سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار

سفر بیشترین زائران به مشهد درفصل بهار

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: بیشترین زائران در فصل بهار به مشهد سفر می کنند که از این میان ۲۰ درصد از کل زئران را تهرانی ها تشکیل می‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، محمدصادق براتی روزشنبه (5 بهمن ماه) در نشست خبری دراستانداری خراسان رضوی با اشاره به اقدامات کارگروه ملی زیارت، گفت: اقدامات صورت گرفته در این کارگروه تا امروز بسیار خوب بوده است لذا شاهد برنامه‌های خوبی چه از نظر کیفی و چه کمی در ۱۰ ماهه اول امسال بوده ایم.


معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه با تلاش‌های استاندار کارگروه ملی زیارت دوباره فعال شد، افزود: موضوعی که سال‌های گذشته پیگیری کردیم، اما به سرانجام نرسید، هدف شدن خراسان رضوی در مراسم عظیم اربعین حسینی بود که خوشبختانه با پیگیری‌های لازم، این مسئله حل شد و در حال حاضر استان ما به‌عنوان چهارمین استان هدف به این مجموعه اضافه شد. این موضوع علاوه بر اختصاص بودجه، باعث ایفای نقش استان در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان در زمینه اربعین حسینی می‌شود.


وی ادامه داد: حدود ۸۰ درصد از زائران غیرایرانی که قصد شرکت در راهپیمایی اربعین را دارند از خراسان رضوی عبور می‌کنند، لذا ما میزبان درصد زیادی از زائران غیر ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین حسینی هستیم.


براتی با بیان اینکه خراسان رضوی در ستاد اجرایی خدمات سفر نیز حضور دارد، اظهار کرد: ما سالانه بیش از ۳۵ میلیون زائر و گردشگر در خراسان رضوی داریم لذا باید در ستاد اجرایی خدمات سفر نیز نقش مؤثری را ایفا کنیم. با پیگیری‌های انجام شده ما عضو ثابت ستاد اجرایی خدمات سفر کشور هستیم.


معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به حذف بودجه زیارت در ردیف بودجه‌ای سال ۹۹، عنوان کرد: مطابق آمار پژوهشی در سال ۹۸، بیشترین زائران در فصل بهار به مشهد سفر می‌کنند که از این میان تهران با ۲۰ درصد در رتبه اول، اصفهان با ۱۱ درصد در رتبه دوم، آذربایجان شرقی با ۹ درصد در رتبه سوم و مازندران و کرمان در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارند.


براتی بیان کرد: ۳۴ درصد زائران هفته‌ای یک بار و ۲۸ درصد نیز به‌صورت ماهانه به حرم مطهر مشرف می‌شوند، همچنین میانگین حضورشان در حرم، ۶۲ دقیقه است. زمان تشرف مجاورین ۳۶ درصد شب، ۲۴ درصد صبح، ۲۳ درصد هم عصر است.


معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه ۴۱ درصد از زائران سالی یکبار به حرم مشرف می‌شوند، افزود: ۱۹ درصد هر چندسال یکبار، ۱۴ درصد سالی دوبار، ۹ درصد هردوسال یکبار و ۶ درصد برای بار اول به مشهد مشرف شده اند. رضایت‌مندی زائران از خدمات شهری ۸۶ درصد و مجاوران ۸۱ درصد است.


وی در ادامه اشاره‌ای به رفتار اقتصادی زائرین کرد و افزود: ۲۱ درصد از زائران کالایی نمی‌خرند و و بقیه برای خرید به بازارهای سطح شهر مراجعه می‌کنند لذا مطابق آمار ۴۰ درصد از آنان از کیفیت اجناس راضی هستند.


براتی با اشاره به اینکه ۶۲ درصد از زائران فقط کالای ایرانی خریدند، اظهار کرد: نظارت و کنترل قیمت‌ها، رسیدگی و نظارت بیشتر به محل اقامت، کنترل ترافیک اطراف حرم، افزایش امکانات رفاهی و تفریحی و افزایش پارکینگ در سطح شهر از انتظاراتی است که مردم از مسئولان و دست اندرکاران حوزه زیارت دارند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران