عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟ عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟

عتبات مقدسه جهان اسلام برای صیانت از زائران در برابر کرونا چه کردند؟

شیوع ویروس کرونا اکنون یک پدیده و چالش جهانی است. بیش از 50 کشور دنیا در 5 قاره با آن درگیر شده اند و منشاء آن آسیا ذکر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در حال حاضر بعد از چین منطقه غرب آسیا یا خاورمیانه بیشترین ابتلاء و آلودگی به ویروس کرونا را یافته است و نگرانی ها نسبت به ابعاد این مسئله روز به روز بیشتر می شود.


بنابر توصیه های متخصصان و سازمان های بهداشتی ملی و بین المللی تجمع و حضور در مکان های شلوغ و پرازدحام زمینه شیوع و انتقال ویروس کرونا یا کوید19 را بسیار افزایش می دهد.


عتبات مقدسه در ایران و عراق یکی از مهم ترین کانون های گردهمآیی و تجمع و رفت و آمد شیعیان است و این قطب های مذهبی و فرهنگی روزانه هزاران زائر را در خود جای می دهد و از شهرها و روستاها و کشورهای مختلف زائران به این مناطق و شهرها سفر می کنند.
در این رابطه از نخستین روزهای اعلام مشاهده موارد ابتلاء به کرونا در ایران این مسئله مورد توجه قرار گرفت.


آغاز انتشار این ویروس از شهر قم بلافاصله سؤال هایی درباره امکان و زمینه گسترش آن از طریق محیط های حرم ها و عتبات مقدسه و اماکن متبرکه بوجود آورد.
در این گزارش اقدامات عتبات مقدسه ایران و عراق برای صیانت از سلامت زائران بررسی می شود.


 


حرم رضوی و استفاده از الگوهای نوین
در این رابطه ‎سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی روز 7 اسفند جزئیات اقدامات آستان قدس رضوی در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حرم مطهر رضوی را تشریح کرد.


مصطفی فیضی با بیان اینکه آستان قدس رضوی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در حرم مطهر رضوی اقدامات گسترده ای را بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده است، اظهار کرد: پیش از ورود ویروس کرونا به کشورمان، جلسات مدیریت بحران و نشست های آموزشی و کنترلی از جمله آموزش کارکنان، خدمه و میزبانان برای پیشگیری و رعایت بیشتر بهداشت در سطح اماکن متبرکه رضوی برگزار شده است.
‎وی اضافه کرد: بعد از ورود این ویروس به کشور جلسات را به صورت جدی‌تر و با فاصله زمانی کمتر با همراهی سایر دستگاه‌های استانی و در راس آن دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار کردیم و با تاکید تولیت معزز آستان قدس رضوی در خصوص محوریت وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این موضوع، اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامت زائران، خدمه و خادم‌یاران بارگاه منور رضوی را با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و با جدیت بیشتری دنبال می‎کنیم.


سرپرست ‎معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی تأکید کرد: در این جلسات در سه بخش خدمه و خادمیاران، اماکن متبرکه و زائران اقدامات گسترده ای را طراحی کرده ایم و مشغول پیگیری آن‎ها در سطح اماکن متبرکه رضوی هستیم.
‎فیضی به اقدامات آستان قدس رضوی در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در حوزه خدمه و خادمیاران رضوی اشاره کرد و افزود: ضمن احترام و تقدیر و تشکر از خدمات و زحمات خدمه و خادمیاران رضوی، از خدام حضرت امام رضا(ع) که در شهرستان‌ها سکونت دارند خواستیم تا اطلاع ثانوی از حضور در خدمت خودداری فرمایند.
‎وی خاطرنشان کرد: همچنین توزیع مواد ضدعفونی کننده دست و آموزش نحوه استفاده از آن در همه آسایشگاه‌های حرم مطهر و دفاتر خدمت‌رسان از دیگر اقداماتی است که برای پیشگیری از ویروس کرونا آغاز شده است. هم چنین برای جلوگیری از شیوع این ویروس محلول‌های ضدعفونی دست در سالن های مهمانسرای حرم مطهر رضوی نصب شده و در اختیار زائران قرار گرفته است.


سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ادامه داد: علاوه بر اقدامات ذکر شده، 9 جلسه کلاس آموزشی برای تمام میزبانان حرم مطهر در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی و همچنین کلاس‌های آموزشی در خصوص مقابله با بیماری کرونا و نحوه شست‌وشوی دست در دارالشفای امام(ع) و علاوه بر آن کلاس‌های آموزشی ارتقای سطح سلامت ویژه خدمه و خادمیاران در سطح حرم مطهر رضوی برگزار شده است.
‎فیضی با تاکید بر اینکه در بخش دوم اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا که مربوط به حوزه اماکن متبرکه می‌شود، بحث ضد عفونی و نظافت را به صورت جدی مورد توجه قرار داده‌ایم، ادامه داد: مکان‌های دارای بار آلودگی بالا نظیر درب‌ها، سنگفرش‌ها، سطوح رواق‌های متبرکه، سرویس‌های بهداشتی و ... با استفاده از مواد ضدعفونی کننده در چند نوبت طی شبانه روز ضدعفونی می‌شوند.


‎وی با اشاره به اینکه اقدامات آستان قدس رضوی در بخش سوم یعنی زائران و مجاوران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بنابر تاکید تولیت معزز آستان قدس رضوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: در این راستا برنامه ها و فعالیت هایی را که تجمع ایجاد می کرد تعدیل و یا تعطیل کرده ایم که تعطیلی شهربازی معارفی، چایخانه حضرت و کبوترانه و کاهش برنامه‎های تبلیغی از جمله آن ها بوده است.
‎سرپرست معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی اظهار کرد: با توجه به تمام اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا در حرم مطهر رضوی، بیش از هزار عدد پوستر آموزشی مقابله با کرونا با محوریت آموزش نحوه صحیح شست و شو دست‌ها در مکان‌های حرم مطهر از جمله ورودی‌های حرم مطهر، پارکینگ‌ها، دفاتر امانات، میهمانسراها، دفاتر پیداشدگان، آسایشگاه‌های خدمه و خادمیاران، سرویس‌های بهداشتی و... نصب شده است.
‎فیضی تصریح کرد: پخش بروشور و نماهنگ آموزشی در زمینه آشنایی با بیماری کرونا و نحوه صحیح شست و شوی دست از طریق سیستم اتوماسیون به منظور ارتقای سطح سلامت خدمه و خادمیاران و کارمندان، اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری کرونا از طریق تلویزیون‌های پهن پیکر و اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری کرونا در میهمانسرای حرم مطهر از دیگر اقداماتی است که در آستان مقدس حضرت رضا(ع)صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی از ظرفیت بسیار خوب و قوی در حوزه بهداشت، درمان و سلامت برخوردار است، تصریح کرد: از همین رو طبق تصمیمات صورت گرفته در حوزه دارالشفاء با فعال کردن نوبت‌‎های خدمتی و با استقرار پزشکان متخصص به صورت 24 ساعته موارد احتمالی شناسایی و به محض انجام بررسی های اولیه در صورت اثبات ابتلا به بیماری اقدامات لازم درمانی انجام خواهد شد.


‎لازم به ذکر است؛ شماره تلفن داخلی 2424 از سوی موسسه درمانی آستان قدس رضوی به منظور اطلاع رسانی موارد مشکوک راه اندازی شده است که به محض مشاهده مبتلایان به ویروس کرونا خدمه، خادمان و خادمیاران می توانند با این شماره تماس بگیرند و موضوع را اعلام نمایند.

حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و ارتقای مراقبت ها
مدیر بهداشت و درمان حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) نیز از توزیع 20 محلول ضدعفونی کننده، پنج هزار ماسک، 200 دستکش یکبار مصرف، 15 بسته دستکش مخصوص جراحی و پنج هزار پد الکی در میان خادمان بخش‌های مختلف حرم مطهر خبرداد و گفت: برای ضدعفونی ضریح مطهر از محصول یک شرکت دانش‌بنیان که فاقد الکل است و خاصیت خورندگی ندارد، استفاده می‌کنیم.
مهدی عباسیان طی گفت‌وگویی با اشاره به اینکه ضد عفونی حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) در طول سال به صورت عادی انجام می‌شود، اظهار کرد: همیشه از سه محلول ضدعفونی کننده مورد تایید وزارت بهداشت در فواصل مشخص استفاده می‌کنیم.


وی اضافه کرد: گاهی بر اساس حجم مراجعات و پیک جمعیتی حرم مطهر یا برای پیشگیری از یک بیماری خاص مراحل ضدعفونی را افزایش می‌دهیم و برای ضریح مطهر نیز یک محلول ویژه که توسط یک شرکت دانش بنیان تهیه شده است، استفاده می‌کنیم که این محلول فاقد الکل است و خاصیت خورندگی ندارد.
مدیر بهداشت و درمان آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) با بیان اینکه کار ضدعفونی بخش‌های مختلف حرم مطهر توسط کارشناسان بهداشت به صورت مستمر انجام می‌شود، گفت: کارشناسان بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم از روند فعالیت‌های بهداشتی بازدید و عملکردها را ایده آل ارزیابی کرده‌اند.
وی با بیان اینکه دستگیرها، فرش‌ها، پرده‌ها و بخش‌های مختلف را به صورت مستمر ضدعفونی می‌کنیم، تصریح کرد: در این روزها با مجتمع اداری آستان مقدس، ساختمان کریمه، موزه، کتابخانه و مؤسسه زائر هماهنگی‌هایی را انجام داده و محلول‌های ضدعفونی کننده را در اختیار آن‌ها گذاشته تا سطوح و مکان‌هایی که امکان آلودگی دارد به صورت مستمر ضدعفونی کنند.
عباسیان ادامه داد: تاکنون علاوه بر ۲۰ بسته محلول ضدعفونی کننده، پنج هزار ماسک و پنج هزار پد الکلی، ۲۰۰ دستکش یکبار مصرف و ۱۵ بسته دستکش مخصوص جراحی بر اساس نوع فعالیت خادمان در میان نیروهای بخش‌های مختلف حرم مطهر توزیع شده است.
وی بر لزوم رعایت نکات بهداشتی توسط عموم افراد به ویژه خادمان و زائران حرم مطهر تاکید کرد و گفت: شست‌وشوی دست و صورت به‌صورت مستمر مهم‌ترین راهکار در پیشگیری از شیوع کروناست.

عتبه علوی در نجف اشرف و آموزش به زائران
به منظور پیشگیری از شیوع بیماری های واگیردار و به ویژه کرونا ویروس خادمان بخش بهداشت و سلامت آستان علوى با همکاری اداره کل امداد رسانی استان نجف اشرف طرح ضد عفونی نمودن حرم مطهر علوی و ورودی ها و خیابانهای اطراف آن را به اجرا گذاشتند.
به منظور پیشگیری از انتشار بیماری واگیردار کرونا خادمان بخش بهداشت و سلامت آستان علوی با همکاری سایر بخشهای آستان طی چند روز گذشته به توزیع بروشور اطلاع رسانی و پمفلت آموزشی درباره کرونا و سایر بیماری های واگیردار پرداخته اند.


علی الغریفی مسئول بخش بهداشت و سلامت آستان علوی در این رابطه عنوان کرد: به منظور پیشگیری از شیوع کرونا در محیط حرم مطهر و شهر نجف طرح ویژه ای را به اجرا گذاشته ایم که شامل توزیع پوستر و بروشور و پمفلت آموزشی درباره این بیماری می باشد که در میان زائران و در سطح شهر و به ویژه در مناطق دور افتاده توزیع می شوند و تعداد قابل توجهی از این پوسترها را به اداره کل بهداشت استان نجف تحویل دادیم تا از طریق این اداره بین مدارس و شهروندان توزیع شود.


الغریفی افزود: این طرح ویژه با همکاری کارشناسان اداره بهداشت نجف و بنا بر دستورات بهداشتی و پزشکی معتبر که از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده اجرا می شود و علاوه بر انتشار این مطالب آموزشی از طریق پوستر و پمفلت در رسانه های صوتی تصویری وابسته به آستان علوی (رادیو حرم مطهر و کانال ماهواره ای حرم مطهر) نیز این مطالب برای عموم مردم پخش می شوند.
الغریفی تاکید کرد: تمامی نیروهای فعال در بخش بهداشت و سلامت آستان و در کلینیک درمانی آستان به منظور خدمت رسانی به زائران و بیماران و پیشگیری از شیوع این بیماری در حالت آماده باش هستند.

عتبه حسینی و عباسی در کربلاء و ایجاد کمپین جلوگیری از ویروس کرونا


بیمارستان امام زین العابدین (علیه السلام) وابسته به آستان قدس حسینی به منظور معرفی و پیشگیری از بیماری کرونا اقدام به نشر آگاهیهای لازم نموده است.
مصطفی الموسوی مسئول بخش رسانه بیمارستان در مصاحبه با سایت رسمی حرم اعلام داشت: با توجه به شیوع «ویروس کرونا» در برخی کشورها به ویژه کشورهای همسایه، مدیریت بیمارستان امام زین العابدین (علیه السّلام) برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و راههای مقابله با بیماری و معالجه مبتلایان تصمیمات جدیدی اتخاذ نموده است.


وی افزود: از جمله اقدامات بهداشتی توسط بیمارستان به کارگیری گروه آگاهی بخشی و پیشگیری جهت معرفی ویروس کرونا و راهکارهای جلوگیری از آن می باشد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
- توزیع پوسترهای آموزشی در مورد چگونگی مبارزه با ویروس،
- توضیحاتی درباره خودداری از تماس نزدیک با افرادی که علائم تب، سرفه یا تنگی نفس دارند،
همچنین توضیحاتی درباره چگونگی شستن صحیح دستها، طرز صحیح استفاده از دستها در هنگام سرفه و عطسه، استفاده از مواد ضد عفونی برای استریل دستها ارائه می شود.
همچنین این بیمارستان پوستر ها و جزوه های آموزشی و ماسک ضد ویروس جهت نیاز پرسنل برای پیشگیری تهیه نموده است.
سید احمد صافی نماینده مرجعیت عالی در خطبه نماز جمعه در صحن شریف حسینی اظهار داشت: مقامات ذیربط به ویژه وزارت بهداشت علاوه بر گسترش دامنه آموزش در جامعه، تبیین خطرات ویروس کرونا و روشهای درمانی آن را برعهده دارند.
وی در سخنان خود به مقامات مسئول بهداشت متذکر شدند: بسیاری از مراکز درمانی در عراق از کمبودها و مشکلاتی دارند و ایشان خواستار ایجاد راه حلهای اساسی برای این مشکلات و کمبودهای مراکز درمانی شدند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران