ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده

ساماندهی مرز زرباطیه تا اربعین سال آینده

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه زیرساخت‌های آن سوی مرز در شأن زائران نیست، گفت: با هماهنگی مسئولان عراقی طرح ساماندهی مرز زرباطیه را آغاز خواهیم کرد تا قبل از شروع اربعین سال آینده بهره‌برداری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ناجا، در حاشیه بازدید از مرزهای استان ایلام در جمع خبرنگاران گفت: یک بار دیگر امام حسین(ع) همه را برای حضور در اربعین فراخواند تا حماسه باشکوه دیگری از اجتماع بزرگ وحدت مسلمانان خلق شود.


وی به برگزاری نشست‌های دیپلماسی متعدد با مسئولان عراقی قبل و حین ایام اربعین اشاره کرد و افزود: در این نشست‌ها، نکات ریزی را که در توافق‌نامه‌های قبلی برای سهولت در تردد زائران و امنیت مرزها داشتیم، بررسی و به سرانجام رساندیم که امسال به بهترین شکل ممکن کنگره بزرگ اربعین برگزار شود.


فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به موج پایانی بازگشت زائران از مرزهای چهارگانه به کشورمان، تأکید کرد: تاکنون هیچ گونه ناامنی و مشکل امنیتی در این مرزها و مسیر تردد زائران اربعین رخ نداده و عبور و مرور از مرز به نحو مطلوب در جریان است.


سردار رضایی به تکمیل زیرساخت‌های آن طرف مرز مهران در داخل خاک عراق با توجه به شرایط نامناسب فعلی تأکید و تصریح کرد: باید از همین الان به فکر تکمیل زیرساخت‌های آن سوی مرز باشیم چرا که این وضعیت در شرایط فعلی در شأن زائران نیست.


وی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد از نقطه صفر مرزی مهران به طول سه کیلومتر در داخل خاک عراق را با کمک طرف عراقی ساماندهی کرده، آسفالت و زیرسازی کنیم؛ همچنین علاوه بر ایجاد فضای سبز، فضای مناسب برای تردد و برپایی موکب‌ها را نیز جانمایی کنیم.


این مقام عالی مرزبانی ناجا ابراز کرد: از طرف عراقی خواسته‌ایم نقشه‌های محوطه مرزی خود را هرچه زودتر در اختیار ما قرار دهند تا با هماهنگی مسئولان دو طرف، برنامه‌ریزی برای اجرای طرح ساماندهی مرز زرباطیه را آغاز کنیم تا قبل از شروع اربعین سال آینده بهره‌برداری شود.


فرمانده مرزبانی ناجا گفت: هم اکنون شرایط مسیر تردد زائران ایرانی پس از خروج از مرز تا رسیدن به محوطه پارکینگ خودروها به هیچ وجه مناسب نیست و این مسئله موجب گلایه زائران شده که باید با همکاری طرف عراقی این بخش از مرز داخل خاک عراق نیز همچون مرز مهران به شکل آبرومندی ساماندهی شود.


سردار رضایی به دیدارهای متعدد خود با فرماندهان مرزی عراق در مرزهای مشترک مهران، چذابه، شلمچه و خسروی در ایام اربعین اشاره و بیان کرد: در این دیدارها همه تلاش خود را به کار گرفتیم تا به صورت میدانی و با سرعت بیشتری مشکلات موجود را بر طرف کنیم و زائران با آسودگی خاطر از مرزها تردد کنند.


فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به افزایش تردد زائران از مرز مهران، اظهار کرد: در اربعین امسال بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مرز مهران تردد کردند که معادل بیش از ۶۰ درصد تردد زائران از مرزهای چهارگانه بود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران