چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین پایان یافت

آیین اختتامیه چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین«روایت راهیان» با تجلیل از برگزیدگان، ستاد برگزاری و پیشکسوتان در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، آیین اختتامیه چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین، عصر روز یکشنبه (دهم آذر‌ماه) در تماشاخانه مهر حوزه هنری با حضور جمعی از مدیران، هنرمندان و پیشکسوتان برپا شد.


در این آیین سیدشهاب‌الدین طباطبایی، مدیر حوزه هنری استان خوزستان که دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین را برعهده داشت با ارائه گزارشی گفت: برپایی همایش تئاتر پیاده روی اربعین حسینی کار بزرگی است و امسال مثل هر سال توفیق حضور در آن را داشتم. اما این اربعین را با مسئولیت خادمی به زائرین حسینی تجربه کردم.


طباطبایی در ادامه افزود: از تمامی اجراهای این همایش در مسیر پیاده‌روی و مرز‌های ایران با عراق استقبال گسترده مردمی صورت گرفت.


طباطبایی ادامه داد: ما یاد گرفتیم که انسان با دیدن و همذات پنداری ارتباط بهتر و بیشتر عاطفی و عقلانی با موضوعات برقرار کند. به این ترتیب هنرهای نمایشی از جمله تعزیه می‌تواند این همذات پنداری را برای مخاطبان فرهنگ عاشورایی فراهم کند. نیاز جامعه انسانی به هنر را در پیاده روی اربعین در قالب هنرهایی همچون پرده‌خوانی، نقالی و تعزیه تامین کردیم که وظیفه ما بود و به آن افتخار می‌کنیم.


مدیر حوزه هنری استان خوزستان در پایان گفت: از همه عزیزانی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در برپایی این همایش ما را یاری کردند بسیار سپاسگزارم.


سپس مراسم تجلیل از علیرضا حیدرپور، پیشکسوت تعزیه، علی مداحی، پیشکسوت نقالی و پرده‌خوانی، عیدی ابوترابی، پیشکسوت تعزیه و محراب محمدزاده، دبیر هنری دوره گذشته برگزار شد.


بخش دیگر این مراسم به رونمایی از فیلم آموزشی تعزیه اختصاص داشت. این فیلم آموزشی در ۶ آلبوم از سوی دفتر تعزیه و آیین‌های نمایش حوزه هنری با حضور و هنرنمایی استاد صفاریان تهیه و تولید شده است.


 


کار برای اهل بیت سخت اما بسیار شیرین است


کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی نیز که در همه همایش‌های برپا شده تاکنون خود در عراق حضور داشته است در این مراسم گفت: گروه‌های نمایشی برخی روز‌های چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین بیش از 200 اجرای نمایشی گوناگون داشتند.


زارعی در گزارشی کوتاه از برپایی این دوره «روایت راهیان» گفت: در این همایش که طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ مهرماه ۱۳۹۸ در دو بخش ایران و عراق برگزار شد، بیش از ۲۰ گروه نمایشی از ۱۱ استان کشور شامل استان‌های خوزستان، گلستان، تهران، اصفهان، کرمانشاه، مرکزی، فارس، آذربایجان‌شرقی، کهگیلویه‌ و بویراحمد، یزد و خراسان رضوی به عنوان نذر فرهنگی خود شرکت کردند. حتی یکی از گروه‌های ما با اینکه اجرای نمایش در فرانسه داشتند، آن‌ را لغو کرد تا برای اجرای آثار خود در چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین حضور یابد.


در ادامه این نشست از گروه‌های برگزیده در رشته‌های روایتگری، نقالی، پرده‌خوانی و گروه‌های تئاترهای خیابانی و نمایندگان ستاد برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین تقدیر شد. به این ترتیب در بخش برگزیدگان همایش از ابوالفضل ورمزیار از تهران، رسول میرزاعلی از تهران، محسن میرزاعلی از تهران، سیدعلی موسویان از یزد، علی مداحی از آذربایجان شرقی، رضا جابری‌کیا از خوزستان، مصطفی احمدبیگی از تهران، سعید نوروزی از کرمانشاه، علی زیستی از کرمانشاه و هیام احمدی از خوزستان تقدیر شد.


همچنین در ادامه این تقدیرها از حسن سواری از خوزستان، هادی آل جرف از خوزستان، محمدحسین سلجوقی از کرمان، میثم حبیبی از تهران، حبیب ابراهیمی از تهران، اسماعیل مجللی از مرکزی، علی‌رضا حیدرپورفرد از فارس، محمدرضا عظیمی از کرمانشاه، داوود پارسا از کهگیلویه و بویر احمد، مصطفی عنایت از خراسان رضوی و میلاد دریس از خوزستان تجلیل و قدردانی شد.


در ادامه نیز از نمایندگان ستاد برگزاری متشکل از رسول داوری، عبدالحسین شفقی، عرفان ساربان، سید مصطفی موتورچی و صمد رحیمی تقویر شد.


گفتنی است، چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین با عنوان ( روایت راهیان) از ۱۹ تا ۲۵ مهرماه در مسیر پیاده‌روی اربعین از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برگزار شد.


| شناسه مطلب: 98583
اربعین تئاترمطالب مرتبط

نظرات کاربران