است، بیان کرد: در این


خصوص 3 راهکار وجود دارد اول اینکه کنسولی ایران مثل سالهای قبل در عربستان مستقر شود. دوم اینکه در قالب دفتر حافظ منافع این امر حاصل شود و سوم اینکه شبیه به روند کار در موسم حج که تعدادی از کارمندان وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت خدمات کنسولی به اتباع ایرانی ارائه کردند در موسم عمره نیز فراهم شود.


وی ادامه داد: وزیر حج عربستان روی موضوع سوم تمایل بیشتری نشان داد و البته در خصوص موضوع دوم نیز عنوان کرد که رایزنی و پیگیری می شود. سومین بحثی که از سوی ما مطرح شد این بود که با شروع راه اندازی عمره زائران ایرانی انتظار می‌رود قوانین و ضوابط سختگیرانه عربستان برای سفر زائران، سیاحان و گردشگران این کشور به ایران لغو شود.


رشیدیان یادآور شد: قول هایی در این رابطه داده شده و با توجه به مهیا بودن شرایط راه اندازی سفر عمره امیدواریم همه مباحث تامین شود.


رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به وضعیت زائران در سرزمین وحی اظهار کرد: تا پایان شب گذشته ۲۱۵ پرواز از جده و مدینه به سوی ۱۹ ایستگاه پروازی کشورمان انجام شده و همچنین ۵۲ هزار و ۴۰۵ نفر یعنی ۵۹ درصد از زائران به ایران برگشتند.


وی خاطرنشان کرد: تعدادی از کاروان ها 42 روز در سرزمین وحی بودند و عده‌ای از زائران آنها مشکلات کاری، جسمی و خانوادگی داشته و نیازمند بازگشت به کشور بودند. بدین ترتیب 1128 زائر در پروازها گنجانده شدند و از ظرفیت خالی هواپیما برای بازگشت استفاده شد.


رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در مجموع 71 کاروان با ۱۰ هزار و ۲۷۸ نفر در مدینه حضور دارند که ۳۰ درصد جمعیت زائران حاضر در سرزمین وحی را تشکیل می دهند و در مکه نیز ۱۶۷ کاروان با ۲۳ هزار و ۱۷۴ نفر یعنی ۶۹ و ۷۷ درصد حجاج حضور دارند.


رشیدیان در خصوص خدمات درمانی به زائران نیز گفت: در حال حاضر ۱۳ نفر در بیمارستان هلال احمر بستری هستند و ۸ نفر نیز در بیمارستان سعودی که عمده مشکلات آنها تنفسی و ریوی است تلاش شده تا برای این افراد شرایط پایدار ایجاد شود و در صورت امکان زودتر به کشور بازگردند. 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران