صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین

صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین

فرمانده قرارگاه اربعین حسینی ناجا از عملیاتی شدن صدور گذرنامه زیارتی موقت برای زائران اربعین خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ سردار محسن فتحی‌زاده، فرمانده قرارگاه اربعین حسینی ناجا در حاشیه برگزاری جلسه قرارگاه اربعین حسینی(ع) ناجا در جمع خبرنگاران، گفت: آخرین جلسه قرارگاه اربعین ناجا با حضور سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، رؤسای پلیس‌های تخصصی و فرماندهان انتظامی استان‌های ایلام، خوزستان و... به منظور جمع‌بندی مصوبات و تصمیمات در راستای خدمات‌دهی مطلوب به زائران اربعین برگزار شد.


وی با اشاره به مأموریت و مسئولیت نیروی انتظامی برای تأمین امنیت زائران اربعین حسینی و کنترل ترددها، افزود: نیروی انتظامی با همه توان و ظرفیت برای خدمات دهی به زائران اربعین آماده است.


فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با بیان اینکه پیش‌بینی و برآوردها بیانگر افزایش تعداد رائران اربعین است، گفت: در راستای تسهیل در تردد زائران، تمهیدات لازم را پیش‌بینی کرده‌ایم؛ برهمین اساس امروز جلسه‌ای با مسئولان عراقی در کشور عراق به منظور آخرین هماهنگی‌های عملیاتی و میدانی خواهیم داشت.


این مقام ارشد انتظامی، اضافه کرد: برآوردها نشانگر افزایش تقاضای سفر اربعین است و از ابتدای محرم تاکنون میزان تقاضا برای سفر به عتبات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چند برابری داشته است.


جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا ادامه داد: همچنین تقاضا برای صدور گذرنامه(نوگذرنامه) امسال افزایش دارد به طوری که شاهد حجم زیادی از مراجعه‌کنندگان به دفاتر پلیس +۱۰ برای صدور گذرنامه هستیم.


سردار فتحی‌زاده افزود: به منظور تسهیل در خدمات‌دهی به زائران اربعین، با هماهنگی مراجع ذیربط امسال، طرح «صدور گذرنامه زیارتی موقت» را اجرایی و عملیاتی می‌کنیم.


این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: عزیزانی که درخواست گذرنامه دارند و ممکن است با توجه به حجم تقاضای بالا، صدور گذرنامه زمان بر شود و احیاناً نتوانند به زیارت عتبات برسند برایشان گذرنامه زیارتی موقت صادر می‌کنیم تا امکان سفر زیارتی اربعین را داشته باشند و سپس گذرنامه اصلی را تحویل‌شان می‌دهیم.


وی با اعلام اینکه گذرنامه زیارتی موقت صرفاً برای ایام اربعین است و تا پایان ماه صفر اعتبار دارد، تصریح کرد: مطابق تمهیدات پیش‌بینی شده از سوی ناجا، بابت صدور گذرنامه زیارتی موقت هزینه‌ای از زائران دریافت نمی‌شود و این خدمات صرفاً به صورت رایگان توسط پلیس ارائه می‌شود.


جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا در پاسخ به این سوال که زائران نوگذرنامه چگونه می‌توانند برای دریافت گذرنامه زیارتی موقت اقدام کنند؟ پاسخ داد: زائران مطابق قبل برای دریافت گذرنامه زیارتی موقت به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه و درخواست صدور گذرنامه کنند البته لازم است در آنجا به متصدی اعلام کنند که قصد سفر و زیارت اربعین را دارند.


سردار فتحی‌زاده در ادامه در پاسخ به سوالی درباره این مهم که صدور گذرنامه زیارتی موقت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ گفت: به زودی عملیات صدور گذرنامه زیارتی موقت را آغاز می‌کنیم.


جانشین معاون هماهنگ‌کننده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت پارکینگ‌ها برای تردد زائران، گفت: برآوردها حاکی از افزایش زوار اربعین است بنابراین از سوی ستاد مرکزی اربعین، پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت پارکینگ‌ها صورت گرفته است؛ البته اعلام کرده‌ایم که در برخی نقاط پرتردد، این ظرفیت تا ۵۰ درصد نیز افزایش یابد.


این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: همچنین مقررات را به صاحبان پارکینگ‌های معتبر و مجوزدار ابلاغ و به مسئولان مربوطه نیز اعلام کرده‌ایم که به روند فعالیت پارکینگ‌ها نظارت داشته باشند. از هموطنان عزیز می‌خواهیم خودروهای خود را در پارکینگ‌های معتبر پارک کنند و پیش از آغاز سفر، خودروی خود را از نظر ایمنی بررسی کنند و در طول سفر نیز استراحت کافی داشته باشند.


سردار فتحی‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری پلیس درباره تعداد گیت‌ها و میزان افزایش آن نسبت به سال گذشته، بیان کرد: در حال حاضر ۲۷۵ گیت در مرزهای چهارگانه مهران، شلمچه، چذابه و خسروی (در مرزهای خروجی) فعال است و این میزان نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.


جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا درباره وضعیت درخواست صدور گذرنامه، تصریح کرد: درخواست صدور گذرنامه امسال نسبت به سال گذشته بیش از چهار برابر است و به نظر می‌رسد این روند طی روزهای آینده نیز افزایش داشته باشد.


فرمانده قرارگاه اربعین حسینی ناجا از حضور نمایندگان پلیس جمهوری اسلامی ایران در کنسولگری‌های عراق (دفاتر سیاسی ایران در عراق) خبرداد و گفت: مطابق هماهنگی‌های صورت گرفته با دولت و پلیس عراق این امکان در راستای ارائه خدمات به زائران ایرانی اربعین که به دلایلی مدارک هویتی‌شان در این کشور مفقود شده، صورت گرفته است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران