ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود

ارائه خدمات درمانی رایگان عراق به زوار ایرانی اربعین امسال عملیاتی نمی‌شود

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به تفاهم‌نامه کمیته بهداشت و درمان اربعین با وزارت بهداشت عراق مبنی بر ارائه خدمات درمانی رایگان به زوار ایرانی، گفت: این موضوع هنوز در حد تفاهم‌نامه بوده و عملیاتی نشده است.

علی حیدری، معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با اشاره به تفاهم‌ بین رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین و وزارت بهداشت عراق مبنی بر رایگان بودن خدمات بهداشتی و درمانی به زائران اربعین از سوی مراکز درمانی کشور عراق، اظهار کرد: این موضوع در حال حاضر در حد تفاهم‌نامه بوده و هنوز عملیاتی نشده است.


وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه نخست باید تبدیل به بخش‌نامه و پس از آن عملیاتی شود؛ این فرایند زمان‌بر است و احتمالاً برای اربعین امسال امکان‌پذیر نیست؛ لذا در حال حاضر تمامی مراکز درمانی کشور عراق همانند سال‌های گذشته برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زوار ایرانی پول دریافت می‌کنند.


معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت یادآور شد: در حال حاضر با توجه به تخمین سه میلیون زائر اربعین، دو هزار و ۵۰۰ نفر کادر پزشکی شامل متخصص، پزشک عمومی، متخصص آزمایشگاه، پرستار، امدادگر و... از سوی جمعیت هلال احمر در نظر گرفته شده است.


وی تأکید کرد: تمامی تیم‌های بهداشت و درمان ایرانی در عراق که این خدمات را ارائه می‌دهند باید زیر نظر جمعیت هلال احمر به فعالیت بپردازند.


به گزارش ایکنا؛ در تفاهم‌نامه بین پیرحسین کولیوند، رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین و وزیر بهداشت عراق، در رابطه با تعداد آمبولانس و اتوبوس آمبولانس‌های مورد نیاز برای جابه‌جایی زوار ایرانی و مقدار داروی ارسالی از سوی مرکز پزشکی هلال احمر گفتگو و مقرر شد که هزینه استفاده از خدمات اورژانسی در کشور عراق برای تمامی زائران ایرانی رایگان باشد.


رایگان بودن خدمات اورژانسی علاوه بر مراسم اربعین برای مراسم‌ عاشورا، ایام محرم، نیمه شعبان، عرفه و مناسبت‌های مختلفی که با تجمع انبوه زائران ایرانی مواجه می‌شود نیز برقرار است و اگر ایرانیان در این ایام به خدمات اورژانس در بیمارستان‌های عراق نیاز داشته باشند، خدمات رایگان و با کیفیت به آن‌ها ارائه می‌شود.


همچنین براساس این تفاهم‌نامه مقرر شده است همان خدمات پزشکی را که عراق به اتباع خود ارائه می‌دهد به زائران ایرانی نیز ارائه دهد؛ ضمن اینکه امسال تعداد قابل توجهی از پزشکان متخصص ایرانی نیز می‌توانند در بیمارستان‌های عراق به زائران خدمات‌رسانی کنند.


| شناسه مطلب: 97452
اربعین سلامتمطالب مرتبط

نظرات کاربران