موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود

موزه مجازی آستان قدس رضوی راه اندازی می شود

رئیس سازمان اسناد ، موزه ها و کتابخانه های آستان قدس رضوی با اشاره به این که موزه‌ها و اشیای عتیقه باید از اتاق ها خارج شوند، گفت: موزه مجازی آستان قدس رضوی سال آینده راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج از مشهد مقدس، حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان اسناد، موزه ها و کتابخانه های آستان قدس رضوی در سی و هفتمین سه شنبه فرهنگی در موزه هدایای مقام معظم رهبری گفت: موزه ها در تمام دنیا در دسترس علاقه مندان است، به همین خاطر موزه مجازی آستان قدس رضوی در سال ۹۹ افتتاح می‌شود.


 


وی افزود: تلاش های بسیاری در یک سال اخیر صورت گرفته است، آن روز که آستان قدس رضوی شعار مرجعیت علمی را اعلام کرد، عده‌ای آن را دست نیافتنی دانستند. اما امروز در حال خدمت در مکانی هستیم که عالم آل الله است، دو شاخصه برای تحقق مرجعیت علمی لازم است، اول آن که از فناوری علمی برخوردار باشیم و نکته دوم این که منابع در اختیار و دسترس دیگران باشد.


 


حجت الاسلام حسینی خاطرنشان کرد: ما زندانبان نیستیم و قفل در این گنجینه نزده ایم. انبارداری کار ما نیست، ۲۰ هزار نسخه خطی را روی سایت قرار دادیم تا امکان تسهیل و دسترسی به هنگام مراجعان و محققان را فراهم کرده باشیم. امروز آستان قدس رضوی در زمینه دسترسی به ۱۰۰ میلیون ip را فراهم کرده است ۲۰ سایت در شهرهای مختلف آماده کردیم تا هر محققی در کشور بخواهد دسترسی به منابع را داشته باشد.


 


رئیس سازمان اسناد موزه‌ها و کتابخانه های آستان قدس رضوی یادآور شد: بزرگترین کتابخانه دیجیتال نسخ خطی جهان را در سال 99 افتتاح می‌کنیم. حدود ۸۵ درصد پروژه جلو رفته است و از ۱۲۰ کشور جهان نسخه خطی را جمع آوری و متن آن را پیاده کرده ایم.


 


وی افزود: فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در این مدت رواج داده‌ایم، هزار و 200 خادم یار در ۳۱ استان برنامه‌های کتابخوانی را اجرا می‌کنند.  از ابتدای امسال تا الان ۷۷ هزار نسخه کتاب، ۲۲ هزار سند، ۵۴ هزار نسخه چاپی به ارزش یک و نیم میلیارد تومان به  آستان قدس رضوی اهدا شده است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران