بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور

بازگشت ۷۹ درصد زائران اربعین به کشور

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت ۷۹ درصد زائران پیاده‌روی اربعین حسینی تا ظهر شنبه، ۲۷ مهرماه به کشور بازگشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ علیرضا رشیدیان، رئیس این سازمان اظهار کرد: از ابتدای ماه صفر تا امروز در مجموع سه میلیون و ۵۷ هزار و ۹۵۸ زائر از کشورمان راهی راهپیمایی عظیم اربعین و کربلای معلی شدند که از این جمعیت تا ظهر امروز دو میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۶۵ نفرشان به کشور بازگشته‌اند.


وی با بیان اینکه هم اینک مرزهای کشور مملو از زائران بازگشتی است، گفت: تاکنون بیشترین زائر به تعداد یک میلیون و ۳۷۴ هزار و ۸۲۶ نفر معادل ۵۷ درصد کل زائران از مرز مهران به کشور بازگشته‌اند.


رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین تاکنون از مرز شلمچه ۶۳۲ هزار و ۵۹۶ زائر معادل ۲۷ درصد و از چزابه ۲۴۲ هزار و ۲۵۰ نفر به میزان ۱۰ درصد زائران وارد کشور شده‌اند و کمترین زائر بازگشتی هم به تعداد ۷۶ هزار نفر مربوط به مرز خسروی است.


رشیدیان تصریح کرد: سه درصد زوار از مرز هوایی به کشور بازگشته‌اند که به تعداد ۸۱ هزار و ۷۷۵ نفر بوده‌اند.


۳۸ سال متوسط سن زائران اربعین


وی با بیان اینکه روند بازگشت با قوت ادامه دارد، افزود: سال گذشته رقمی بیش از دو میلیون زائر در ایام اربعین عازم عراق و کربلای معلی شدند که امسال این رقم بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است. بر اساس آخرین اطلاعات سامانه سماح متوسط سنی زائران امسال ۳۸ سال است.


به گفته رشیدیان، زائران مازندران با میانگین سنی ۴۲ سال بیشترین و سیستان و بلوچستان با ۳۴ سال، قم با ۳۵ و کردستان با ۳۶ سال، کمترین میانگین سنی زائران اربعین امسال را داشته اند.


۴۰ درصد زائران اربعین امسال بانوان بودند


روز گذشته نیز حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت: هر سال زائران بیشتری در مراسم زیارت اربعین شرکت می‌کنند و حتی حضورهای خانوادگی پررنگ‌تر می‌شود به گونه‌ای که امسال، ۴۰ درصد زائران از بانوان بودند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران