تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود

تمامی جنبه ها در اربعین باید دقیق دیده شود

یوسفی با تأکید بر این که باید جنبه های مختلف اقتصادی از جمله بودجه ریزی عملیاتی در اربعین دیده شود، گفت: باید دیده شود که اولا چه سازمانی در این عرصه دخیل هستند و ردیف بودجه ها در این سازمان ها برای اربعین دیده شود و اسناد آن نیز در پایان ارائه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا یوسفی»در نشست علمی پدیدار شناسی اربعین ویژه گزارش تحلیل گروه اعزامی به راهپیمایی اربعین  با اشاره به این که اربعین با حج تفاوت های زیادی دارد، گفت: یکی از ویژگی های این زیارت کوتاه مدت بودن آن به لحاظ زمانی و تنوع زیاد از گروه های طبقاتی مختلف است.


عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه مفید ابراز داشت: همچنین به دلیل این که در این سفر هزینه های مالی کمتری وجود دارد طبقه های متوسط به پایین به این سمت کشیده می‌ شوند از این رو می‌ توانیم انتظار داشته باشیم که خروج ارز کمتری نسبت به موارد مشابه وجود دارد، به همین جهت برنامه اقتصاد خاصی برای این دوره خاص نمی توان تعریف کرد.


حجت الاسلام والمسلمین یوسفی یادآور شد: یک اثر اقتصادی اربعین تأثیری است که در ایران گذاشته می‌ شود چون بخش مهمی از نیروی کار به اربعین می‌ روند چراکه طبیعتا یک زیانی وارد می‌ شود و بخش های زیادی از کارهای اداره ها نیز تعطیل می‌ شود، بنابراین مدیریت این مسأله هم خیلی مهم است.


وی افزود: همچنین از نظر روانی با توجه به این که تعداد زیادی از مردم به مسائل مذهبی توجه ندارند و وقتی این مسائل را درون کشور می‌ بینند ذهنیت منفی تری نسبت به مذهب پیدا می‌ کنند از این رو مدیریت کارها در ایام اربعین اهمیت زیادی دارد.


استاد دانشگاه مفید عنوان کرد: با توجه به این که زیرساخت های عراق از جمله جاده ها خیلی جالب نیست و در مقابل در ایران توان حمل و نقلی خوبی داریم، می‌ توانیم روی این مسأله سرمایه گذاری کنیم چراکه نرخ ارز هم بالا رفته است، بنابراین تفاهم نامه هایی لازم است که بین دو وزارت خانه ایران و عراق در این عرصه بسته شود.


وی با تأکید بر این که باید جنبه های مختلف اقتصادی از جمله بودجه ریزی عملیاتی در اربعین دیده شود، گفت: باید دیده شود که اولا چه سازمان هایی در این عرصه دخیل هستند و ردیف بودجه ها در این سازمان ها برای اربعین دیده شود و اسناد آن نیز در پایان ارائه شود که الان ما چنین چیزی نداریم.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران