سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است

سید حسن نصرالله: اتفاقات امروز بزرگتر از جنگ های جهانی است

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی تأکید کرد: مبارزه با کرونا یک جنگ طولانی مدت است و باید در این میان مقدمات لازم جهت بازگشت عزیزان‌ لبنانی به کشورشان فراهم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای سخنرانی خود تأکید کرد: دوست داشتم تنها درباره ماه شعبان صحبت کنم اما برخی رویدادها و تحولات در سطح منطقه و لبنان موجب شد تا تصمیم بگیرم درباره این تحولات و همچنین مسأله مقابله با کرونا نیز سخنانی را مطرح سازم.


دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به فرا رسیدن ماه شعبان، تصریح کرد: ماه شعبان، ماه پیامبر اکرم (ص) است. در شب نیمه شعبان است که درهای دعا به روی بندگان خداوند باز می‌شود.


سید حسن نصرالله در ادامه به مسأله لبنانی‌های مقیم دیگر کشورهای جهان اشاره کرد و گفت که در شرایط فعلی و در سایه شیوع ویروس کرونا بازگشت این افراد [لبنانی‌های مقیم خارج] به کشور خود، لازم است. در این مسأله جای هیچ‌گونه شک و تردیدی وجود ندارد.


دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه یادآور شد: از اساس هم هیچگاه مسأله بازگشت یا عدم بازگشت لبنانی‌های مقیم خارج مطرح نبوده است، زیرا اصل بر بازگشت آنهاست؛ آنچه که تاکنون مطرح بوده، زمان و شیوه بازگشت لبنانی هاست.


نصرالله اظهار داشت: متأسفانه برخی صداها و فریادها در داخل کشور شنیده شد که با بازگشت لبنانی‌های مقیم خارج مخالفت کردند. واقعیت این است که عمل کردن دولت به مسئولیتهایش و موفقیت آن در این مأموریت تاریخی، یک مدال افتخار برای دولت کنونی خواهد بود.


دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: ما باید به صورت جدی وارد مسأله بازگشت لبنانی‌های مقیم خارج به کشور خود، شویم. آنچه که اکنون اهمیت دارد، تلاش برای بازگرداندن لبنانی‌ها به کشور خود به صورت حساب شده و سریع است. این اتفاق باید در شرایطی کاملاً امن رقم بخورد. ما باید مقدمات لازم جهت بازگشت عزیزانمان به کشور را فراهم آوریم.


نصرالله ادامه داد: مبارزه با کرونا یک جنگ طولانی مدت است و معلوم نیست که تا چه زمانی به طول می‌انجامد و باید در این میان مقدمات لازم جهت بازگشت عزیزان لبنانی به کشورشان فراهم شود. باید از تجربه بین المللی در عرصه مقابله با کرونا استفاده کرد. تمامی اقشار لبنان برای مقابله با کرونا باید بسیج شوند. ما به یک بسیج ملی نیاز داریم.


دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: می توان گفت که حقیقتاً یک جنگ جهانی در جریان است و جهان در حال مقابله با کرونا است. دولت های بزرگی نظیر آمریکا، انگلیس و… با عجز و دستپاچگی مبارزه با کرونا را دنبال می کنند. در مجموع وضعیت لبنان در نبرد با کرونا در مقایسه با برخی کشورهای دیگر، مورد قبول است. وی سپس از تمامی کسانی که ثروت یا امکانات پزشکی یا اماکنی برای قرنطینه دارند، خواست تا آن را در اختیار دولت قرار دهند.


وی اظهار داشت: از آنجایی که هویت این دشمن [ویروس] برای ما همچنان نامعلوم است، باید بگوییم که ما هم اکنون در ابتدای راه قرار داریم اما باید بدانیم که نبرد با کرونا به روحیه بالا نیاز دارد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که ملت های ما مصائبی بزرگتر از آنچه که اکنون وجود دارد را پشت سر گذاشته اند. باید بر روی این دشمن مشترک تمرکز کرد.


نصرالله در ادامه اظهار داشت: شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم به مراتب سخت تر از شرایط جنگ ۳۳ روزه است، زیرا امروز شهرها به کلی تعطیل شده اند. بانک ها باید در این زمینه کمک کنند. اینکه بانک ها تاکنون در این مسیر ۶ میلیون دلار هزینه کرده اند، محل اشکال است، زیرا برخی افراد برای مجالس عروسی فرزندان خود تنها ۲ یا چند میلیون دلار هزینه می کنند.


وی در ادامه گفت: من خطاب به بانک ها می گویم که شما در طول سالیان گذشته دهها میلیارد دلار پول به جیب زدید و اکنون تنها ۶ میلیون دلار برای مبارزه با کرونا اختصاص می دهید؟! همچنین خطاب به ثروتمندان می گویم که در سایه خسارت های بزرگ اقتصاد جهانی، ممکن است روزی بیاید که اموالتان هیچ ارزشی نداشته باشد، بنابراین اگر طالب دنیا و آخرت هستید این اموال را امروز در مسیر مبارزه با کرونا صرف کنید. پیامدهای وضعیت امروز ممکن است خطرناک‌تر از جنگ جهانی باشد.


دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تأکید کرد: آنچه که امروز اتفاق می افتد بزرگتر از اتفاقات جنگ های جهانی است؛ امروز با وضعیتی مواجه هستیم که نمی دانیم آیا اتحادیه اروپا باقی می ماند یا نمی ماند؛ آیا ایالات متحده آمریکا فرو می‌پاشد یا خیر؟ وضعیت نظام سرمایه داری لیبرالی در هاله ای از ابهام است. 


سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود عنوان کرد: ما امروز در مرحله ای جدید که مشابه آن در گذشته مشاهده نشده است، قرار گرفته ایم. شما نگاه کنید که چگونه یک میکروب یا ویروس کوچک، میلیاردها انسان را در خانه هایشان حبس کرده است... پس بیایید از این ماجرا عبرت بگیریم. تمامی عقل‌ها در سراسر جهان نیز از رمزگشایی از ماهیت این ویروس عاجزند و در این مسأله نیز عبرتی نهفته است.


دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: پناه بردن به خداوند و متوسل شدن به او از قوی ترین سلاح ها در نزد ماست.  ایالات متحده آمریکا با عظمتی که ادعای آن را دارد، در مواجهه با کرونا عاجز و دستپاچه شده است. 


سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به جنگ علیه یمن نیز اشاره کرد و گفت: بار دیگر خطاب به متجاوزان علیه یمن و به ویژه عربستان سعودی می گویم که تجاوزگری ها علیه این کشور را پایان دهید. به دلایل انسانی، امروز همه دنیا باید مطالبه توقف جنگ علیه یمن را از عربستان سعودی داشته باشد.


وی همچنین به ابتکار اخیر «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش أنصارالله یمن مبنی بر مبادله اسرای سعودی با بازداشتی های حماس در عربستان، گفت: ما از برادران یمنی خود به دلیل ارائه چنین طرحی به غایت قدردانی می کنیم.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران