برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال

برپایی ۵۰۰ برنامه قرآنی طی اربعین امسال

در نشست «تشریح فعالیت‌های قرآنی موسم اربعین ۹۸» با حضور رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی و مسئول کارگروه قرآنی ستاد اربعین اعلام شد برای مراسم اربعین امسال بیش از ۵۰۰ برنامه و برپایی سه موکب قرآنی پیش بینی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نشست خبری «تشریح فعالیت‌های قرآنی موسم اربعین ۹۸»، عصر روز شنبه( ۱۳ مهرماه) با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین و حسن محمدی، مسئول کارگروه قرآنی این کمیته در سالن نشست‌های اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برگزار شد.
در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام احمدی گفت: در مراسم اربعین سطوح فعالیت‌ها به دلیل نوع مخاطب‌ها و گستردگی که وجود دارد، از نظر فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف و سواد و سن متفاوت است. از سوی دیگر با توجه به اینکه مراسم در خارج از کشور صورت می‌گیرد، باید به حاکمیت دولت عراق احترام بگذاریم.
وی ادامه داد: تمام فعالیت‌ها باید در چارچوب قوانین و مقررات دولت عراق باشد. در حوزه‌های قرآنی نیز هماهنگی‌ها با دستگاه‌های مرتبط انجام گیرد. همچنین به اصل احترام و تمکین مردم عراق به عنون میزبان اصلی مراسم اربعین باید جامه عمل بپوشانیم، توصیه مقام معظم رهبری نیز این است که ما میزبانی مراسم اربعین را از مردم عراق نگیریم.
احترام به سنت‌ها و آداب مردم عراق در مراسم اربعین
احمدی بیان کرد: سنت‌ها و آداب مردم عراق در مراسم اربعین باید مورد احترام باشد و مجاز نیستیم سنت‌ها، آیین و آدابی را که مردم به عنوان وارث معنوی سال‌ها حفظ کردند، تغییر دهیم یا سنت‌هایی را که چندان با ذائقه آنان هماهنگ نیست، به آنها تحمیل کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین نباید در کارهای فرهنگی، دینی وآداب و سنت‌ها اقداماتی انجام شود که مغایر با فرهنگ آنها  باشد. مسئله دیگر بحث مرجعیت دینی در عراق است. محور استقلال عراق جدید و نقطه کانونی تحولات جدید که استقلال و تمامیت عراق را حفظ کرده است، مرجعیت شیعه است. مجاز نیستیم اقدامی را به نام فرهنگ و دین انجام دهیم تا این نقطه کانونی تضعیف شود؛ لذا همه فعالیت‌های فرهنگی و دینی را با این نگاه تنظیم می‌کنیم.


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین ادامه داد: بحث دیگر مدیریت انتظار زائران است. امسال با حجم زیاد زائران روبرو هستیم و یک موقع به ذهن مردم خطور پیدا نکند که این سفر کاملاً رایگان است یا توقعات دیگری ایجاد شود. این سفر به این شکل نیست و مردم باید بدانند در این سفر باید هزینه کنند. ولو اینکه راهپیمایی اربعین سفر ارزانی است، اما همه چیز آن رایگان نیست و این تصور و توقع که همه چیز باید رایگان باشد، سبب می‌شود که مردم هرساله با مشکلاتی روبرو شوند؛ چنانکه هر سال شاهد مراجعه شماری از زائران به دفتر بعثه، کنسولگری و ستاد به دلیل کمک کردن برای بازگشتن آنها به کشور و همچنین تأمین بخشی از هزینه‌های بازگشت آنها هستیم.
برگزاری مراسم اربعین با شعار «الحسین یجمعنا»
احمدی گفت: همچنین با توجه به حجم افزایش زائران در حمل و نقل و خروج و ورود از مرزها با مشکلاتی روبرو خواهیم بود که مردم باید با آن مدارا کنند. شرایط جدید در عراق اقتضا می‌کند که سفری هوشیارانه داشته باشیم. عده‌ای درصدد زنده کردن برخی از گسل‌ها و ایجاد ذهنیت‌های خاصی بین مردم ایران، عراق و یا دیگر مردم از فرق و مذاهب مختلف هستند و لذا با همفکری و پیشنهاد مردم عراق، شعار «الحسین یجمعنا» انتخاب شد که این شعار برگرفته از شرایط خاص منطقه‌ای و عراق و پیشنهاد و اصرار طرف عراقی بوده است.وی بیان کرد: امام حسین(ع) محور همه فضائل است و حریت و انسان‌دوستی او می‌تواند محور تجمع مردم باشد، لذا تجمع اربعین، تجمعی فراملی، فراقومی و فرامذهبی است. همچنین فعالیت‌های قرآنی در حوزه‌های متنوع کودکان، بزرگسالان و بانوان و هم‌اندیشی‌ها و همایش‌ها با حضور اندیشمندانی از دیگر کشورها برگزار می‌شود. هشت هم‌اندیشی در کربلا و نجف با حضور اندیشمندان جهان اسلام و دیگر کشورها در نظر گرفته شده که به مانند سال گذشته از ۱۴ ملیت در آن شرکت دارند.  همچنین پیش‌بینی افزایش شرکت‌کنندگان از دیگر کشورها را در برنامه‌ها خواهیم داشت. از سوی دیگر برنامه‌هایی در حوزه کودک و نوجوان با عنوان روایت حماسه عاشورا و اربعین با حمایت نیروهای آموزش دیده شده و مبلغان در موسم اربعین خواهیم داشت.
احمدی با اشاره به اینکه تصدی اجرای برنامه با کمیته فرهنگی و آموزشی است، تصریح کرد: از ۱۰۰ مؤسسه و با همکاری و هماهنگی و هم‌افزایی میان دستگاه‌ها، برنامه‌هایی را داریم و در حوزه قرآنی نیز اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت با رایزنی با بخش‌های مختلف ، این برنامه‌ها را انجام می‌دهد.
پیوند قرآن و عترت در موسم اربعین باید خودش را نشان دهد
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با تأکید بر اینکه گروه‌های قرآنی دیگری نیز از سوی استان‌ها طی موسم اربعین فعالیت خواهند داشت، گفت: همچنین پیوست فرهنگی که به موکب‌ها داده شده است، برگزاری محافل قرآنی با استفاده از قاریان ممتاز استان‌ها است که بخش زیادی از موکب‌های ایرانی، قاریانی را با خود همراه می‌کنند و برنامه‌هایی را خواهند داشت. همچنین در بخش روایتگری، کودک و نوجوان و مراسم خواسته شده است تا رویکرد ترویج فرهنگ و مفاهیم قرآنی را حفظ کنند. چون پیوند قرآن و عترت در موسم اربعین باید خودش را نشان دهد.
احمدی اضافه کرد: کتابی نیز با عنوان «قرآن در کلام و نهضت سیدالشهدا(ع)» است که به چاپ دوم هم رسید. این کتاب تحویل مبلغان و اصحاب رسانه داده می‌شود. این کتاب مشتمل بر آیاتی است که حضرت سیدالشهدا(ع) پس از خارج شدن از مدینه تا روز عاشورا برای تبیین اهداف قرائت کردند یا افراد دیگری از اصحاب او که به این آیات استناد کرده‌اند و می‌توان برای مراسم اربعین از آن استفاده کرد.


وی با اشاره به هماهنگی‌هایی که با رسانه‌ها در پوشش برنامه‌های قرآنی شده است، بیان کرد: تکریم از موکب‌داران عراقی به عنوان نماینده زائران ایران به موجب حسن تکریم زائران از دیگر برنامه‌هایی است که برای سومین سال انجام خواهد شد و طی آن بسته‌هایی متشکل از قرآن چاپ جمهوری اسلامی و همچنین دیگر هدایا در اختیار موکب‌داران قرار می‌گیرد تا بخشی از شبهات برطرف شود. داشتن قرآن چاپ کشورمان در خانه‌های عراقی، تبلیغی برای توجه ایرانیان به فرهنگ قرآنی است.
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با اشاره به حوادث اخیر عراق، تصریح کرد: در مباحث داخلی عراق به هیچ وجه مجاز به دخالت نیستیم، بلکه خود حاکمیت عراق باید خواسته مردم را دنبال کند. عراق کشوری است که امنیت میلیون‌ها انسان را از کشورهای مختلف در مراسم اربعین تأمین می‌کند که نشان‌دهنده ثبات و اقتدار این کشور است و حفظ عظمت و ابهت این برنامه برای مردم این کشور مهم است، لذا نباید کاری کرد تا به این مسئله ضربه بزند و چهره آن را تخریب کند. امیدواریم از این اقتدار معنوی که برای پیروان اهل‌بیت(ع) ایجاد شده، به درستی استفاده شود.


رشد چشمگیر آیین اربعین طی دهه اخیر


در ادامه، حسن محمدی، مسئول کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین درباره موسم اربعین، اظهار کرد: افتتاحیه «فعالیت‌های کاروان قرآنی اربعین» ۱۲ مهرماه، به صورت رسمی با برگزاری محفل قرآنی و با حضور قراء کشور عراق و ایران در آستان مقدس رضوی برگزار شد.
وی ادامه داد: موسم اربعین تاریخچه چندصد ساله‌ای دارد که در سال‌های اخیر به طرز معجزه‌آسا، رشد چشمگیر داشته است و در دهه اخیر به پدیده‌ای بی‌نظیر در تاریخ بشر تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که بزرگترین مانور سیاسی ـ الهی است و جمعیتی بی‌نظیر به برکت وجود حضرت سیدالشهدا(ع) گرد هم می‌آیند و قدرت عظیمی را به دنیا نشان می‌دهند.
اجرای بیش از ۵۰۰ برنامه قرآنی
محمدی با اشاره به اینکه این پدیده به اندازه‌ای برای استکبار خطرناک شده است که به هر قیمتی به کمرنگ کردن آن اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: با وجود بسیج همه دارایی‌ها و امکانات و رسانه‌ها در روزهای اخیر، معتقدم امسال نیز شاهد حضور پررنگ‌تر مردم هستیم.
وی بیان کرد: اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت نیز برای ترویج فرهنگ ناب قرآنی، از سال ۱۳۹۳ فعالیت‌هایی را با انگیزه شخصی در حد بضاعت خود در این موسم شروع کرده و از سال ۱۳۹۵، این کار با همکاری و لطف دوستان در کمیته فرهنگی ستاد اربعین با جدیت بیشتری انجام می شود.
مسئول کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی وـ آموزشی ستاد اربعین ادامه داد: کاروان قرآنی نور چند سالی است که عازم اربعین می‌شود و امسال نیز محافل و برنامه‌های قرآنی را با حضور قاریان برجسته و بین‌المللی برگزار می‌کند. این کاروان امسال متشکل از ۳۰ قاری و مبتهل‌خوان است که بالغ بر ۱۰۰ موکب نیز برای اجرای برنامه‌های آنها از سوی کمیته مراسمات در شهرهای مختلف نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین و سامرا هماهنگ شده است. همچنین در شهرهای کوتو بلده نیز مراسم و محافلی برگزار خواهد شد.


ثبت‌نام بیش از ۲۰۰ داوطلب در کاروان نور اربعین
وی درباره نحوه انتخاب قراء افزود: بیش از ۲۰۰ نفر داوطلب همراهی در این کاروان شدند که از این تعداد ۳۰ نفر براساس ضوابط و همچنین با در نظر گرفتن گستردگی جغرافیایی، مناطق مختلف و برخورداری از سطح قابل قبولی از قرائت و ابتهال انتخاب شدند. همچنین دوستانی که سال گذشته در کاروان همراه بودند، امسال انتخاب نشدند.


محمدی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ برنامه قرآنی اعم از قرائت، ابتهال و تواشیح و قرائت اذانگاهی پیش‌بینی شده است، بیان کرد: قطعاً این گروه‌ها به صورت خودجوش برنامه‌ها و محافلی خواهند داشت که تعداد آن بیش از ۵۰۰ مورد خواهد بود، اما عمده فعالیت‌ها در مسیر نجف اشرف به کربلای معلی است. همچنین سه موکب با همکاری مؤسسات به عنوان مقرّ قرآنی در نظر گرفته شده است که در این موکب‌ها به صورت متمرکز، فعالیت‌های قرآنی انجام می‌شود که متعاقباً شماره عمود و محل استقرار موکب اعلام می‌شود.
تجهیز موکب‌ها به حدود هفت هزار مصحف قرآنی
مسئول کارگروه قرآنی کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با اشاره به تجهیز موکب‌ها به حدود هفت هزار مصحف قرآنی، تصریح کرد: این مصاحف با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، مرکز طبع و نشر قرآن کریم و کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین میان موکب‌ها توزیع می‌شود. همچنین مسابقات متعدد با مجموعه اتحادیه قرآنی یزد و شهرداری این استان به صورت اپلیکیشن با عنوان «سقای سیره قرآنی امام حسین(ع)» همراه با جوایز ارزنده برگزار می‌شود که در حال حاضر ویژه زائران ایران است.
پخش ۱۰ محفل شاخص از شبکه قرآن و معارف سیما
وی ادامه داد: همچنین ۱۰ محفل قرآنی شاخص از سوی شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود و برخی از محافل امسال نیز مشترکاً با کشور عراق به منظور تقریب برگزار می‌شود. پیشنهاد برگزاری این محافل به دیگر کشورها نیز داده شده است و امیدواریم این محافل مشترک قرآنی به دیگر کشورها نیز سرایت کند.
محمدی با اشاره به اینکه فعالیت این کاروان از دهم صفر آغاز خواهد شد، بیان کرد: البته این فعالیت‌ها پس از اربعین ادامه خواهد داشت و همکاری مشترک به منظور برگزاری دوره توانمندسازی قاریان و حافظان عراقی در نظر گرفته شده است که پس از این موسم، انجام می‌شود.


حسن ختام این نشست، رونمایی از مجموعه صوتی با عنوان «طنین عاشقی» بود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران