لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق

لزوم توجیه زائران اربعین درخصوص تکریم مردم عراق

حجت الاسلام والمسلمین نواب از زائران اربعین حسینی خواست با مردم عراق بعنوان خادم امام حسین و ائمه معصومین (علیهم السلام) و زائران ایشان با احترام و تکریم برخورد کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت امروز (سه شنبه 25 تیرماه) درجمع اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین خدمت به زائران اربعین حسینی را اقدامی ارزشمند توصیف کرد و بسیج شدن دستگاهها و نهادهای مختلف برای ارائه خدمات به دلباختگان حسینی را نشاندهنده عشق به امام حسین (ع) و مکتب حسینی دانست.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب پس ازاستماع گزارش نمایندگان دستگاهها و نهادهای عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین؛ تصریح کرد: باید به همه شما عزیزان و حجت الاسلام والمسلمین احمدی رئیس این کمیته خسته نباشید؛ گفت که به خوبی توانسته اید برای ابعاد و جوانب مختلف این حرکت عظیم مردمی برنامه ریزی کنید.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود لزوم توجه ویژه به محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری در خصوص حضور زائران درعراق را یادآور شد و گفت: مردم عراق درعین حالی که دلباخته خدمت به زائر امام حسین(ع) اند حساس نیز هستند و علاوه بر این دشمنانی که آرامش این دو کشور و درکنارهم بودن مردم آن را نمی توانند ببینند گاهی اوقات مسایلی را با هدف اختلاف افکنی مطرح می کنند.

نماینده ولی فقیه تاکید کرد: زائرین ایرانی باید مردم عراق را بعنوان خادم امام حسین و ائمه معصومین (علیهم السلام) و زائران ایشان بدانند و با احترام و تکریم با آنها برخورد کنند.

وی گفت: هرچقدر این احترام و تکریم بیشترصورت گیرد عشق به خدمتگزاری درعراقی ها  نیز افزون تر خواهد شد.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به احتمال حضور سه میلیون زائر درمراسم اربعین حسینی  اظهار داشت: این تعداد به اندازه جمعیت برخی کشورهای منطقه و خارج از آن است و این جمعیت می خواهد چند روز میهمان مردم عراق شود و بازگردد و این کاربسیار سنگینی است و زائران باید نسبت به تکریم و احترام به مردم عراق که با عشق و علاقه خدمت رسانی می کنند، توجیه شوند.

نماینده ولی فقیه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص احترام به مرجعیت دینی عراق اشاره کرد و گفت: رعایت کردن منویات مرجعیت عراق؛ ایت الله العظمی سیستانی در ارتباط با برنامه اربعین لازم است و معظم له توصیه کردند آنچه مورد نظر وتوجه ایشان است رعایت شود و زائران نیز که بدنبال هدف مقدسی هستند باید به نحوی رفتار کنند که حاشیه و مشکلی ایجاد نشود.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین احترام به حاکمیت و رعایت مقررات کشورعراق را ضروری خواند و گفت: رعایت مقررات هرکشوری که در آن حضور پیدا می کنیم در واقع احترام گذاشتن به خودمان است.

وی افزود: گاهی برخی مقرراتی که وضع می شود اشکال دارد ولی رعایت همان مقررات بهتر از بی نظمی  و هرج و مرج است .

حجت الاسلام والمسلمین نواب با طرح این سوال که آیا در این حرکت عظیم آورده ای هم برای اهل سنت عراق پیش بینی شده است یانه؟ اظهار داشت: آنها برادران دینی ما هستند و زمانی که محبت ببینند نگاه شان با زائران امام حسین(ع) همراه خواهد شد.

وی درادامه به خاطره ای از نحوه برخورد مرحوم فلسفی با یک کودک در سفر به یکی از شهرستان ها  که موجب تغییر مسیر زندگی وی شد، اشاره کرد وخواستار احترام و توجه به کودکان ونوجوانان زائر و عراقی در این سفر شد و گفت: این سرمایه گذاری بسیار خوبی است و قطعا نوع برخورد ما  بر روی آنها اثر دارد.

وی تاکید کرد: اگر می خواهید پیشگامان خدمتگزاران امام عصر باشید و ارتش مهدوی را شکل دهید باید به این نسل توجه کنید تا آنها نیز این مسیر را دنبال کنند.

وی در پایان سخنان خود از تلاش ها و خدمات خادمان پنهان کنگره عظیم اربعین تقدیر کرد و با اشاره به اینکه امروزه در دنیا برای انجام برخی کارهای کوچک برنامه ریزی گسترده ای صورت می گیرد، اظهار داشت: اعزام زائران اربعین کار بسیار بزرگی است و امسال که پیش بینی ها حکایت از آن دارد که 50 درصد به تعداد زائران افزوده خواهد شد باید دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

این گزارش حاکیست، در آغاز این دیدار حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به عضویت 22 دستگاه و نهاد در این کمیته، وظایف و مسئولیت های آموزشی، فرهنگی ، تبلیغی و اجرایی بخش های مختلف را برشمرد.

وی تصریح کرد: همه اعضا برنامه های خود را تدوین و نهایی کرده اند و کارگروهها در ایران و عراق شکل گرفته و رویکردها برگرفته از سخنان وتوصیه های مقام معظم رهبری است.

وی به برنامه های ویژه ای که در ایام اربعین امسال در سامرا پیش بینی شده است اشاره کرد و گفت: با همکاری دستگاهای ذی ربط حدود 4 هزار مبلغ در مراسم اربعین حضور دارند و برنامه های مختلف قرآنی، ویژه کودکان و بانوان، روایتگری، سخنرانی و مداحی نیز  پیش بینی شده است.

برپایه این گزارش، در این نشست همچنین نمایندگان دستگاههای عضو کمیته  فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در باره برنامه های خود برای برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم اربعین حسینی و ارائه خدمات به زائران ایرانی و خارجی گزارش دادند.          
مطالب مرتبط

نظرات کاربران