محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است

محدوده تربت امام حسین(ع) چقدر است

معمولاً در سفر اربعین این سؤال برای زائران پیش می‌آید که چه مقدار از خاک کربلا جزء تربت امام حسین(ع) است و آیا تمام خاک شهر کربلا یا فقط خاکی که روی بدن مطهر امام(ع) است، خاک تربت محسوب می‌شود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، اربعین حسینی نزدیک است و عاشقان سید و سالار شهیدان(ع) عزم سفر کرده‌اند تا خود را به بارگاه ملکوتی ایشان برسانند. اشتیاق برای شرکت در اربعین حسینی، سن و سال و جنسیت نمی‌شناسد و همه از کوچک و بزرگ، پیر و جوان شیفته حضور در بین‌الحرمین و تجدید عهد و میثاق با حسین(ع) هستند.


 


فضیلت و آثار و برکاتى که براى زیارت و تربت، امام حسین(ع) است، براى هیچ تربتى و قطعه‌‏اى از زمین نیست. خاک کربلا تکه‌ای از بهشت است که خداوند قادر متعال به واسطه قدردانى از یک فداکاری در راه دین که تمام هستى خود را فدا کرده، در آن خاک، برکت و فضیلت و شفا قرار داده است.


 


معمولاً در سفر اربعین این سؤال برای زائران پیش می‌آید که چه مقدار از خاک کربلا جزء تربت امام حسین(ع) است و آیا تمام خاک شهر کربلا تربت محسوب می‌شود و یا اینکه خاکی که روی بدن مطهر امام است خاک تربت است؟ روایات در این باب چندگونه هستند. در روایتی از حضرت صادق(ع) است که می‌فرمایند: «یؤخذ طین قبرالحسین(ع) من عند القبر علی سبعین ذراعا»، یعنی تربت امام حسین(ع) شامل ۷۰ زراع اطراف قبر امام است که حدود ۳۵ متر می‌شود. طایفه‌ای دیگر از روایات چهار میل را می‌گوید «مقدار اربعه أمیال» میل که جمع آن امیال است را گفته‌اند چهار هزار زراع است. در حدود دو هزار متر به عبارتی دو کیلومتر است و طایفه‌ای دیگر از روایات یک فرسخ در یک فرسخ را می‌گوید که هر فرسخ پنج کیلومتر و ۷۵۰ متر می‌شود.


 


طایفه‌ دیگری از روایات خاکی را که نزد سر مبارک و مطهر حضرت سیدالشهداست می‌گوید و از امام صادق (ع) روایت است که فرمود: انَّ عند رأس الحسین (ع) لتربهً حمراء فی‌ها شفاء من کل داءِ الاَّ السّام» یعنی نزد سر مبارک امام حسین(ع) خاکی سرخ است که در آن شفاء از هر دردی است الاّ مرگ. البته طایفه‌ای دیگر از روایات تا پنج فرسخ را فاصله تربت می‌گوید. در حدیثی امام صادق(ع) می‌فرمایند: «حرم امام حسین(ع) پنج فرسخ از چهار طرف قبر است».


 


همچنین در حدیثی دیگر از اسحاق بن عمار آمده است که امام صادق(ع) فرمودند: «از محل قبر امام حسین(ع) از چهار جانب بیست و پنج زراع مساحت کن جزء قبر و حرم امام است» و در حدیثی از عبداللّه بن سنان است که از امام ششم امام صادق(ع) نقل می‌کند که ۲۰ زراع مساحت کن که حدود ۱۰ متر از چهار جانب قبر شریف است.


 


در روایتی دیگری باز هم از امام جعفر صادق(ع) آمده است: «علی قدر سبعین باعاً، به قدر هفتاد باع که حدود هفتاد متر می‌شود». آنگاه مرحوم شیخ طوسی در این باره گفته است که توجیه این روایات ترتّب در فضیلت است که بالاترین پنج فرسخ است و کمترین عند رأس است. یعنی هر چه نزدیک‌تر به قبر مطهر امام باشد و یا بدن مطهر باشد فضیلت و ارزش آن بیشتر است و الاّ آنچه از روایات برمی‌آید تا پنج فرسخ جزء حرم امام(ع) محسوب می‌شود و خاک در این محدوده جزء تربت امام حسین(ع) است.


 


ایکنا


| شناسه مطلب: 97994
کربلا امام حسینمطالب مرتبط

نظرات کاربران